xmas lightslcars
logo

ENT 3x16

Doctor's Orders

Na radu lékaře

 • Základní informace

  Synopse

  Cestou k Azati Prime narazí Enterprise na velkou transdimenzionální poruchu. Obletět ji by znamenalo dvoutýdenní zdržení, průlet však posádka přežije pouze v kómatu, který ochrání neokortex. Denobulanská fyziologie dr. Phloxe ho před účinky poruchy chrání, a tak je jediný vzhůru a po čtyři dny se musí starat o loď a celou posádku v hlubokém bezvědomí. Když na svých pochůzkách lodí narazí na T'Pol, kterou údajně chrání vulkanská fyziologie, je rád, že má společnost. Doktor začíná slyšet všelijaké zvuky, narazí na insektoidního Xindi, zdá se mu, že Hoshi umírá, avšak vše jsou halucinace. Když pak po čtyřech dnech letu impulsem zjistí, že se porucha rozpíná, je nucen přeci jen nastartovat warp, jehož použití se báli. Na T'Pol porucha také působí a ona tvrdí, že si nevzpomíná, jak warp reaktor zapnout. Doktor si vyhledá informace v počítači a úspěšně vyvede Enterprise z poruchy. Když budí posádku, zažije šok, když vidí, že T'Pol strávila celý čas v kómatu jako ostatní. Přestože byla jen jeho další halucinací, byl za tuto konkrétní halucinaci velmi vděčný.

  Galerie

  • Před Enterprise se vynořila prostorová distorze. Proletět jí znamená, že celá posádka kromě doktora stráví čtyři dny v hlubokém kómatu. Doktor dostává rychlokurs v navigaci…

   Před Enterprise se vynořila prostorová distorze. Proletět jí znamená, že celá posádka kromě doktora stráví čtyři dny v hlubokém kómatu. Doktor dostává rychlokurs v navigaci…

  • …i v obsluze strojů. Trip se bojí letět warpem, doktor dostává pokyn, aby distorzí proletěl na maximální impuls.

   …i v obsluze strojů. Trip se bojí letět warpem, doktor dostává pokyn, aby distorzí proletěl na maximální impuls.

  • Doktorovou jedinou společností je Porthos. Chodí s ním navštěvovat jeho páníčka, diktuje dopis doktoru Lucasovi, monitoruje stav posádky a strojů.

   Doktorovou jedinou společností je Porthos. Chodí s ním navštěvovat jeho páníčka, diktuje dopis doktoru Lucasovi, monitoruje stav posádky a strojů.

  • Po dvou dnech si pustil si také starý pozemský film, z jeho sledování ho však vyruší zvuky, které by neměl slyšet. Ukáže se, že vzhůru je také T'Pol a kdesi provádí diagnostiku.

   Po dvou dnech si pustil si také starý pozemský film, z jeho sledování ho však vyruší zvuky, které by neměl slyšet. Ukáže se, že vzhůru je také T'Pol a kdesi provádí diagnostiku.

  • Doktor si přiznává, že není samotářský typ. T'Pol si samotu naopak užívá, kontakt s tolika iracionálními bytostmi je pro ni vyčerpávající. Doktor neregistruje, že T'Pol je nezvykle nečinná.

   Doktor si přiznává, že není samotářský typ. T'Pol si samotu naopak užívá, kontakt s tolika iracionálními bytostmi je pro ni vyčerpávající. Doktor neregistruje, že T'Pol je nezvykle nečinná.

  • Doktor pociťuje únavu a bolesti hlavy a v Hoshiině kajutě vidí insektoidního Xindi. T'Pol ho přesvědčuje, že by to mohly být halucinace, doktor přesto se zbraní prohledá celou loď.

   Doktor pociťuje únavu a bolesti hlavy a v Hoshiině kajutě vidí insektoidního Xindi. T'Pol ho přesvědčuje, že by to mohly být halucinace, doktor přesto se zbraní prohledá celou loď.

  • Jeho halucinace se stupňují, ale teprve když se mu zdá, že ve sprše vidí znetvořenou Hoshi, která za chvilku leží v pořádku na posteli, přizná si, že halucinace má.

   Jeho halucinace se stupňují, ale teprve když se mu zdá, že ve sprše vidí znetvořenou Hoshi, která za chvilku leží v pořádku na posteli, přizná si, že halucinace má.

  • Když žádá T'Pol, aby za něj několik posledních hodin monitorovala posádku, přiznává mu T'Pol, že distorze působí i na ni a že se nemůže soustředit a vůbec na nic si vzpomenout.

   Když žádá T'Pol, aby za něj několik posledních hodin monitorovala posádku, přiznává mu T'Pol, že distorze působí i na ni a že se nemůže soustředit a vůbec na nic si vzpomenout.

  • Když zjišťují svou polohu, vidí doktor, že místo několika hodin mají před sebou ještě deset týdnů impulsem, protože distorze se rychle rozpíná. Nezbývá než spustit warp pohon.

   Když zjišťují svou polohu, vidí doktor, že místo několika hodin mají před sebou ještě deset týdnů impulsem, protože distorze se rychle rozpíná. Nezbývá než spustit warp pohon.

  • T'Pol není schopná poradit, tak doktor otevře obdobu chytré knížky v počítači a nastuduje spuštění generátoru warp pole a pohonu. S jistými potížemi warp spustí a vyvede loď ven.

   T'Pol není schopná poradit, tak doktor otevře obdobu chytré knížky v počítači a nastuduje spuštění generátoru warp pole a pohonu. S jistými potížemi warp spustí a vyvede loď ven.

  • Posádka se probudila zdravá a hladová. Trip si trochu stěžuje na spoušť ve strojovně, ale jinak říká, že doktor odvedl zatraceně dobrou práci. T'Pol je stále s ním.

   Posádka se probudila zdravá a hladová. Trip si trochu stěžuje na spoušť ve strojovně, ale jinak říká, že doktor odvedl zatraceně dobrou práci. T'Pol je stále s ním.

  • Doktor ji doprovází do její kajuty, aby si konečně také odpočinula. Ke svému překvapení vidí pravou T'Pol stále v hlubokém bezvědomí, zatímco jeho halucinace v červené kombinéze mizí.

   Doktor ji doprovází do její kajuty, aby si konečně také odpočinula. Ke svému překvapení vidí pravou T'Pol stále v hlubokém bezvědomí, zatímco jeho halucinace v červené kombinéze mizí.

 • V kostce

  Označení:
  3x16, #68
  Český název:
  Na radu lékaře
  Premiéra:
  18. 2. 2004
  Autor:
  Black Chris
  Režie:
  Dawson Roxann
  Hodnocení:

  80 % (15 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Doktorovy halucinace byly velmi příhodné. Do T'Pol objektivně promítl svou klidnou racionální stránku, která byla po ruce vždy, když ztrácel nervy, aby ho uklidnila.
  • Slyšíme doktora prozpěvovat si jakousi denobulanskou písničku.
  • T'Pol, či spíše doktorova halucinace, se zmiňuje o plomeekové polévce.

  Vývoj postav

  • Doktor si stěžuje slavnými slovy doktora McCoye: Jsem doktor, ne inženýr!
  • Komandér Tucker doktora přesvědčil, aby shlédl slavný pozemský film Exorcista, čehož doktor ve své situaci lituje.

  Režiséři

  • Roxann Dawson, představitelka B'Elanny Torres, je po Robertu Duncanu McNeillovi, Robertu Picardovi a Timu Russovi čtvrtým hercem VOY, který se pokusil o režii. V seriálu VOY režírovala dvě epizody: Riddles a druhou část dvojepizody Workforce. Jako režisérka se podílela na seriálech Charmed nebo Any Day Now a stává se pravidelnou režisérkou seriálu Enterprise.
divider <<< Harbinger Hatchery >>>

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)