lcars
logo
<<< Cease Fire Canamar >>>

Future Tense

 • Základní informace

  Synopse

  Enterprise narazí na malou loď, která je evidentně z budoucnosti, a vezme ji na palubu. Na palubě této lodi je mrtvola humanoida, který je podle pitvy výsledkem několika generací mezirasového křížení. O loď z budoucnosti jeví zájem také Sulibani a Tholiané, a tak musí kapitán Archer zabránit tomu, aby se jim tato technologie z budoucnosti nedostala do rukou. Loď vysílá jakousi časovou radiaci - kdo je v její blízkosti, je chycen do časové smyčky. Nakonec se podaří aktivovat časový maják a ten, komu v budoucnosti patří - ať je to kdokoliv - si loď i mrtvé tělo přitáhne zpět.

  Galerie

  Enterprise objeví nevelkou loď vznášející se mrtvě ve vesmíru.
  Enterprise objeví nevelkou loď vznášející se mrtvě ve vesmíru.
  Kapitán poručí vtáhnout ji na hangárovou palubu a hodlá ji prozkoumat.

  Kapitán poručí vtáhnout ji na hangárovou palubu a hodlá ji prozkoumat.

  Uvnitř objeví lidskou mrtvolu. Jak se mohl člověk dostat sto světelných let daleko do vesmíru? A je to snad Zefram Cochrane?

  Uvnitř objeví lidskou mrtvolu. Jak se mohl člověk dostat sto světelných let daleko do vesmíru? A je to snad Zefram Cochrane?

  Při dalším zkoumání lodi najdou Trip a Malcolm průlez do spodního patra lodi, které vlastně vůbec nemůže existovat, a tam objeví můstek a dobře odstíněné neznámé zařízení.

  Při dalším zkoumání lodi najdou Trip a Malcolm průlez do spodního patra lodi, které vlastně vůbec nemůže existovat, a tam objeví můstek a dobře odstíněné neznámé zařízení.

  Doktor Phlox sděluje kapitánovi výsledky své analýzy: jedná se o člověka, ale ten je výsledkem několik generací trvajícího mezidruhového míšení.

  Doktor Phlox sděluje kapitánovi výsledky své analýzy: jedná se o člověka, ale ten je výsledkem několik generací trvajícího mezidruhového míšení.

  Divoké, i když nepravděpodobné vysvětlení je, že se jedná o loď a člověka z budoucnosti, a tak Archer a T'Pol konzultují Danielsovu časovou laboratoř, kde loď opravdu najdou.

  Divoké, i když nepravděpodobné vysvětlení je, že se jedná o loď a člověka z budoucnosti, a tak Archer a T'Pol konzultují Danielsovu časovou laboratoř, kde loď opravdu najdou.

  Tripovi se podařilo uvést do chodu zařízení neznámého účelu. Nakonec usoudí, že se jedná o časovou bóji. V její blízkosti zažije on sám, Reed i kapitán časové smyčky.

  Tripovi se podařilo uvést do chodu zařízení neznámého účelu. Nakonec usoudí, že se jedná o časovou bóji. V její blízkosti zažije on sám, Reed i kapitán časové smyčky.

  O loď je velký zájem. Nejprve se Enterprise střetne se Sulibany.

  O loď je velký zájem. Nejprve se Enterprise střetne se Sulibany.

  Vulkanská loď T'Kir, která by mohla pomoci, byla vážně poškozena Tholiany, kteří také hodlají loď z budoucnosti získat.

  Vulkanská loď T'Kir, která by mohla pomoci, byla vážně poškozena Tholiany, kteří také hodlají loď z budoucnosti získat.

  Přilétají Tholiané ve svých šipkovitých lodích. K Archerovu překvapení však neútočí na Enterprise, nýbrž na Sulibany, čímž mu poskytnou trochu času.

  Přilétají Tholiané ve svých šipkovitých lodích. K Archerovu překvapení však neútočí na Enterprise, nýbrž na Sulibany, čímž mu poskytnou trochu času.

  Sulibanská flotila je brzy zničena, Trip však mezitím dokázal aktivovat časovou bóji.

  Sulibanská flotila je brzy zničena, Trip však mezitím dokázal aktivovat časovou bóji.

  Časová bóje, mrtvola i samotná loď, kterou už mají Tholiané ve vleku, prostě zmizí.

  Časová bóje, mrtvola i samotná loď, kterou už mají Tholiané ve vleku, prostě zmizí.

 • V kostce

  Datum mise:
  neznámé
  Označení:
  2x16, #42
  Český název:
  Čas budoucí
  Premiéra:
  19. 2. 2003
  Autor:
  Sussman Mike & Strong Phyllis
  Režie:
  Whitmore James, Jr.
  Hodnocení:

  4,5/5 (14 hlasů, Trekkies.cz)

  Hrají:
  Dále hrájí:
  • Vaughn Armstrong (admirál Forrest)
  • Cullen Douglas (sulibanský voják)
  • ad.
 • Reference

  druhy
  B'Saariové, Tholiané, Torelliané
  lodě
  Tal'Kir
  postavy
  Bush George Walker, Hussein Saddám
  politika (státy, vlády, strany, frakce, odboj, ambasády…)
  Tholianské shromáždění
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Kapitán Archer opět využil časové laboratoře, kterou na palubě Enterprise zanechal agent Daniels (viz epizoda ENT Cold Front), tentokrát proto, aby něco zjistil o tajemné lodi z budoucnosti.
  • Poprvé a prozatím naposledy ve Star Treku vidíme mocné a nepřátelské Tholiany z Tholianské federace. Problémy s nimi měla nicméně Enterprise kapitána Kirka v 23. století (viz epizoda TOS The Tholian Web) a je o nich dvakrát zmínka v seriálu TNG. Kyle Riker, otec komandéra Rikera, jako jediný přežil jejich útok na stanici, kde pracoval, v roce 2353 (viz epizoda TNG The Icarus Factor). Vyslankyně K'Ehleyr se obává, že by se mohli zaplést do interní politiky Klingonské říše (viz epizoda Reunion).
  • První domněnka byla, že lidská mrtvola nalezená v lodi z budoucnosti je Zefram Cochrane. Dr. Phlox však rozborem tkáně dokázal, že onen člověk byl produktem několika generací mezidruhového míšení. Objevil v něm vulkanskou, tarellianskou, rigelianskou a několik dalších DNA.
  • Loď pocházela z budoucnosti vzdálené zhruba 900 let a mohla být zapletena do zuřící časové studené války.
  • Jsme svědky dvou časových smyček. Jednu prožil Trip a Reed, druhou kapitán s Reedem. Není nicméně jasné, jak či proč se obě smyčky přerušily.

  Vývoj postav

  • Komandéra Williamse jsme poznali hned v pilotní dvojepizodě Broken Bow. Viděli jsme ho také v dvojepizodě Shockwave a v této sezóně se objeví ještě v epizodách Regeneration a The Expanse.

  Hostující herci

  • Vaughn Armstrong drží rekord v počtu postav, které ve Star Treku ztělesnil jeden herec. Celkem jich už bylo dvanáct!
  • Vaughn Armostrong (admirál Forrest) hrál komandéra Korrise v epizodě TNG Heart of Glory, Gula Danara v epizodě DS9 Past Prologue, Seskala v epizodách DS9 When It Rains... a The Dogs of War, Teleka R'Mora v epizodě VOY Eye of the Needle, Druhého z Devíti v epizodě VOY Survival Instinct, Hirogena Alfa v dvojepizodě VOY Flesh and Blood, vidiianského kapitána v epizodě VOY Fury a Korathe v dvojepizodě VOY Endgame. V seriálu Enterprise si zahrál také role klingonského kapitána v epizodě Sleeping Dogs, kreetassanského kapitána v epizodě ENT Vox Sola a Kreetassana v epizodě ENT A Night in Sickbay. V hostujících rolích jsme ho mohli vidět např. v seriálech Seven Days (Sedm dní), Babylon 5 nebo Buffy, přemožitelka upírů.
  • Jima Fitzpatricka (komandér Williams) jsme mohli vidět v hostujících rolích například v seriálech Pohotovost, JAG, Odpadlík či Miami Vice.

  Režiséři

  • Jamese Whitmora Jr. známe jako herce - ztělesnil například kapitána Bernieho Terwilligera v seriálu Hunter. Od 80. let minulého století se režisérsky podílel na seriálech Hunter, The Pretender (Chameleon), Odpadlík, JAG, Angel a mnoha dalších. Toto je jeho režisérský debut u Star Treku.
<<< Cease Fire Canamar >>>

© 2000–2019 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries