lcars
logo

ENT 4x10

Daedalus

Daidalos

 • Základní informace

  Synopse

  Na příkaz Hvězdné flotily bere Enterprise na palubu doktora Emoryho Ericksona a jeho dceru Danicu. Doktor Erickson je vynálezce transportéru a kromě toho byl dobrým přítelem Henryho Archera, obě rodiny se stýkaly léta, od dětství kapitána Archera. Erickson v současnosti vyvíjí subkvantový transportér, který by dokázal přenášet hmotu na nepředstavitelné, teoreticky neomezené vzdálenosti. Když však Enterprise doletí do naprosto pusté oblasti vesmíru, ukazuje se, že experimenty se subkvantovým transportérem byly falešnou záminkou. V této části vesmíru zůstal při nezdařeném experimentu s transportérem před 15 lety uvězněn mimo naši dimenzi Ericksonův syn Quinn. Erickson je přesvědčen, že je stále naživu, a je rozhodnut přitáhnout jej zpátky, i když musí lhát kapitánu Archerovi a ohrozit bezpečnost lodi i posádky. Quinna se podaří přitáhnout, ten ale po několika okamžicích umírá.

  Galerie

  • Na Enterprise se transportovali vynálezce transportéru dr. Emory Erickson a jeho dcera Danica. Doktor má provést další fázi experimentů se subkvantovým transportérem.

   Na Enterprise se transportovali vynálezce transportéru dr. Emory Erickson a jeho dcera Danica. Doktor má provést další fázi experimentů se subkvantovým transportérem.

  • Trip podle jeho instrukcí provádí úpravu energetických systémů a brzy si uvědomuje, že se ho Erickson snaží pouze zaměstnat, že má v plánu něco úplně jiného.

   Trip podle jeho instrukcí provádí úpravu energetických systémů a brzy si uvědomuje, že se ho Erickson snaží pouze zaměstnat, že má v plánu něco úplně jiného.

  • Ve strojovně se objevila podivná putující subprostorová anomálie. Reed a praporčík Burrows se pokoušejí zjistit, o co jde. Burrows do ní vrazí a na místě umírá jako na ozáření delta radiací.

   Ve strojovně se objevila podivná putující subprostorová anomálie. Reed a praporčík Burrows se pokoušejí zjistit, o co jde. Burrows do ní vrazí a na místě umírá jako na ozáření delta radiací.

  • Danica, která ví, že její otec chce zachránit svého syna, který byl v této oblasti před 15 lety polapen v jiné dimenzi, na něj naléhá, že musí vše říct Archerovi. Doktor ale nesouhlasí.

   Danica, která ví, že její otec chce zachránit svého syna, který byl v této oblasti před 15 lety polapen v jiné dimenzi, na něj naléhá, že musí vše říct Archerovi. Doktor ale nesouhlasí.

  • Dalšímu setkání s anomálií byli přítomni kapitán a T'Pol, která ji také zaznamenala. Kapitán poznává Quinna Ericksona a rozhoduje se, že doktorovi v této situaci musí pomoci.

   Dalšímu setkání s anomálií byli přítomni kapitán a T'Pol, která ji také zaznamenala. Kapitán poznává Quinna Ericksona a rozhoduje se, že doktorovi v této situaci musí pomoci.

  • Výskyt anomálie je pravidelný. Erickson a Archer na ni čekají v hangáru a doktorovi se podaří získat dostatek údajů, aby ji při příštím výskytu mohl transportovat.

   Výskyt anomálie je pravidelný. Erickson a Archer na ni čekají v hangáru a doktorovi se podaří získat dostatek údajů, aby ji při příštím výskytu mohl transportovat.

  • Poslední průchod anomálie vážně poškodil hangár a mohl vyústit v katastrofu. Trip a T'Pol kapitánovi radí, aby co nejrychleji zmizeli, kapitán však trvá na svém, že podpoří Ericksona.

   Poslední průchod anomálie vážně poškodil hangár a mohl vyústit v katastrofu. Trip a T'Pol kapitánovi radí, aby co nejrychleji zmizeli, kapitán však trvá na svém, že podpoří Ericksona.

  • Ericksonovi se opravdu podaří zachytit anomálii transportérem, i když mu doktor Phlox říká, že muž lapený v ní je prakticky mrtev.

   Ericksonovi se opravdu podaří zachytit anomálii transportérem, i když mu doktor Phlox říká, že muž lapený v ní je prakticky mrtev.

  • Quinn také po několika vteřinách umírá otci v náručí. Z jeho otázky je zřejmé, že oněch 15 let nebyl při vědomí a že netrpěl. Nyní ho otec může alespoň vzít domů.

   Quinn také po několika vteřinách umírá otci v náručí. Z jeho otázky je zřejmé, že oněch 15 let nebyl při vědomí a že netrpěl. Nyní ho otec může alespoň vzít domů.

  • Posádka se loučí s Ericksonovými a doktor ještě předává Tripovi specifikace pro zvýšení dosahu transportéru. Sám se osvobodil od obsese, i když jeho akce bude mít dopad.

   Posádka se loučí s Ericksonovými a doktor ještě předává Tripovi specifikace pro zvýšení dosahu transportéru. Sám se osvobodil od obsese, i když jeho akce bude mít dopad.

 • V kostce

  Datum:
  neznámé
  Označení:
  4x10, #86
  Český název:
  Daidalos
  Premiéra:
  14. 1. 2005
  Autor:
  Lazebnik Ken & Bryant Michael
  Režie:
  Straiton David
  Hodnocení:

  62 % (17 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Bill Cobbs (Emory Erickson)
  • Leslie Silva (Danica Erickson)
  • Donovan Knowles (Quinn Erickson)
  • Noel Manzano (praporčík Burrows)
  • ad.
 • Reference

  lodě
  Sarajevo
  postavy
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Vulkanci i doktor Erickson jsou přesvědčeni, že subkvantový transportér nebude nikdy fungovat, naše galaxie však zná prastarou technologii okamžitého transportu na nepředstavitelné vzdálenosti, a to iconianské brány. První takovou bránu objevila Enterprise-D na planetě, která zřejmě byla domovským světem Iconianů (viz epizoda TNG Contagion), druhá byla objevena v Gama kvadrantu (viz epizoda DS9 To the Death). Technologie, na jejímž základě brány fungují, však není popsána.
  • Vulkanská společnost se pod vlivem Kir'Shary překotně mění a vyvíjí. Mění se zejména její postoj ke splynutí myslí. To nyní provozují trénovaní jedinci, kteří mimo jiné zbavují postižené Pa'narova syndromu.

  Vývoj postav

  • Doktor Phlox při vyšetření T'Pol nenašel sebemenší známku Pa'narova syndromu.
  • T'Pol začíná intenzivně studovat Kir'Sharu a pod jejím vlivem dává Tripovi jasně na srozuměnou, že se její priority změnily a že už o styky s ním nemá zájem.

  Hostující herci

  • Billa Cobbse (dr. Erickson) jsme mohli vidět hostovat v několika seriálech (Krajní meze, Pohotovost, JAG a další) nebo hrát například ve filmech Demolition Man, Co dělat v Denveru, když člověk nežije nebo Náhodné setkání.

  Režiséři

  • Režisérskou práci dalšího z nových režisérů ve Star Treku Davida Straitona jsme mohli vidět například v seriálech Brutální Nikita, Dawsonův svět nebo Angel.
divider <<< Kir'Shara Observer Effect >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)