lcars
logo

DS9 1x05

Babel

Zmatek

 • Základní informace

  Synopse

  Na Deep Space Nine se rozšíří záhadná epidemie afázie a Kira musí najít protilátku.

  Galerie

  • O'Brien jde od jedné opravy k druhé, nic na stanici nefunguje, jak má. Když konečně opraví replikátor na palubě posádky, začne náhle nesmyslně blábolit.

   O'Brien jde od jedné opravy k druhé, nic na stanici nefunguje, jak má. Když konečně opraví replikátor na palubě posádky, začne náhle nesmyslně blábolit.

  • Bashir diagnostikuje afázii, ovšem nedokáže najít příčinu. Druhá na řadě je Jadzia a pak se už případy množí geometrickou řadou.

   Bashir diagnostikuje afázii, ovšem nedokáže najít příčinu. Druhá na řadě je Jadzia a pak se už případy množí geometrickou řadou.

  • Replikátor v baru je taky rozbitý, ale Quark si ví rady. Vozí jídlo a pití z replikátoru posádky, a tak úspěšně šíří infekci po celé stanici. Bdělý Odo ho při tom chytí, ale je už pozdě.

   Replikátor v baru je taky rozbitý, ale Quark si ví rady. Vozí jídlo a pití z replikátoru posádky, a tak úspěšně šíří infekci po celé stanici. Bdělý Odo ho při tom chytí, ale je už pozdě.

  • Doktor zjistil, že se jedná o syntetický virus šířený potravou. Když Odo doplní informaci, že Quark používá poslední replikátor, na němž pracoval O'Brien, snadno najdou původce.

   Doktor zjistil, že se jedná o syntetický virus šířený potravou. Když Odo doplní informaci, že Quark používá poslední replikátor, na němž pracoval O'Brien, snadno najdou původce.

  • Nejhorší je, že virus zmutoval a začal se šířit vzduchem. Případů přibývá, postižení jsou hospitalizováni v provizorní nemocnici a stanice je dána do přísné karantény.

   Nejhorší je, že virus zmutoval a začal se šířit vzduchem. Případů přibývá, postižení jsou hospitalizováni v provizorní nemocnici a stanice je dána do přísné karantény.

  • O'Brien, první oběť, dostal vysokou horečku, na kterou nic nezabírá. Kira má 12 hodin na to, aby našla tvůrce viru určeného kdysi Cardassianům. Všichni doufají, že bude mít protilátku.

   O'Brien, první oběť, dostal vysokou horečku, na kterou nic nezabírá. Kira má 12 hodin na to, aby našla tvůrce viru určeného kdysi Cardassianům. Všichni doufají, že bude mít protilátku.

  • Vystopuje bývalého odbojáře genetika dr. Surmaka Rena, který býval asistentem tvůrce viru, doktora Dekona Eliga. Když s ní Sumrak nechce mluvit, jednoduše si pro něj doletí a unese ho.

   Vystopuje bývalého odbojáře genetika dr. Surmaka Rena, který býval asistentem tvůrce viru, doktora Dekona Eliga. Když s ní Sumrak nechce mluvit, jednoduše si pro něj doletí a unese ho.

  • Na stanici jsou už jen dva nepostižení - Odo a Quark, zatímco bezpečnost stanice ohrožuje kapitán Jaheel, který chce svou loď od stanice odtrhnout. Jeho loď za pár minut exploduje.

   Na stanici jsou už jen dva nepostižení - Odo a Quark, zatímco bezpečnost stanice ohrožuje kapitán Jaheel, který chce svou loď od stanice odtrhnout. Jeho loď za pár minut exploduje.

  • Kira ukazuje Surmakovi Bashirův výzkum a chvíli nato už začne taky blábolit. Surmak je úspěšný a připraví protilátku včas, aby zachránil život O'Brienovi i všem ostatním.

   Kira ukazuje Surmakovi Bashirův výzkum a chvíli nato už začne taky blábolit. Surmak je úspěšný a připraví protilátku včas, aby zachránil život O'Brienovi i všem ostatním.

  • Odo také stihl vytáhnout nemocného kapitána Jaheela z jeho hořící lodi a odpálit kotevní svorky. Loď tak byla vymrštěna do volného prostoru, kde neškodně explodovala.

   Odo také stihl vytáhnout nemocného kapitána Jaheela z jeho hořící lodi a odpálit kotevní svorky. Loď tak byla vymrštěna do volného prostoru, kde neškodně explodovala.

 • V kostce

  Hvězdné datum:

  46423.7

  Označení:
  1x05, #5
  Český název:
  Zmatek
  Premiéra:
  24. 1. 1993
  Autor:
  Caves Sally a Behr Ira Steven
  Režie:
  Lynch Paul
  Hodnocení:

  66 % (17 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Richard Ryder (bajoranský poslanec)
  • Jack Kehler (Jaheel)
  • Matthew Faison (Surmak Ren)
  • ad.
 • Reference

  planety
  Largo V Velos VII
  postavy
  základny a kolonie
  Velos VII
  politika (státy, vlády, strany, frakce, odboj, ambasády…)
  Higa Metar
  civilizace a kultura
  Akirský tým pokročilého genetického výzkumu Ilvianský lékařský komplex
  jídla, nápoje, koření a pochutiny
  I'danijský kořeněný pudink Kohlaneské dušené Sahsheer
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Babel neboli Babylón byl metropolí Babylónské říše v Mezopotámii ve 2. a 1. tisíciletí př. n. l. Podle biblické legendy hodlali Babylóňané postavit věž sahající až do nebe, aby byli blíže Bohu. Ten, rozezlen jejich pýchou, zmátl jejich jazyky, aby se nemohli domluvit a věž dostavět. Z této legendy pochází dnešní význam výrazu doslova jako "zmatení jazyků" jako v případě této epizody, nebo také jako místa, kde vedle sebe žijí jedinci nebo skupiny, které by si vlastně nikdy neměly porozumět. V tomto významu byl tento výraz použit jako název planety v epizodě TOS Journey to Babel či jako název vesmírné stanice, na níž se odehrává seriál Babylon 5.

  Hostující herci

  • Jack Kehler (Jaheel) hostoval např. v seriálech Sliders (Cesta do neznáma), Babylon 5, The Pretender (Chameleon) nebo JAG.
  • Na obrázku Dekona Eliga, tvůrce viru, není nikdo jiný než Dan Curry, producent vizuálních efektů TNG a v té době budoucí producent efektů od druhé sezóny DS9. Jeho tvář se objeví znovu v epizodě DS9 Necessary Evil jako Ches´saro.
  • Ann Gillespie se jako bajoranská ošetřovatelka Jabara objevila celkem ve čtyřech epizodách DS9: Babel, The Wire, Life SupportDistant Voices.
  • Richard Ryder hrál bajoranského poslance již v epizodě DS9 Past Prologue.

  Režiséři

  • V Anglii narozený režisér Paul Lynch režíroval jednotlivé epizody pro TNG a DS9. Kromě toho režíroval jednotlivé epizody pro řadu seriálů, např. Moonlighting, Twilight Zone (Zóna soumraku), The Outer Limits (Krajní meze), Xena či F/X (Zvláštní efekty).
divider <<< A Man Alone Captive Pursuit >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)