lcars
logo

Queer tendence ve Star Treku

Termín

  • 12. 11. 2011, 16:30–18:00

Místo

  • QCafé , Opatovická 12 , Praha
  • Reportáž

    QUEER TENDENCE VE STAR TREKU OFICIÁLNÍM I NEOFICIÁLNÍM

    V sobotu 12. listopadu 2011 proběhl v Praze velice zajímavý počin, který v historii Star Treku u nás téměř nemá obdoby. V rámci dnes již tradičního "queer" festivalu Mezipatra, konaného v Praze a v Brně a věnovaného homosexuální tématice, se v pražském QCafé uskutečnila přednáška Adama Kotašky (na diskusních fórech věnovaných Star Treku známého jako Deaconn či Eodeon) o zamýšleném i uskutečněném zpracování LGBT (lesbické, gay, bisexuální a transgender) tématiky v rámci vlastního seriálu Star Trek, jeho filmových a knižních zpracování i navazující fanovské tvorby.

    Protože většina posluchačů nepocházela z fandomu Star Treku (ze známých tváří byli přítomni omi, Petr, Samuel, Máša a moje maličkost), seznámil je Adam zpočátku stručně s fenoménem Star Treku a seriálem jako takovým. Začal přirozeně původním seriálem – TOSkou, kde jsou skryté tendence tohoto druhu patrné (především "chemie" mezi kapitánem Kirkem a panem Spockem, svérázně rozebraná ve vlastnoruční Roddenberryho poznámce v knižním přepisu k prvnímu filmu) a zmínil se o potížích, které začátek seriálu i toto téma provázely. Ačkoli seriál řešil poměrně palčivé otázky té doby - rasismus, studenou válku, manipulaci, na toto téma bylo bohužel ještě příliš brzy, i když sám Gene Roddenberry je chtěl do Star Treku zapracovat – třeba i jen zmínkou o homosexuálním členu posádky v některé z epizod.

    Jedna epizoda od Davida Gerrolda (autora Trablů s tribbly) se měla zabývat záhadnou nebezpečnou nemocí, která pronikne do krevního oběhu (později by mohla být chápána jako paralela na AIDS, která často postihovala gaye) a měly v ní vystupovat i homosexuální postavy. Cenzura však nedovolila Gerroldovi scénář zrealizovat a zpracování se dočkal teprve o několik desítek let později.

    Větší úspěch neměl Roddenberry ani v seriálu Nová generace (kromě nepatrných náznaků), ani v celovečerních filmech – když ovšem nepočítáme, co v Khanově hněvu a Pátrání po Spockovi udělal Spock pro posádku a svého přítele kapitána a jak se Kirk vzdal prakticky všeho, aby Spocka přivedl zpět mezi živé. Teprve v Deep Space Nine jsme byli svědky jistého průlomu, kdy se na obrazovce políbily dvě ženy z planety Trill (tento druh je v rámci podobné tématiky využíván vícekrát, jak ve startrekových románech, tak i ve fanfilmech). Cenzura však nespala ani teď a vše muselo být vysvětleno přenosem symbionta jedné z žen z původně mužského těla. I tak bylo velmi potěšující sledovat příběh, kde není problémem to, že jde o dvě ženy (ve 24. století již toto tabu neexistuje), ale o něco úplně jiného. Tím také tvůrci obhajovali zařazení "lesbické" romance, kdyby totiž jednou z žen byl opět muž, nebyl by tento rozpor patrný. Přesto přicházela do studia řada protestů. Velmi se mi v té souvislosti líbila reakce na jeden z těchto protestů – ohrozilo by snad výchovu dětí méně, kdyby jedna z žen tu druhou zastřelila? Bohužel to tak stále většinou "vypadá".

    Do oficiálního Star Treku na TV obrazovkách a na plátno se tedy homosexuální tématika prakticky nedostala – Roddenberry v roce 1991 zemřel a i když se měl Rick Berman – údajně – pokoušet o něco podobného, v praxi jsme nic takového už neviděli. Poněkud jinak tomu ale bylo v "odvozené tvorbě", tedy v knihách a v neoficiálních filmech. Sám jsem přinesl na ukázku u nás vydaný 1. díl série ST Titan "Mezi dvěma světy", v němž se objevují homosexuální postavy hned dvě – člověk Kenneth Norellis a Trill Ramul Keru (případný vztah ovšem zůstane nenaplněn, protože Keru stále teskní po svém bývalém partnerovi – praporčíku Hawkovi, který byl ve filmu První kontakt asimilován Borgy a Worf ho musel na povrchu Enterprise zastřelit).

    Prostředí, v němž byla queer tématika zpracována bez jakéhokoli omezení, byly startrekové fanfilmy. Po počátečním napětí Paramount zjistil, že fanouškovské filmy fenoménu Star Trek nijak neškodí a naopak zvyšují jeho oblíbenost, a tak jim prakticky ponechal volný průběh a nijak jejich vzniku a (bezplatnému) šíření nebrání. Fanouškovských filmů proto vznikla celá řada a tématika homosexuálů a jejich vztahů je zpracována především ve dvou sériích – Hidden Frontier (včetně navazujících spin-offů) a Phase II.

    Hidden Frontier, seriál o sedmi sezónách vzniklý pod vedením Roba Cavese, se touto problematikou zabývá skutečně obšírně. Z tohoto pohledu jsou hlavními postavami především Bajoran Ro Nevin (bratr známé Ro Laren), Trill Jorian Zen Dao a lidský šéfinženýr Corey Aster, s nímž Ro Nevin na konci série uzavře manželství. Jejich vztah pokračuje i v navazujících spin-offech ST Helena Chronicles a ST Odyssey, kde jsou oba manželé na dlouhou dobu odděleni (Ro Nevin uvízne v galaxii Andromeda). K tomuto tématu jsme samozřejmě zhlédli i ukázky – a zároveň jsme se dozvěděli, že docela nedávno spatřila světlo světa společná závěrečná epizoda k oběma sériím.

    Druhým významným seriálem je "Phase II" (dříve New Voyages), která pod vedením Jamese "Elvise" Cawleyho pokračuje v dobrodružstvích původní ST posádky. A právě poslední epizoda – Blood and Fire – zpracovala ono "zapovězené" téma ve scénáři David Gerrolda, které muselo skoro 40 let čekat "v šuplíku". Setkáme se zde s gay mileneckou dvojicí přímo na Enterprise, z nichž jeden je dokonce synovcem kapitána Kirka, který se o jejich vztahu dozví jako úplně poslední (i po panu Spockovi).

    Po velmi zajímavé přednášce proběhla samozřejmě diskuse na téma míry a způsobu zapracování daného tématu do seriálu, současné i budoucí tvorby k této otázce. Ovšemže včetně známého "slashe" (použití gay a lesbické tématiky ve vztazích mezi postavami zejména v TV seriálech – tento výraz přitom pochází právě ze Star Treku). Mezi přítomnými byli tvůrci fanfilmů, fanynka píšící právě slash i posluchač poměrně vysoce vzdělaný (zřejmě sociolog), který hovořil o tomto tématu z hlediska širší společnosti. Ne každý (mě nevyjímaje) s ním ovšem dokázal ve vědeckém pojetí udržet krok. Řešily se i obecnější otázky tvorby ke queer problematice - je vhodnější zasadit jen zmínku o homosexuální postavě a zbytek ponechat na fantazii a toleranci diváků, nebo použít gay či lesbické vztahy a páry "naostro" jako v uvedených fanfilmech? Měli tvůrci Star Treku šanci prosadit toto téma již dřív, nebo doba opravdu nebyla zralá a teprve dnes pro řadu z nás už tyto aspekty nepředstavují problém? Pro mnoho lidí stále ano a jistě tomu ještě nějakou dobu bude. A zazněly názory i o opačném efektu a tendencích povyšovat queer tématiky či postavy nad ostatní - zřejmě ani tudy cesta nevede. Nejvíce na mě asi zapůsobila poznámka jedné z posluchaček, jak si přestavuje "ideální" stav – bude to (snad) tehdy, až gay či lesbické páry půjdou třeba po ulici a ostatní je nejen budou tolerovat, ale ani se neotočí a budou je brát jako zcela přirozenou věc bez ohledu na to, zda jde o dvojici heterosexuální či homosexuální. Nebude to ale snadné a homofobní tendence stále přetrvávají – a nejen v Americe či v Asii, ale i v některých evropských zemích (docela nedávno například v Rusku).

    Samozřejmě jsme využili přítomnosti Samuela a hovořilo se i o prvním českém ST fanfilmu - Metrénském incidentu. Tady se mluvilo spíš v obecné rovině (LGBT se v něm neobjevilo), ale pomalu se začínají rozjíždět přípravy na další film a třeba se tentokrát téma homosexuálních postav objeví. No, necháme se překvapit.

    Přednáška i diskuse byla opravdu velmi zajímavá, dala nám možnost nejen seznámit se s queer tématy ve Star Treku a jeho dalších zpracováních, ale i zamyslet se nad touto stále ještě ne zcela dořešenou problematikou a způsoby, jak ji v uměleckém zpracování pojednat co nejlépe – a samozřejmě vše bylo především o toleranci.

    Děkuji za všechny návštěvníky Adamu Kotaškovi, že si tak zajímavé téma pro nás připravil – jen škoda, že přednášku nemělo možnost vyslechnout více fanoušků, ale snad jsme se nesetkali naposledy a příště budeme o "queer Star Treku" možná mluvit i na některém z conů. A ještě drobný tip na závěr – v kavárně natáčela i Česká televize, která natočila několik málo záběrů a v závěru pořadu i s Adamem Kotaškou.

    Live long and prosper!
    Praotec trekkie

  • Fotogalerie

    Fotogalerie

  • Základní informace

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)