lcars
logo
Hlavní stránka / databáze / Star Trek na známkách a mincích

Star Trek na známkách a mincích

Na této stránce naleznete přehled známek a mincí s motivy Star Treku rozdělený podle států, které je vydaly, včetně spousty dalších informací, jako je zoubkování, datum vydání a další zajímavosti.

Úvod

Vítejte na stránkách, na kterých se prolíná svět Star Treku se světem numizmatiky (sbírání mincí) a filatelie (sbírání známek). Nevím, nakolik lze říci, že v dnešní době každý člověk alespoň jednou v životě podlehl sběratelské vášni. Dnešní doba totiž nabízí nespočet příležitostí, jak trávit volný čas jinak než sbíráním různých předmětů a vytvářením sbírek. Ale pohled na soupis různých prodejen nebo burz prodávajících ať už známky, mince, pohlednice ale třeba i telefonní karty, hračky, figurky z Kinder vajíček, mi ukazuje, že když ne každý člověk, tak téměř každý této vášni podlehl.

Asi nikdy nezjistíme, kde lze hledat počátky sběratelství. Ale je jisté, že sahají již do mladších období pravěku. Ve středověku světští představitelé často sbírali relikvie a na zámcích šlechta často vlastnila velké zásoby nalovených vycpaných zvířat, kůží a lebek s parohy. O sběratelské vášni císaře Rudolfa II. by se dalo psát velmi dlouho. Většina kvalitních sbírek se v minulosti stala základem pro vznik profesionálních muzeí. Některé vědní obory, např. archeologie, mají své počátky ve sběratelství. Dnes se sběratelství pro některé stalo i možností, jak výhodně uložit svůj majetek. V situaci, kdy ekonomika a burza nejsou zcela stabilní.

Film a sběratelství se potkaly velmi brzy. Z počátku se sběratelství omezovalo pouze na plakáty, oficiální fotografie z filmů či podpisy herců. Postupem doby se však i zde objevila celá řada příležitostí pro sběratele. A dnes není filmu nebo seriálu, který by nebyl doprovázen produkcí různých sběratelských předmětů. Sběratelská vášeň pak přináší velké zisky výrobcům a majitelům autorských práv.

Na popularitě filmů či seriálů a na popularitě sběratelství se snaží vydělávat i stát či státní organizace. A tak můžeme sledovat v posledních desetiletích značný nárůst ve vydávání známek a pamětních mincí s různorodými motivy. Například po celosvětovém úspěchu filmu Jurský park, se objevilo nespočet poštovních známek s motivy z filmu, ale i kreslenými rekonstrukcemi různorodých dinosaurů. Celá řada takových známek vychází v zemích tzv. třetího světa. Pro tyto ekonomicky chudé země je vydávání a prodej velkého množství známek a pamětních mincí zdrojem příjmů do státní pokladny.

Ve světě Star Treku se zprvu objevily romány, komiksy a hry. S příchodem prvního filmu v roce 1979 se však situace mění. The Motion Picture byl opravdu multimediální událostí. Film byl vydán jak v knižním tak i komiksovém přepisu. Byly vydány knihy ze zákulisí natáčení nebo i sběratelské kartičky. Především se však objevily i „hračky“. Společnost MEGO vydala osmnáct figurek a také velké modely lodě Enterprise, klingonského křižníku a vulkánského raketoplánu. A tak bychom mohli pokračovat. Postupem doby, tak jak rostla popularita Star Treku, objevovaly se nové sběratelské předměty.

Tato popularita se samozřejmě projevila i ve světě známek a mincí. Poprvé se motiv ze světa Star Treku objevil na známkách Paraguaye a Komor v roce 1979 a 1981. Tyto známky nebyly věnovány přímo Star Treku, ale kosmonautice. Přesto se na aršíku vedle známky objevuje i Vesmírná loď Enterprise. První „startrekovské“ známky se objevují v roce 1994 u příležitosti vysílání posledního dílu sériálu The Next Generation (Svatý Vincenc a Grenadiny) a uvedení filmu Star Trek: Generations (Guyana). V dalších letech se počet vydaných známek postupně zvyšuje. Postupně se do vydávání známek s motivy ze světa Star Treku zapojují na dvě desítky zemí z celého světa. V roce 1999 se pak svojí jednou známkou mezi tyto státy dostává i země, kde Star Trek vznikl. Jediným kontinentem, kde ještě žádné oficiální známky nevyšly, zůstává Evropa. Na známkách z těchto let najdeme motivy ze všech seriálů i posledních filmů, především pak hlavní postavy, ale i různé vesmírné lodě. Guinea-Bissau jako jediná země vydává v roce 2015 známky na počest zemřelého Leonarda Nimoye, na kterých pak tohoto herce zobrazuje nejen jako představitele Spocka, ale i jako zpěváka nebo fotografa.

U mincí je situace chudší. Dlouhá léta byly jedinými mincemi s motivem Star Treku mince západoafrické Libérie z let 1995 – 1997. V roce 2015 však ostrovní stát Tuvalu vydal sérii 11 krásných mincí. Ke každému seriálu po dvou, jednak s portrétem kapitána a pak s motivem lodě, či vesmírné stanice v případě Deep Space Nine. Tou jedenáctou pak byla mince s portrétem pana Spocka na počest již zmiňovaného Leonarda Nimoye.

Na začátku roku 2016 jsem očekával a doufal, že půlstoleté výročí Star Treku přinese řadu známek a možná i mincí. Mé očekávání však bylo mnohonásobně překonáno. Ve 13 zemích po celém světě bylo vydáno 120 známek a 21 mincí. Vedle známých států přibyly i nové, jako Ghana, Svatý Kryštof a Nevis a Kanada. I když je většina známek věnována především prvnímu seriálu, tak jsou na známkách a mincích zastoupeny všechny seriály. Příjemným zpestřením mezi motivy známek, které tvoří především portréty hlavních hrdinů, jsou pak známky ostrovního státu Antiguy a Barbudy s motivem klingonských vánoc, což jsou obrázky z knihy vydané v roce 2013.

Musím se však zastavit u Kanady. Propagace, kterou kanadská pošta a mincovna udělaly svým známkám a mincím, byla opravdu velká. Známky nejen že vyšly v různých formách aršíků, ale byly součástí i několikastránkové brožurky o Star Treku. A nejenom to. Pošta vydala aršík se známkami s kapitánem Kirkem společně s obálkou s motivem lodi Enterprise a fotografií, představující zvětšeninu uvedené známky, podepsanou Williamem Shatnerem. A to vše pěkně zarámované. Samotná uvedení jednotlivých známek se uskutečnila na různých místech Kanady. Známku s Kirkem uvedl již zmiňovaný představitel kapitána Jamese Kirka kanadský herec William Shatner. Známka se Spockem měla premiéru ve městě Vulcan v provincii Alberta. Uvedení známky se Scottym se v Torontu zúčastnil Chris Doohan, syn Jamese Doohana, představitele legendárního šéfinženýra. A kde jinde uvést známku s dr. McCoyem než v Kanadské lékařské síni slávy v Londýně v provincii Ontario. A aby toho nebylo málo, tak v Kanadě jezdily poštovní auta celá pomalovaná motivy Star Treku.

V září 2017 byl uveden nový seriál Star Trek: Discovery, po kterém v dalších letech následovaly další seriály (Star Trek: PicardStar Trek: Lower Decks). Dnes žije Star Trek především na televizních obrazovkách. Přesto jeho popularita stále existuje a toto se odráží i ve vydávání známek a mincí, i když jejich produkce od roku 2016 klesla.

V roce 2017 vydala druhou sérii známek Kanada, kde vedle dvou známek s raketoplánem Galileo a borgskou krychlí, to byly známky s portréty v té době všech kapitánů ze Star Treku a jejich hlavních protivníků. Takže na nich najdeme kapitána Kirka a Khana, kapitánku Janewayovou a borgskou královnu a podobně. Vedle známek vydala Kanada i několik mincí, včetně stodolarové mince v podobě lodi Enterprise o váze 318 g ryzího stříbra. Ve vydávání mincí pokračoval i ostrovní stát Tuvalu, který vydal mince především k 30. výročí seriálu Star Trek: The Next Generation. Ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis pak vydal sérii známek s motivem kapitána Picarda.

O rok později Kanada vydala stříbrné mince s motivy lodí a vesmírné stanice Deep Space Nine. Tuvalu se stal prvním vydavatelem mincí s motivem nového seriálu Star Trek: Discovery. V roce 2018 vydal dvě jednouncové stříbrné mince s hlavní postavou seriálu Michael Burnhamovou a vyobrazením lodi USS Discovery. O rok později vydal dvouuncovou minci s celou posádkou.

V roce 2018 a 2019 přibyly mezi vydavatele mincí a známek nové státy, konkrétně Marshallovy ostrovy a Niue. Prvně jmenovaný stát v roce 2018 vydal sérii známek s motivem koček coby postav ze Star Trek: The Next Generation podle knihy Jenny Parksové z roku 2018. O rok později společně s Gambií a Grenadou vydal sérii známek s motivy obálek komiksů od vydavatelství Gold Key Comics. Tichomořský stát Niue v letech 2018–2019 vydal několik sérií stříbrných „mincí“. Mincí v uvozovkách proto, že nemají ten tradiční kruhový vzhled, ale mají podobu bankovky. Pro tento stát tyto „mince“ razí mincovna na Novém Zélandu, která také vydala dvě stříbrné figurky kapitána Kirka a Spocka a stříbrný model lodi USS Enterprise. Každý z předmětů váží 150 g ryzího stříbra.

Prozatím, a doufejme, že prozatím, posledním počinem na poli známek a mincí s motivem Star Treku, je velmi hezká série známek, kterou v roce 2020 vydalo Spojené království Velké Británie a severního Irska.

Závěrem si přejme, aby Star Trek nevymizel ani z obrazovek televize, či internetu, ale aby se vrátil na filmové plátno a aby i dál krásných mincí a známek s tímto motivem přibývalo.

Petr Hereit

Pozn.: katalogové číslo u známek je podle katalogu Michel, který vychází jednou ročně až jednou za tři až čtyři roky (podle oblastí), u mincí pak podle Krause, C. L. - Mishler, C. Standard Catalog of World Coins, vycházející každoročně. U každého státu je uvedeno, zda jde o oficiální nebo ilegální vydání. Co to jsou ilegální vydání? Jsou to oficiálně neschválená vydání tzv. poštovních známek určitého státu, nebo části území v hranicích některého státu. Týká se to především známek z území Ruské federace, kde jsou vydávány známky pod hlavičkou různých autonomních republik (Baškirsko, Adygejsko, Amurská oblast). Ilegální jsou ale známky také Čadu, Konžské republiky, Kyrgystánu (Kirgizie) a Mali. Některá vydání ilegálních známek jsou profesionálně udělaná, některá amatérsky. Za cíl ale mají jedno společné. Uvést v omyl sběratele a nelegálně se přiživit na sběratelích.

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)