lcars
logo

DS9 6x17

Wrongs Darker than Death or Night

Křivdy temnější než noc nebo smrt

 • Základní informace

  Synopse

  V den narozenin své matky Meru, která údajně zemřela, když byly Kiře tři roky, dostává Kira zprávu od Gula Dukata, že její matka ve skutečnosti žila ještě mnoho let jako Dukatova milenka. Kira se marně pokouší dokázat, že Dukat lže, a tak získává od Siska jako vyslance Proroků povolení použít Orb času, aby v minulosti vypátrala pravdu. Dostane se do utečeneckého tábora na Bajoru, kde ji nikdo nepoznává. Brzy nato jsou ona a její matka přepraveny na Terok Nor, kde mají sloužit k potěše Cardassianů, a její matka se stává milenkou prefekta stanice Dukata. Kira je znechucena, když slyší matku říkat, že je vlastně spokojená, když má dost jídla a krásné šaty. Na námitku, že to vše získala za cenu odloučení od rodiny, Meru odpovídá, že Dukat jí slíbil, že se o její rodinu postará, aby měla co jíst a lékařskou péči. Kira se rozhodne, že do bytu Dukata a své matky dá bombu, která je oba zabije. V okamžiku, kdy tam bombu umisťuje, dostane její matka zprávu od Kiřina otce, v níž jí děkuje, že se tak dobře postarala o rodinu. Kira si uvědomuje, že jestliže její otec dokázal své ženě odpustit, musí to ona dokázat také.

  Galerie

  • Kira vzpomíná na matku v den jejích narozenin s kyticí bajorských lilií, jejích oblíbených květin. Její matka zemřela, když jí byly tři roky.

   Kira vzpomíná na matku v den jejích narozenin s kyticí bajorských lilií, jejích oblíbených květin. Její matka zemřela, když jí byly tři roky.

  • V noci ji vzbudila zpráva od Dukata. Říká, že poznal očistnou moc pravdy a že si Kira pravdu také zaslouží. Tvrdí, že Meru zemřela mnohem později a že byla řadu let jeho milenkou.

   V noci ji vzbudila zpráva od Dukata. Říká, že poznal očistnou moc pravdy a že si Kira pravdu také zaslouží. Tvrdí, že Meru zemřela mnohem později a že byla řadu let jeho milenkou.

  • Kira tomu moc nevěří, ale chce mít jistotu. Na přímluvu Vyslance Proroků dostane povolení použít Orb času, aby se mohla vrátit do minulosti.

   Kira tomu moc nevěří, ale chce mít jistotu. Na přímluvu Vyslance Proroků dostane povolení použít Orb času, aby se mohla vrátit do minulosti.

  • Dostává se do utečeneckého tábora Singha těsně před okamžik, kdy Cardassiané přišli vybírat ženy pro potěšení pro posádku na stanici Terok Nor.

   Dostává se do utečeneckého tábora Singha těsně před okamžik, kdy Cardassiané přišli vybírat ženy pro potěšení pro posádku na stanici Terok Nor.

  • Meru i Luma Rahl, jak se Kira představila, byly vybrány. Meru snad poprvé v životě vidí tolik jídla pohromadě.

   Meru i Luma Rahl, jak se Kira představila, byly vybrány. Meru snad poprvé v životě vidí tolik jídla pohromadě.

  • Bajorské ženy dostávají instrukce. Pokud nebudou milé a povolné, čeká je práce v provozu na zpracování rudy, kvůli němuž byla stanice postavena.

   Bajorské ženy dostávají instrukce. Pokud nebudou milé a povolné, čeká je práce v provozu na zpracování rudy, kvůli němuž byla stanice postavena.

  • Meru na první pohled zaujala prefekta stanice gula Dukata. Chová se k ní velmi laskavě, dokonce ji dermálním regenerátorem zbavil ošklivé jizvy na tváři.

   Meru na první pohled zaujala prefekta stanice gula Dukata. Chová se k ní velmi laskavě, dokonce ji dermálním regenerátorem zbavil ošklivé jizvy na tváři.

  • Kira situaci nezvládla, začala se bránit a dostala se mezi bajorské otroky. Seznámila se s Halbem, jedním z členů hnutí odporu.

   Kira situaci nezvládla, začala se bránit a dostala se mezi bajorské otroky. Seznámila se s Halbem, jedním z členů hnutí odporu.

  • Po několika týdnech si ji Meru pozvala a chce si z ní udělat společnici. Je s Dukatem velmi šťastná. Kira to pokládá za otevřené kolaboranství a nabídku odmítá.

   Po několika týdnech si ji Meru pozvala a chce si z ní udělat společnici. Je s Dukatem velmi šťastná. Kira to pokládá za otevřené kolaboranství a nabídku odmítá.

  • Rozhoduje se zbavit se Dukata, i kdyby to mělo znamenat smrt její matky. Halb jí dává náušnici, v níž je bomba.

   Rozhoduje se zbavit se Dukata, i kdyby to mělo znamenat smrt její matky. Halb jí dává náušnici, v níž je bomba.

  • Když přijde k Meru, aby se jí údajně omluvila, vidí ji opět šťastnou s Dukatem. V ten okamžik je rozhodnutá a aktivuje bombu. Má teď jen tři minuty.

   Když přijde k Meru, aby se jí údajně omluvila, vidí ji opět šťastnou s Dukatem. V ten okamžik je rozhodnutá a aktivuje bombu. Má teď jen tři minuty.

  • Meru poslouchá vzkaz od manžela. On i děti se mají mnohem lépe a on se na ni nezlobí, pokládá to naopak za její velkou oběť. Kira vidí, že věci jsou složitější, než se jí zdálo.

   Meru poslouchá vzkaz od manžela. On i děti se mají mnohem lépe a on se na ni nezlobí, pokládá to naopak za její velkou oběť. Kira vidí, že věci jsou složitější, než se jí zdálo.

  • Stihla dostat matku i Dukata z kajuty před explozí a zachránit jim život. Sama v tu chvíli mizí a vrací se do své doby.

   Stihla dostat matku i Dukata z kajuty před explozí a zachránit jim život. Sama v tu chvíli mizí a vrací se do své doby.

  • Stále si není jistá, jestli udělala dobře. I když její matka své rodině prospěla, stále je to pro ni kolaborantka a ne hrdinka, jak jí vždycky říkal její otec.

   Stále si není jistá, jestli udělala dobře. I když její matka své rodině prospěla, stále je to pro ni kolaborantka a ne hrdinka, jak jí vždycky říkal její otec.

 • V kostce

  Označení:
  6x17, #141
  Český název:
  Křivdy temnější než noc nebo smrt
  Premiéra:
  1. 4. 1998
  Autor:
  Behr Ira Steven & Beimler Hans
  Režie:
  West Jonathan
  Hodnocení:

  77 % (15 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Marc Alaimo (Dukat)
  • Leslie Hope (Meru)
  • David Bowe (Basso)
  • ad.
 • Reference

  postavy
  civilizace a kultura
  Chrám Iponu
  jídla, nápoje, koření a pochutiny
  Čaj deka Moba Veklava
 • Zajímavosti

  Vývoj postav

  Hostující herci

  • Wayne Grace (cardassianský legát) hrál také guvernéra Toraka v epizodě TNG Aquiel.
  • Tim deZarn (Halb) hrál také Satlera v epizodě TNG Starship Mine, Halize v epizodě VOY Iniciations a Wardena Yediqa v epizodě VOY Repentance.
  • Thomas Kopache (Kira Taban) je dalším z herců, kteří ve Star Treku ztělesnili několik rolí. Hrál také Miroka v epizodě TNG The Next Phase, Viorsu v epizodě VOY The Thaw a konečně Tose v epizodě ENT Broken Bow. Objevil se také jako spojovací důstojník na můstku Enterprise-B ve filmu Star Trek: Generations.

  Režiséři

  • Kameraman a režisér Jonathan West režíroval kromě několika epizod DS9 také jednotlivé epizody TNG.
divider <<< Change of Heart Inquisition >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)