xmas lightslcars
logo

ENT 4x11

Observer Effect

Zaujatí pozorovatelé

 • Základní informace

  Synopse

  Trip a Hoshi se vrátili z průzkumu planety, na níž našli pozůstatky klingonského tábora. Už při návratu raketoplánem se u Tripa projevuje infekce a krátce nato onemocní i Hoshi. Oba jsou umístěni do přísné karantény, zatímco doktor Phlox zkoumá, čím se nakazili. Zjišťuje, že se jedná o rychle se množící virus na křemíkové bázi a že Tripovi a Hoshi zbývá pět hodin života, pokud nepřijde na to, jak virus zabít. Vyvine léčbu radiací, ale příliš pozdě, Hoshi umírá a Tripovi zbývá pár minut.

  Nikdo netuší, že na palubě jsou dva Organianci, kteří se poblíž této planety zdržují už stovky let a zkoumají reakce různých návštěvníků na infekci, jestli neobjeví druh hodný Prvního kontaktu. Přivlastňují si těla posádky a při jejich opuštění vymažou vzpomínky na svou návštěvu. Mladší a méně cynický z nich je přesvědčen, že lidé reagují s větším soucitem, než kterýkoliv jiný druh, který doposud zkoumali, a když se kapitán Archer dobrovolně vystaví infekci, aby pomohl při léčbě Hoshi, rozhodne se porušit protokol a Hoshi, Tripovi i kapitánovi zachrání život. Ti si pak samozřejmě nic nepamatují, Organianci ale opouštějí Enterprise s tím, že budou vážně uvažovat o Prvním kontaktu s lidstvem - tak za 5000 let, když se do příprav pustí okamžitě.

  Galerie

  • Pouze zdánlivě jsou to Malcolm a Travis, kdo hrají šachy. Jedná se o dva jedince nehmotné rasy, kteří pozorují a hodnotí inteligenci a chování hmotných bytostí čelících neznámé hrozbě.

   Pouze zdánlivě jsou to Malcolm a Travis, kdo hrají šachy. Jedná se o dva jedince nehmotné rasy, kteří pozorují a hodnotí inteligenci a chování hmotných bytostí čelících neznámé hrozbě.

  • Tou hrozbou je infekce, jíž se Trip a Hoshi nakazili na planetě. Travis se za nimi zastavil u dekontaminační komory a svou nemístnou zvědavostí je přinejmenším udivil.

   Tou hrozbou je infekce, jíž se Trip a Hoshi nakazili na planetě. Travis se za nimi zastavil u dekontaminační komory a svou nemístnou zvědavostí je přinejmenším udivil.

  • Doktor Phlox má špatné zprávy. Jedná se o virus na křemíkové bázi, léčba není a Tripovi a Hoshi zbývá pět hodin života. Phlox a T'Pol se pouští do závodu s časem.

   Doktor Phlox má špatné zprávy. Jedná se o virus na křemíkové bázi, léčba není a Tripovi a Hoshi zbývá pět hodin života. Phlox a T'Pol se pouští do závodu s časem.

  • Blouznící Hoshi se podařilo odemknout bezpečnostní zámek, bloudí po chodbách a roznáší infekci. Jejímu rozšíření se naštěstí podařilo zabránit.

   Blouznící Hoshi se podařilo odemknout bezpečnostní zámek, bloudí po chodbách a roznáší infekci. Jejímu rozšíření se naštěstí podařilo zabránit.

  • Aby se nic podobného nemohlo opakovat, dává Trip Hoshi a pak i sobě velmi silnou dávku sedativ, která by uspala i koně.

   Aby se nic podobného nemohlo opakovat, dává Trip Hoshi a pak i sobě velmi silnou dávku sedativ, která by uspala i koně.

  • Přesto Phlox za chvíli pozoruje, jak oba stojí a povídají si. Bytosti jsou už tak dlouho nehmotné, že nerozeznaly spánek od bezvědomí.

   Přesto Phlox za chvíli pozoruje, jak oba stojí a povídají si. Bytosti jsou už tak dlouho nehmotné, že nerozeznaly spánek od bezvědomí.

  • Obě bytosti přijdou za doktorem v tělech kapitána a T'Pol, informují ho o své misi a pak mu upraví vzpomínky, takže si nic nepamatuje. Ta méně zkušená by však ráda pomohla.

   Obě bytosti přijdou za doktorem v tělech kapitána a T'Pol, informují ho o své misi a pak mu upraví vzpomínky, takže si nic nepamatuje. Ta méně zkušená by však ráda pomohla.

  • Doktor vyvinul léčbu radiací a Trip a Hoshi jsou přeneseni na ošetřovnu. Kapitán odložil skafandr, aby mohl manipulovat s přístroji, Hoshi přesto vzápětí umírá. Na nehmotné bytosti učinil dojem.

   Doktor vyvinul léčbu radiací a Trip a Hoshi jsou přeneseni na ošetřovnu. Kapitán odložil skafandr, aby mohl manipulovat s přístroji, Hoshi přesto vzápětí umírá. Na nehmotné bytosti učinil dojem.

  • Léčba radiací nefunguje a Trip umírá také. Do obou mrtvých těl vstupují bytosti, které se představují jako Organianci. Poprvé za stovky let zasáhnou a dají vše do pořádku.

   Léčba radiací nefunguje a Trip umírá také. Do obou mrtvých těl vstupují bytosti, které se představují jako Organianci. Poprvé za stovky let zasáhnou a dají vše do pořádku.

  • Hoshi, Trip i kapitán jsou zdrávi a po viru není ani památky. Nikdo si nedokáže vysvětlit, co se stalo. Oba Organianci se vracejí s tím, že lidstvo je vážným kandidátem na První kontakt.

   Hoshi, Trip i kapitán jsou zdrávi a po viru není ani památky. Nikdo si nedokáže vysvětlit, co se stalo. Oba Organianci se vracejí s tím, že lidstvo je vážným kandidátem na První kontakt.

 • V kostce

  Datum:
  neznámé
  Označení:
  4x11, #87
  Český název:
  Zaujatí pozorovatelé
  Premiéra:
  21. 1. 2005
  Autor:
  Reeves-Stevens Judith & Garfield
  Režie:
  Vejar Mike
  Hodnocení:

  65 % (16 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
 • Reference

  druhy
  Cardassiané Organianci
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Tripovi situace, v níž se s Hoshi ocitl, připomíná film Kmen Andromeda. Ten byl natočen v roce 1971 podle stejnojmenného, dnes už klasického sci-fi románu Michaela Crichtona vydaného v roce 1969.
  • Houdini (čti: Hudyny, 1874 - 1926), vlastním jménem Erich Weiss, narozený v Budapešti, je nejslavnější kouzelník v historii, mistr úniků. Trip k němu přirovnává Hoshi, když se jí podařilo uniknout z dekontaminační komory.

  Režiséři

  • Režisér Michael Vejar je jedním z nejznámějších režisérů sci-fi a akčních televizních seriálů. Kromě Star Treku (TNG, DS9, VOY i ENT) režíroval řadu epizod v seriálech jako Babylon 5Crusade (Křížová výprava), Seven Days (Sedm dní) nebo Renegade (Odpadlík) či MacGyver.
 • Perličky a statistiky


divider <<< Daedalus Babel One >>>

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)