Hlavní stránka / databáze / Star Trek na známkách a mincích

Star Trek na známkách a mincích

Na této stránce naleznete přehled známek a mincí s motivy Star Treku rozdělení podle států, které je vydaly, včetně spousty dalších informací, jako je zoubkování, datum vydání a další zajímavosti.

Úvod

Vítejte na stránkách, na kterých se prolíná svět Star Treku se světem numizmatiky (sbírání mincí) a filatelie (sbírání známek). Nevím, nakolik lze říci, že v dnešní době každý člověk alespoň jednou v životě podlehl sběratelské vášni. Dnešní doba totiž nabízí nespočet příležitostí, jak trávit volný čas jinak než sbíráním různých předmětů a vytvářením sbírek. Ale pohled na soupis různých prodejen nebo burz prodávajících ať už známky, mince, pohlednice ale třeba i telefonní karty, hračky, figurky z Kinder vajíček, mi ukazuje, že když ne každý člověk, tak téměř každý této vášni podlehl.

Asi nikdy nezjistíme, kde lze hledat počátky sběratelství. Ale je jisté, že sahají již do mladších období pravěku. Ve středověku světští představitelé často sbírali relikvie a na zámcích šlechta často vlastnila velké zásoby nalovených vycpaných zvířat, kůží a lebek s parohy. O sběratelské vášni císaře Rudolfa II. by se dalo psát velmi dlouho. Většina kvalitních sbírek se v minulosti stala základem pro vznik profesionálních muzeí. Některé vědní obory, např. archeologie, mají své počátky ve sběratelství. Dnes se sběratelství pro některé stalo i možností, jak výhodně uložit svůj majetek. V situaci, kdy ekonomika a burza nejsou zcela stabilní.

Film a sběratelství se potkaly velmi brzy. Z počátku se sběratelství omezovalo pouze na plakáty, oficiální fotografie z filmů či podpisy herců. Postupem doby se však i zde objevila celá řada příležitostí pro sběratele. A dnes není filmu nebo seriálu, který by nebyl doprovázen produkcí různých sběratelských předmětů. Sběratelská vášeň pak přináší velké zisky výrobcům a majitelům autorských práv.

Na popularitě filmů či seriálů a na popularitě sběratelství se snaží vydělávat i stát či státní organizace. A tak můžeme sledovat v posledních desetiletích značný nárůst ve vydávání známek a pamětních mincí s různorodými motivy. Například po celosvětovém úspěchu filmu Jurský park, se objevilo nespočet poštovních známek s motivy z filmu, ale i kreslenými rekonstrukcemi různorodých dinosaurů. Celá řada takových známek vychází v zemích tzv. třetího světa. Pro tyto ekonomicky chudé země je vydávání a prodej velkého množství známek a pamětních mincí zdrojem příjmů do státní pokladny.

Ve světě Star Treku se zprvu objevily romány, komiksy a hry. S příchodem prvního filmu v roce 1979 se však situace mění. The Motion Picture byl opravdu multimediální událostí. Film byl vydán jak v knižním tak i komiksovém přepisu. Byly vydány knihy ze zákulisí natáčení nebo i sběratelské kartičky. Především se však objevily i „hračky“. Společnost MEGO vydala osmnáct figurek a také velké modely lodě Enterprise, klingonského křižníku a vulkánského raketoplánu. A tak bychom mohli pokračovat. Postupem doby, tak jak rostla popularita Star Treku, objevovaly se nové sběratelské předměty.

Tato popularita se samozřejmě projevila i ve světě známek a mincí. Poprvé se motiv ze světa Star Treku objevil na známkách Paraguaye a Komor v roce 1979 a 1981. Tyto známky nebyly věnovány přímo Star Treku, ale kosmonautice. Přesto se na aršíku vedle známky objevuje i Vesmírná loď Enterprise. První „startrekovské“ známky se objevují v roce 1994 u příležitosti vysílání posledního dílu sériálu The Next Generation (Svatý Vincenc a Grenadiny) a uvedení filmu Star Trek: Generations (Guyana). V dalších letech se počet vydaných známek postupně zvyšuje. Postupně se do vydávání známek s motivy ze světa Star Treku zapojují na dvě desítky zemí z celého světa. V roce 1999 se pak svojí jednou známkou mezi tyto státy dostává i země, kde Star Trek vznikl. Jediným kontinentem, kde ještě žádné oficiální známky nevyšly, zůstává Evropa. Na známkách z těchto let najdeme motivy ze všech seriálů i posledních filmů, především pak hlavní postavy, ale i různé vesmírné lodě. Guinea-Bissau jako jediná země vydává v roce 2015 známky na počest zemřelého Leonarda Nimoye, na kterých pak tohoto herce zobrazuje nejen jako představitele Spocka, ale i jako zpěváka nebo fotografa.

U mincí je situace chudší. Dlouhá léta byly jedinými mincemi s motivem Star Treku mince západoafrické Libérie z let 1995 – 1997. V roce 2015 však ostrovní stát Tuvalu vydal sérii 11 krásných mincí. Ke každému seriálu po dvou, jednak s portrétem kapitána a pak s motivem lodě, či vesmírné stanice v případě Deep Space Nine. Tou jedenáctou pak byla mince s portrétem pana Spocka na počest již zmiňovaného Leonarda Nimoye.

Na začátku roku 2016 jsem očekával a doufal, že půlstoleté výročí Star Treku přinese řadu známek a možná i mincí. Mé očekávání však bylo mnohonásobně překonáno. Ve 13 zemích po celém světě bylo vydáno 120 známek a 21 mincí. Vedle známých států přibyly i nové, jako Ghana, Svatý Kryštof a Nevis a Kanada. I když je většina známek věnována především prvnímu seriálu, tak jsou na známkách a mincích zastoupeny všechny seriály. Příjemným zpestřením mezi motivy známek, které tvoří především portréty hlavních hrdinů, jsou pak známky ostrovního státu Antiguy a Barbudy s motivem klingonských vánoc, což jsou obrázky z knihy vydané v roce 2013.

Musím se však zastavit u Kanady. Propagace, kterou kanadská pošta a mincovna udělaly svým známkám a mincím, byla opravdu velká. Známky nejen že vyšly v různých formách aršíků, ale byly součástí i několikastránkové brožurky o Star Treku. A nejenom to. Pošta vydala aršík se známkami s kapitánem Kirkem společně s obálkou s motivem lodi Enterprise a fotografií, představující zvětšeninu uvedené známky, podepsanou Williamem Shatnerem. A to vše pěkně zarámované. Samotná uvedení jednotlivých známek se uskutečnila na různých místech Kanady. Známku s Kirkem uvedl již zmiňovaný představitel kapitána Jamese Kirka kanadský herec William Shatner. Známka se Spockem měla premiéru ve městě Vulcan v provincii Alberta. Uvedení známky se Scottym se v Torontu zúčastnil Chris Doohan, syn Jamese Doohana, představitele legendárního šéfinženýra. A kde jinde uvést známku s dr. McCoyem než v Kanadské lékařské síni slávy v Londýně v provincii Ontario. A aby toho nebylo málo, tak v Kanadě jezdily poštovní auta celá pomalovaná motivy Star Treku.

V září 2017 byl uveden nový seriál Star Trek: Discovery, po kterém v dalších letech následovaly další seriály (Star Trek: PicardStar Trek: Lower Decks). Dnes žije Star Trek především na televizních obrazovkách. Přesto jeho popularita stále existuje a toto se odráží i ve vydávání známek a mincí, i když jejich produkce od roku 2016 klesla.

V roce 2017 vydala druhou sérii známek Kanada, kde vedle dvou známek s raketoplánem Galileo a borgskou krychlí, to byly známky s portréty v té době všech kapitánů ze Star Treku a jejich hlavních protivníků. Takže na nich najdeme kapitána Kirka a Khana, kapitánku Janewayovou a borgskou královnu a podobně. Vedle známek vydala Kanada i několik mincí, včetně stodolarové mince v podobě lodi Enterprise o váze 318 g ryzího stříbra. Ve vydávání mincí pokračoval i ostrovní stát Tuvalu, který vydal mince především k 30. výročí seriálu Star Trek: The Next Generation. Ostrovní stát Svatý Kryštof a Nevis pak vydal sérii známek s motivem kapitána Picarda.

O rok později Kanada vydala stříbrné mince s motivy lodí a vesmírné stanice Deep Space Nine. Tuvalu se stal prvním vydavatelem mincí s motivem nového seriálu Star Trek: Discovery. V roce 2018 vydal dvě jednouncové stříbrné mince s hlavní postavou seriálu Michael Burnhamovou a vyobrazením lodi USS Discovery. O rok později vydal dvouuncovou minci s celou posádkou.

V roce 2018 a 2019 přibyly mezi vydavatele mincí a známek nové státy, konkrétně Marshallovy ostrovy a Niue. Prvně jmenovaný stát v roce 2018 vydal sérii známek s motivem koček coby postav ze Star Trek: The Next Generation podle knihy Jenny Parksové z roku 2018. O rok později společně s Gambií a Grenadou vydal sérii známek s motivy obálek komiksů od vydavatelství Gold Key Comics. Tichomořský stát Niue v letech 2018–2019 vydal několik sérií stříbrných „mincí“. Mincí v uvozovkách proto, že nemají ten tradiční kruhový vzhled, ale mají podobu bankovky. Pro tento stát tyto „mince“ razí mincovna na Novém Zélandu, která také vydala dvě stříbrné figurky kapitána Kirka a Spocka a stříbrný model lodi USS Enterprise. Každý z předmětů váží 150 g ryzího stříbra.

Prozatím, a doufejme, že prozatím, posledním počinem na poli známek a mincí s motivem Star Treku, je velmi hezká série známek, kterou v roce 2020 vydalo Spojené království Velké Británie a severního Irska.

Závěrem si přejme, aby Star Trek nevymizel ani z obrazovek televize, či internetu, ale aby se vrátil na filmové plátno a aby i dál krásných mincí a známek s tímto motivem přibývalo.

Petr Hereit

Pozn.: katalogové číslo u známek je podle katalogu Michel, který vychází jednou ročně až jednou za tři až čtyři roky (podle oblastí), u mincí pak podle Krause, C. L. - Mishler, C. Standard Catalog of World Coins, vycházející každoročně. U každého státu je uvedeno, zda jde o oficiální nebo ilegální vydání. Co to jsou ilegální vydání? Jsou to oficiálně neschválená vydání tzv. poštovních známek určitého státu, nebo části území v hranicích některého státu. Týká se to především známek z území Ruské federace, kde jsou vydávány známky pod hlavičkou různých autonomních republik (Baškirsko, Adygejsko, Amurská oblast). Ilegální jsou ale známky také Čadu, Konžské republiky, Kyrgystánu (Kirgizie) a Mali. Některá vydání ilegálních známek jsou profesionálně udělaná, některá amatérsky. Za cíl ale mají jedno společné. Uvést v omyl sběratele a nelegálně se přiživit na sběratelích.

Adygejsko

Autonomní republika v rámci Ruské federace na jihu evropské části země.

Rok 2001 (neoficiální známky)

Kultovní televizní klasika

(vedle seriálu Star Trek zastoupeného třemi známkami (TOS, DS9, VOY) jsou zde seriály Miami Vice, Ženatý se závazky, South Park, Simpsonovi a další)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3 rubly vícebarevná Kirk, Spock, McCoy a Uhura
3 rubly vícebarevná Sisko
3 rubly vícebarevná Janewayová

Amurská oblast

Autonomní oblast v rámci Ruské federace v jihovýchodní části země při hranici s Čínou.

Rok 2000 (neoficiální známky)

Lodě a postavy ze seriálu Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3 rubly vícebarevná Lodě a postavy ze seriálu Star Trek


Antigua a Barbuda

Ostrovní stát v Karibiku, který leží na třech ostrovech v Malých Antilách.

29. září 2008 (oficiální známky)

Americký televizní seriál Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1,5 $ vícebarevná Kirk a Spock 4609
1,5 $ vícebarevná Spock, Kirk, dr. McCoy a Scotty 4610
1,5 $ vícebarevná Spock a Chapelová 4611
1,5 $ vícebarevná Hvězdná základna 11 4612
1,5 $ vícebarevná Uhura 4613
1,5 $ vícebarevná Scotty 4614

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2,0 $ vícebarevná Dr. McCoy 4615
2,0 $ vícebarevná Spock 4616
2,0 $ vícebarevná Kirk 4617
2,0 $ vícebarevná Sulu 4618

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

15. února 2016

Star Trek – Velmi klingonské vánoce

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3,15 $ vícebarevná Klingon s vánočním řetězem 5342
3,15 $ vícebarevná Zpívající Klingoni 5343
3,15 $ vícebarevná Sněhulák 5344
3,15 $ vícebarevná Klingon jako Santa Klaus 5345
3,15 $ vícebarevná Klingon s dětmi a triblové 5346
3,15 $ vícebarevná Zpívající Klingoni 5347
10 $ vícebarevná Klingon jako Santa Klaus 5348


Pozn.: Aršík 755, zoubkování K 14

16. ledna 2017

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3 $ vícebarevná Kirk 5420
3 $ vícebarevná Spock 5421
3 $ vícebarevná Uhura 5422
3 $ vícebarevná Chekov 5423
3 $ vícebarevná McCoy 5424
3 $ vícebarevná Scotty 5425

Pozn.: Zoubkování K 14

16. ledna 2017

50. výročí Star Treku – epizoda „Mirror, Mirror“

hodnota barevnost motiv kat. číslo
7 $ vícebarevná Kapitán Kirk 5428
7 $ vícebarevná Kapitán Kirk ze zrcadlového vesmíru 5429
7 $ vícebarevná Spock 5426
7 $ vícebarevná Spock ze zrcadlového vesmíru 5427

Pozn.: Aršík 769, zoubkování K 14
Pozn.: Aršík 768, zoubkování K 14

Austrálie

Stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem a ostrovy v Jižním, Indickém a Tichém oceánu.

13. dubna 2004 (oficiální známky)

Seriál Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
50 centů vícebarevná Picard
50 centů vícebarevná Riker
50 centů vícebarevná La Forge
50 centů vícebarevná Worf
50 centů vícebarevná Dr. Crusherová
50 centů vícebarevná Deanna Troi
50 centů vícebarevná Dat
50 centů vícebarevná Tasha Yarová
50 centů vícebarevná Wesley Crusher
50 centů vícebarevná Q

3. května 2016

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1 $ vícebarevná James T. Kirk
1 $ vícebarevná Spock
1 $ vícebarevná Leonard McCoy
1 $ vícebarevná Montgomery Scott
1 $ vícebarevná Uhura
1 $ vícebarevná Hikaru Sulu
1 $ vícebarevná Pavel A. Chekov
1 $ vícebarevná USS Enterprise ve vesmíru
1 $ vícebarevná USS Enterprise nad planetou
1 $ vícebarevná USS Enterprise nad planetou
1 $ vícebarevná USS Enterprise nad planetou
1 $ vícebarevná USS Enterprise nad planetouBaškirsko  (Baškortostán)

Autonomní republika v rámci Ruské federace v jižní části Uralu.

Rok 2000 (neoficiální známky)

Logo a lodě ze seriálu Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
5 rublů vícebarevná Logo a lodě ze seriálu Star Trek

Čad

Vnitrozemský stát ležící v oblasti Sahary a Sahelu ve střední Africe.

2013 (oficiální známky)

Americký televizní seriál Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise NCC-1701
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise NX-01

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise NCC-1701
1000 fr. vícebarevná Spock
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise NCC-1701
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise NCC-1701

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Kirk
1000 fr. vícebarevná Spock, Kirk a Scott
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise
1000 fr. vícebarevná Spock

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Enteprise a klingonský křižník
1000 fr. vícebarevná Scott
1000 fr. vícebarevná Dr. McCoy
1000 fr. vícebarevná Uhura

2014 (oficiální známky)

Americký televizní seriál Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Scott, Kirk a Sulu
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Excelsior
1000 fr. vícebarevná Vesmírná loď Enterprise
1000 fr. vícebarevná Spock

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Dr. McCoy a Spock
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise
1000 fr. vícebarevná Spock a Kirk
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 fr. vícebarevná Landonová a Čechov
1000 fr. vícebarevná Posádka Enterprise
1000 fr. vícebarevná Spock
1000 fr. vícebarevná Spock, Kirk

2015 (oficiální známky)

Americký televizní seriál Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1500 fr. vícebarevná Posádka Enterprise-D
1500 fr. vícebarevná Dat, Picard, Troi a Yarová
1500 fr. vícebarevná La Forge, Picard a Troi
1500 fr. vícebarevná Posádka Enterprise-E

2015 (oficiální známky)

Film Star Trek Into Darkness

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1500 fr. vícebarevná Kirk
1500 fr. vícebarevná Spock a Kirk
1500 fr. vícebarevná Uhura
1500 fr. vícebarevná Khan a dr. McCoy

Ferengská aliance

Ferengská aliance je oficiální jméno pro seskupení planet ovládaných centrální vládou sídlící na Ferenginaru. Tato aliance je podle galaktickým map lokalizovaná v Alfa kvadrantu severovýchodně od Spojené federace planet. Samotná planeta Ferenginar je lokalizovaná přibližně 55 světelných let od Cardassie a 60 světelných let od Bajoru.

Mincovně v australském Perthu se dostalo výsady vyrazit pro Ferengskou alianci 5000 plíšků do zlata raženého latinia.

Rok 2016

Plíšek do zlata raženého latinia

hodnota barevnost motiv kat. číslo
plíšek (slip) zlatá Ferengský nápis

Bohužel, ještě si na ferengská platidla musíme počkat. To, co mincovna v Perthu vyrazila, jsou pozlacené stříbrné cihličky o rozměrech 14,5 x 49 mm, váze 31,135 g a ryzosti 999/1000. Jinak tato mincovna razí startrekové mince pro Tuvalu.

Gambie

Stát v západní Africe při pobřeží Atlantského oceánu.

5. listopadu 2010 (oficiální známky)

Film Star Trek: First Contact

hodnota barevnost motiv kat. číslo
25 dalasi vícebarevná Worf 6343
25 dalasi vícebarevná William Riker a Jean-Luc Picard 6344
25 dalasi vícebarevná Dat a borgská královna 6345
25 dalasi vícebarevná Zefram Cochrane 6346
25 dalasi vícebarevná Geordi La Forge 6347
25 dalasi vícebarevná Dr. Beverly Crusherová a Jean-Luc Picard 6348

Pozn.: Zoubkování Ks 12

Film Star Trek: Nemesis

hodnota barevnost motiv kat. číslo
25 dalasi vícebarevná Dat 6349
25 dalasi vícebarevná Jean-Luc Picard 6350
25 dalasi vícebarevná William Riker 6351
25 dalasi vícebarevná Worf 6352
25 dalasi vícebarevná Shinzon 6353
25 dalasi vícebarevná Rémanský místokrál 6354

Pozn.: Zoubkování Ks 12

20. února 2016

Star Trek: Enterprise

hodnota barevnost motiv kat. číslo
45 dalasi vícebarevná T'Pol 7255
45 dalasi vícebarevná Malcolm Reed 7256
45 dalasi vícebarevná Charles "Trip" Tucker 7257
45 dalasi vícebarevná Dr. Phlox 7258
45 dalasi vícebarevná Travis Mayweather 7259
45 dalasi vícebarevná Hoshi Sato 7260
150 dalasi vícebarevná Jonathan Archer 7261


Pozn.: Aršík 946, zoubkování K 14

3. listopadu 2016

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
55 dalasi vícebarevná William Riker 7320
55 dalasi vícebarevná Jean-Luc Picard 7321
55 dalasi vícebarevná Wesley Crusher 7322
55 dalasi vícebarevná Dat 7323
55 dalasi vícebarevná Geordi La Forge 7324
55 dalasi vícebarevná Worf 7325

Pozn.: Zoubkování K 14
hodnota barevnost motiv kat. číslo
85 dalasi vícebarevná Beverly Crusherová 7326
85 dalasi vícebarevná Deanna Troi 7327
85 dalasi vícebarevná Guinan 7328

Pozn.: Zoubkování K 14
hodnota barevnost motiv kat. číslo
125 dalasi vícebarevná Posádka Enterprise-D 7329
125 dalasi vícebarevná USS Enterprise NCC-1701-D 7330

Pozn.: Aršík 960, zoubkování K 14

Ghana

Stát v západní Africe při pobřeží Guinejského zálivu.

24. října 2016 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku – James T. Kirk

hodnota motiv kat. číslo
4 cedi vícebarevná z epizody Čas amoku
4 cedi vícebarevná z epizody Platónovy nevlastní děti
4 cedi vícebarevná z epizody Věc soucitu
4 cedi vícebarevná z epizody Ďábel v temnotě
4 cedi vícebarevná z epizody Stroj zkázy
4 cedi vícebarevná z epizody Aréna
16 cedi vícebarevná z epizody Kam se dosud člověk nevydal


Pozn.: Zoubkování K 14

Grenada

Ostrovní stát v Karibském moři v souostroví Malé Antily.

20. července 1999 (oficiální známky)

Lodě ze seriálu Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1,5 $ vícebarevná Enterprise 3974
1,5 $ vícebarevná Romulanský Warbird 3975
1,5 $ vícebarevná Enterprise-D 3976
1,5 $ vícebarevná Voyager 3977
1,5 $ vícebarevná Klingonský křižník D-7 3978
1,5 $ vícebarevná Enterprise 3979
1,5 $ vícebarevná Borgská krychle 3980
1,5 $ vícebarevná Enterprise 3981
1,5 $ vícebarevná Klingonský dravec (Bird of Prey) 3982

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

21. prosince 2015

Americký televizní seriál Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3,15 $ vícebarevná Deanna Troi
3,15 $ vícebarevná Jean-Luc Picard
3,15 $ vícebarevná William Riker
3,15 $ vícebarevná Geordi La Forge
3,15 $ vícebarevná Worf
3,15 $ vícebarevná Beverly Crusherová
3,15 $ vícebarevná Dat
10 $ vícebarevná Jean-Luc Picard


Pozn.: Zoubkování K 12

1. března 2016

50. výročí Star Treku – Spock

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3,15 $ vícebarevná epizoda Město na pokraji věčnosti
3,15 $ vícebarevná epizoda Spockův mozek
3,15 $ vícebarevná epizoda Dýka v mysli
3,15 $ vícebarevná epizoda Přízračná přestřelka
3,15 $ vícebarevná epizoda Zrcadlo, zrcadlo
3,15 $ vícebarevná epizoda Trable s tribbly
10 $ vícebarevná epizoda Čas amoku


Guyana

Stát na severovýchodě Jižní Ameriky při pobřeží Atlantského oceánu.

7. prosince 1994 (oficiální známky)

Film Star Trek: Generations (I)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
100 $ vícebarevná Troi a Riker 4971
100 $ vícebarevná LaForge, Worf a Troi 4972
100 $ vícebarevná Picard 4973
100 $ vícebarevná Dat a LaForge 4974
100 $ vícebarevná Enterprise 4975
100 $ vícebarevná Picard a Riker 4976
100 $ vícebarevná Dat 4977
100 $ vícebarevná Worf 4978
100 $ vícebarevná Dr. Crusherová 4979

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

Film Star Trek: Generations (I)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
100 $ vícebarevná Picard 4980
100 $ vícebarevná Riker 4981
100 $ vícebarevná Kirk 4982
100 $ vícebarevná Dr. Soran 4983
100 $ vícebarevná Kirk a Picard 4984
100 $ vícebarevná Lursa a B'Etor 4985
100 $ vícebarevná Kirk a Picard 4986
100 $ vícebarevná Troi 4987
100 $ vícebarevná Picard a Dat 4988

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

Film Star Trek: Generations (I)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
100 $ vícebarevná Logo a loď Enterprise-D 4989

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾

Film Star Trek: Generations (I)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
500 $ vícebarevná Logo a loď Enterprise-D 4990

Pozn.: Aršík 446

Film Star Trek: Generations (II)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
500 $ zlato/vícebarevná Picard a Kirk 4991

Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou; zoubkování K 8¾

Film Star Trek: Generations (II)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
500 $ zlato/vícebarevná Kirk 4992
(obrázek bohužel není k dispozici)
Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou; zoubkování K 8¾

Film Star Trek: Generations (II)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1000 $ zlato/vícebarevná Kirk a Picard 4993

Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou; zoubkování K 8¾

31. prosince 2015 (oficiální známky)

Star Trek: Deep Space Nine

hodnota barevnost motiv kat. číslo
250 $ vícebarevná Jadzia Dax
250 $ vícebarevná Benjamin Sisko
250 $ vícebarevná Kira Nerys
250 $ vícebarevná Quark
250 $ vícebarevná Miles O'Brien
250 $ vícebarevná Dr. Julian Bashir
800 $ vícebarevná Jadzia Dax a Benjamin Sisko


29. srpna 2016 (oficiální známky)

Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
250 $ vícebarevná Worf
250 $ vícebarevná William Riker
250 $ vícebarevná Dat
250 $ vícebarevná Beverly Crusherová
250 $ vícebarevná Geordi La Forge
250 $ vícebarevná Deanna Troi
1000 $ vícebarevná Kapitán Picard


Pozn.: Zoubkování K 14

Guinea-Bissau

Stát nacházející se na západním pobřeží Afriky mezi Guineou a Senegalem.

25. 4. 2015 (oficiální známky)

K poctě Leonarda Nimoye (1931 – 2015)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
850 franků vícebarevná Nimoy jako zpěvák 7987
850 franků vícebarevná Nimoy jako Spock 7988
850 franků vícebarevná Nimoy s princeznou Leiou 7989
850 franků vícebarevná Nimoy jako fotograf 7990
2800 franků vícebarevná Nimoy jako Spock 7991

Pozn.: Zoubkování Ks 13½
Pozn.: Aršík 1390

Kanada

Stát v Severní Americe.

5. května 2016 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku

hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná Kapitán James T. Kirk 3374
P (85 c) vícebarevná Klingonský komandér Kor 3375
P (85 c) vícebarevná Dr. Leonard McCoy 3376
P (85 c) vícebarevná Nadporučík Montgomery Scott 3377
P (85 c) vícebarevná Komandér Spock 3378

Pozn.: Zoubkování K 13½
Pozn.: Zoubkování K 13½
Pozn.: Zoubkování K 13½
Pozn.: Zoubkování K 13½
Pozn.: Zoubkování K 13½
hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná Kapitán James T. Kirk 3369
1 $ vícebarevná Klingonský komandér Kor 3370
1,2 $ vícebarevná Dr. Leonard McCoy 3371
1,8 $ vícebarevná Nadporučík Montgomery Scott 3372
2,5 $ vícebarevná Komandér Spock 3373

Pozn.: Aršík 235, zoubkování Ks 13½

50. výročí Star Treku – USS Enterprise NCC-1701 & klingonský křižník

hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná USS Enterprise 3365
P (85 c) vícebarevná Klingonský křižník D-7 3366

Pozn.: Zoubkování Ks 8½
Pozn.: Zoubkování Ks 8½

50. výročí Star Treku – Lentikulární tisk

hodnota motiv kat. číslo
5 $ vícebarevná (3D efekt) Transportní efekt 3379
5 $ vícebarevná (3D efekt) Skok ze Strážce věčnosti 3380

Pozn.: Aršík 236, zoubkování Ks 15¾ x 14¾

Ukázka obálek vydaných 5. května 2016
27. dubna 2017 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku (II)

hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná Raketoplán Galileo 3472

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná Admirál James T. Kirk vs. Khan Noonien Singh 3473
1 $ vícebarevná Kapitán Archer vs. komandér Dolim 3474
1,2 $ vícebarevná Kapitán Janewayová vs. Borgská královna 3475
1,8 $ vícebarevná Kapitán Sisko vs. Gul Dukat 3476
2,5 $ vícebarevná Kapitán Picard vs. Locutus z Borgu 3477

Pozn.: Aršík 254, zoubkování Ks 13½

hodnota motiv kat. číslo
5 $ vícebarevná Borgská krychle 3478

Pozn.: Zoubkování Ks 13¼

hodnota motiv kat. číslo
P (85 c) vícebarevná Admirál James T. Kirk vs. Khan Noonien Singh 3479
P (85 c) vícebarevná Kapitán Archer vs. komandér Dolim 3483
P (85 c) vícebarevná Kapitán Janewayová vs. Borgská královna 3480
P (85 c) vícebarevná Kapitán Sisko vs. Gul Dukat 3481
P (85 c) vícebarevná Kapitán Picard vs. Locutus z Borgu 3482

Pozn.: Zoubkování K 13½

Vedle známek vyšla v Kanadě v roce 2016 k padesátiletému výročí Star Treku řada mincí. Jednak 25ticentová mince (poniklovaná ocel, váha 12,61 g, průměr 35 mm), dále stříbrné mince v hodnotě 10 dolarů (ryzost 999/1000, váha 15,87 g, průměr 34 mm) a 20 dolarů (ryzost 999/1000, váha 31,103 respektive 31,39 g, průměr 38 mm, u nebarevné 20tidolarové mince ryzost 999/1000, váha 7,96 g, průměr 27 mm) a konečně zlatá mince v podobě známého tvaru delty (ryzost 999/1000, váha 15,55 g, velikost 117 mm). Na aversu je portrét královny Alžběty II., na reversu příslušný motiv.

Rok 2016

Star Trek

hodnota motiv katalogové číslo
25 c USS Enterprise NCC-1701


Star Trek posádka

hodnota motiv katalogové číslo
10 $ Kapitán James T. Kirk
10 $ Komandér Spock
10 $ Nadporučík Montgomery Scott
10 $ Poručík Uhura
Ikonické Star Trek scény

hodnota motiv katalogové číslo
20 $ z epizody Město na pokraji věčnosti
20 $ z epizody Zrcadlo, zrcadlo
20 $ z epizody Trable s tribbly


Star Trek Enterprise

hodnota motiv katalogové číslo
20 $ USS Enterprise (z epizody Já, Mudd)


Star Trek

hodnota motiv katalogové číslo
20 $ USS Enterprise NCC-1701


Star Trek

hodnota motiv katalogové číslo
200 $ Insignie USS Enterprise (řídicí sekce)
V roce 2017 byly vydány tři stříbrné mince. Jednak v hodnotě 20 dolarů (ryzost 999/1000, váha 31,39 g, průměr 38 mm), dále 30 dolarů (ryzost 999/1000, váha 62,67 g, průměr 54 mm) a konečně v hodnotě 100 dolarů v podobě lodi Enterprise (ryzost 999/1000, váha 318,81 g, rozměry 113,2 x 50,6 mm)

Rok 2017

Star Trek

hodnota motiv katalogové číslo
20 $ Borgové


hodnota motiv katalogové číslo
30 $ Sisko, Archer, Kirk, Picard a Janewayová (ve tmě svítí motiv lodi Enterprise a delta insignie)
hodnota motiv katalogové číslo
100 $ USS Enterprise NCC-1701


Komory

Ostrovní republika v Indickém oceánu nedaleko pobřeží východní Afriky.

13. července 1981 (oficiální známky)

Kosmické lety

hodnota barevnost motiv kat. číslo
50 fr. vícebarevná raketa Saturn V 625
75 fr. vícebarevná raketoplán s nosnou raketou 626
100 fr. vícebarevná raketoplán s nosnou raketou 627
450 fr. vícebarevná raketoplán Columbia 628
500 fr. vícebarevná raketoplán Enterprise na letadle 629

Pozn.: Aršík 629; zoubkování K 14

Demokratická republika Kongo

Stát ve střední Africe.

po roce 1997 (oficiální známky)

Osobnosti filmu a hudby

(vedle známých postav světového filmu a hudby, jako například Humphreyho Bogarta, Boba Dylana, Seana Conneryho, Jimiho Hendrixe, je zde i tvář Patricka Stewarta, ale pod jménem Jean-Luc Picard!)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1 frank hnědá Jean-Luc Picard

Konžská republika

Stát nacházející se ve střední Africe mezi Gabonem a Demokratickou republikou Kongo.

2013 (oficiální známky)

Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
750 franků vícebarevná Spock (Zachary Quinto)
750 franků vícebarevná Enterprise NCC-1701-D
750 franků vícebarevná Enterprise NCC-1701
750 franků vícebarevná Enterprise NX-01

Seriál Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
750 franků vícebarevná Enterprise NCC-1701-E
750 franků vícebarevná posádka Enterprise NCC-1701-D
750 franků vícebarevná posádka Enterprise NCC-1701
750 franků vícebarevná Enterprise NCC-1701

2015 (oficiální známky)

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2000 franků vícebarevná Kirk s tribbly

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2000 franků vícebarevná Spock

Kyrgyzstán  (Kirgizie)

Vnitrozemský stát ve Střední Asii.

po roce 2002 (oficiální známky)

Kultura 20. století - mezi jinými i dvě známky s motivem Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
20 S vícebarevná McCoy
20 S vícebarevná Troi, Guinan a dr. Crusherová


Libérie

Stát na západním pobřeží rovníkové Afriky.

14. ledna 2009 (oficiální známky)

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
35 $ vícebarevná Kirk 5424
35 $ vícebarevná Enterprise 5425
35 $ vícebarevná Scotty 5426
35 $ vícebarevná Uhura 5427
35 $ vícebarevná Spock 5428
35 $ vícebarevná Spock, Randová a Kirk 5429

Pozn.: Zoubkování Ks 11½

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
60 $ vícebarevná Scotty 5430
60 $ vícebarevná Spock a Kirk 5431
60 $ vícebarevná Dr. McCoy 5432
60 $ vícebarevná Sulu 5433

Pozn.: Zoubkování Ks 11½

21. prosince 2015 (oficiální známky)

Mimozemšťané ze seriálu Star Trek: Enterprise

hodnota barevnost motiv kat. číslo
100 $ vícebarevná Sulibani (Silik) 6851
100 $ vícebarevná Andoriani (Shran) 6852
100 $ vícebarevná Klingoni (Antaak) 6853
100 $ vícebarevná Vulkanci (T'Pol) 6854
100 $ vícebarevná Vulkanci (Soval) 6855
100 $ vícebarevná Denobulani (Phlox) 6856
350 $ vícebarevná Denobulani (Phlox) 6857


Pozn.: Zoubkování K 13¼ x 12½
Pozn.: Aršík 721, zoubkování K 13¼

29. srpna 2016 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
150 $ vícebarevná Archer 7014
150 $ vícebarevná Picard 7015
150 $ vícebarevná Kirk 7016
150 $ vícebarevná Sisko 7017
150 $ vícebarevná Janewayová 7018
400 $ vícebarevná kapitáni ze seriálů 7019Pozn.: Aršík 748, zoubkování K 14

Kromě známek byly v letech 1995–1997 vydány tři série mincí. V roce 1995 s jedním motivem, v roce 1996 s pěti a v roce 1997 se šesti motivy. Každý motiv je vyražen na třech mincích s různými hodnotami; na mědiniklové jednodolarové minci, na stříbrné desetidolarové minci (ryzost 999/1000, váha 31,1 g, průměr 38,6 mm) a na zlaté stodolarové minci (ryzost 999/1000, váha 6,22 g). Na aversu (lícní straně) je státní znak, název státu, rok a hodnota, na reversu (zadní straně) příslušný motiv.

Rok 1995

Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Kirk a Picard KM 128
10 $ Kirk a Picard KM 129
100 $ Kirk a Picard KM 130

Rok 1996

Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Lodě EnterpriseEnterprise-D KM 207
10 $ KM 208
100 $ KM 209

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Scott a McCoy KM 210
10 $ KM 211
100 $ KM 212

hodnota motiv kat. číslo
1 $ LaForge a Dat KM 213
10 $ KM 214
100 $ KM 215
(obrázek bohužel není)
hodnota motiv kat. číslo
1 $ Spock a Uhura KM 216
10 $ KM 217
100 $ KM 218

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Worf a dr. Crusherová KM 219
10 $ KM 220
100 $ KM 221

Rok 1997

Lodě Star Treku

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Romulanský Warbird KM 368
10 $ KM 369
100 $ KM 370

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Klingonský křižník Vor'cha KM 371
10 $ KM 372
100 $ KM 373

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Enterprise-D KM 374
10 $ KM 375
100 $ KM 376


hodnota motiv kat. číslo
1 $ Klingonský dravec (Bird of Prey) KM 377
10 $ KM 378
100 $ KM 379

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Borgská krychle KM 380
10 $ KM 381
100 $ KM 382

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Ferengský Marauder KM 383
10 $ KM 384
100 $ KM 385

Maledivy

Ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu.

29. září 2009 (oficiální známky)

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
12 rupií vícebarevná Scotty 4727
12 rupií vícebarevná Dr. McCoy 4728
12 rupií vícebarevná Kirk 4729
12 rupií vícebarevná Spock 4730

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

hodnota barevnost motiv kat. číslo
12 rupií vícebarevná Posádka Entreprise 4731
12 rupií vícebarevná Uhura 4732
12 rupií vícebarevná Spock 4733
12 rupií vícebarevná Dr. McCoy 4734

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

Mali

Stát nacházející se v oblasti Sahelu a jižní Sahary.

2014 (oficiální známky)

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
750 franků vícebarevná Posádka Enterprise
750 franků vícebarevná Kirk a Spock
750 franků vícebarevná Posádka Enterprise
750 franků vícebarevná Posádka Enterprise (kresba)


hodnota barevnost motiv kat. číslo
750 franků vícebarevná Spock, Kirk a Scotty
750 franků vícebarevná Posádka Enterprise
750 franků vícebarevná Kirk a členové bezpečnosti
750 franků vícebarevná Spock a Kirk

Federativní státy Mikronésie

Stát rozkládající se na ostrovech v souostroví Karolíny severovýchodně od Papuy-Nové Guineje v Tichém oceánu.

9. září 2008 (oficiální známky)

Star Trek: The Original Series

hodnota barevnost motiv kat. číslo
75 ¢ vícebarevná Vesmírná loď Enterprise 1888
75 ¢ vícebarevná Spock 1889
75 ¢ vícebarevná Kirk 1890
75 ¢ vícebarevná Uhura a Checkov 1891
75 ¢ vícebarevná Hvězdná základna 11 1892
75 ¢ vícebarevná Spock a dr. McCoy 1893

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

hodnota barevnost motiv kat. číslo
94 ¢ vícebarevná Scotty 1894
94 ¢ vícebarevná Kirk 1895
94 ¢ vícebarevná Dr. McCoy a Uhura 1896
94 ¢ vícebarevná Chekov 1897

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

Palau

Stát ležící v Tichém oceánu asi 500 km východně od Filipín, který tvoří nejzápadnější součást souostroví Karolíny.

4. prosince 2008 (oficiální známky)

Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
75 ¢ vícebarevná Jean-Luc Picard 2803
75 ¢ vícebarevná Dat 2804
75 ¢ vícebarevná William Riker 2805
75 ¢ vícebarevná Deanna Troi 2806
75 ¢ vícebarevná Geordi La Forge 2807
75 ¢ vícebarevná Worf 2808

Pozn.: Zoubkování Ks 11½

hodnota barevnost motiv kat. číslo
94 ¢ vícebarevná Wesley Crusher 2809
94 ¢ vícebarevná Worf 2810
94 ¢ vícebarevná Jean-Luc Picard 2811
94 ¢ vícebarevná Dr. Beverly Crusherová 2812

Pozn.: Zoubkování Ks 13½

Star Trek: Deep Space Nine

hodnota barevnost motiv kat. číslo
65 ¢ vícebarevná USS Defiant NX-74205
65 ¢ vícebarevná Stanice Deep Space Nine
65 ¢ vícebarevná USS Defiant NX-74205
65 ¢ vícebarevná Raketoplán
65 ¢ vícebarevná Cardassijská loď třídy Galor
65 ¢ vícebarevná Bajoranská sluneční plachetnice
4 $ vícebarevná USS Defiant NX-74205


15. srpna 2016 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1 $ vícebarevná Kirk 3845
1 $ vícebarevná Spock 3846
1 $ vícebarevná Scotty 3847
1 $ vícebarevná Sulu 3848
1 $ vícebarevná McCoy 3849
1 $ vícebarevná Uhura 3450
3 $ vícebarevná Posádka Enterprise 3851

Pozn.: Zoubkování K 14
Pozn.: Aršík 356, zoubkování K 12

Paraguay

Stát uprostřed Jižní Ameriky.

28. srpna 1979 (oficiální známky)

85. narozeniny profesora Hermanna Obertha, který byl vedle K. Ciolkovského a R. Goddarda jedním ze zakladatelů raketové techniky a kosmonautiky.

hodnota barevnost motiv kat. číslo
25 guaranies vícebarevná portrét prof. Obertha 3216

Pozn.: Aršík 341, zoubkování K 14½

Svatý Kryštof a Nevis

Ostrovní stát v Karibském moři v Malých Antilách (patří mezi Závětrné ostrovy). Na známkách býval někdy uváděn pouze název Svatý Kryštof (St, Kitts – větší z obou ostrovů), dnes jsou na známkách jména ostrovů uváděna samostatně.

26. května 2016 (oficiální známky)

Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
3 $ vícebarevná Spock 1572
3 $ vícebarevná Kirk 1573
3 $ vícebarevná Starý Spock 1574
3 $ vícebarevná Sulu 1575
3 $ vícebarevná Uhura 1576
3 $ vícebarevná McCoy 1577
10 $ vícebarevná Spock a starý Spock 1578

Pozn.: Zoubkování K 12
Pozn.: Aršík 168, zoubkování K 14

24. dubna 2017 (oficiální známky)

50. výročí Star Treku – Jean-Luc Picard

hodnota motiv kat. číslo
4 $ vícebarevná Z epizody Kdo je Q 3199
4 $ vícebarevná Z epizody Rošťáci 3201
4 $ vícebarevná Z epizody Pegasus 3197
4 $ vícebarevná Z epizody Sjednocení 3198
4 $ vícebarevná Z epizody Dèjá Q 3200
4 $ vícebarevná Z epizody Všechno dobré… 3202
12 $ vícebarevná Z epizody Darmok 3203


Pozn.: Aršík 293, zoubkování K 12

Svatý Vincenc a Grenadiny

Ostrovní stát v Karibském moři v souostroví Malé Antily.

27. června 1994 (oficiální známky)

Televizní seriál Star Trek: The Next Generation, poslední epizoda All Good Things…

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2 $ vícebarevná Picard 2855
2 $ vícebarevná Riker 2856
2 $ vícebarevná Dat 2857
2 $ vícebarevná Worf 2858
2 $ vícebarevná Posádka Enterprise-D 2859
2 $ vícebarevná Dr. Crusherová 2860
2 $ vícebarevná Yarová 2861
2 $ vícebarevná Q 2862
2 $ vícebarevná Troi 2863

Pozn.: Zoubkování Ks 14
hodnota barevnost motiv kat. číslo
10 $ vícebarevná Posádka Enterprise-D 2864

Pozn.: Aršík 321

Televizní seriál Star Trek TNG (II)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
20 $ zlato/vícebarevná Picard A 2864

Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou, zoubkování k 8¾

4. ledna 1996

30 let televizního seriálu Star Trek (I)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1 $ vícebarevná Spock 3379
1 $ vícebarevná Kirk a Spock 3380
1 $ vícebarevná Kirk 3381
1 $ vícebarevná Kirk s tribbly 3382
1 $ vícebarevná Kirk, Spock a Uhura 3383
1 $ vícebarevná Uhura a Sulu 3384
1 $ vícebarevná Romulanská posádka 3385
1 $ vícebarevná Rigel VII 3386
1 $ vícebarevná Khan 3387

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾
hodnota barevnost motiv kat. číslo
1 $ vícebarevná Spock 3388
1 $ vícebarevná Kirk 3389
1 $ vícebarevná Uhura 3390
1 $ vícebarevná Sulu 3391
1 $ vícebarevná Enterprise 3392
1 $ vícebarevná McCoy 3393
1 $ vícebarevná Scott 3394
1 $ vícebarevná Kirk, McCoy a Spock 3395
1 $ vícebarevná Chekov 3396

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾
hodnota barevnost motiv kat. číslo
6 $ vícebarevná Spock a Uhura 3397

Pozn.: Aršík 363

30 let televizního seriálu Star Trek (II)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
30 $ zlato/vícebarevná Spock, Kirk, McCoy, Scott 3398

Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou; zoubkování k 8¾

23. ledna 1997

Televizní seriál Star Trek: Voyager

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2 $ vícebarevná Tuvok 3844
2 $ vícebarevná Kes 3845
2 $ vícebarevná Paris 3846
2 $ vícebarevná Doktor 3847
2 $ vícebarevná Janewayová 3848
2 $ vícebarevná Torresová 3849
2 $ vícebarevná Neelix 3850
2 $ vícebarevná Kim 3851
2 $ vícebarevná Chakotay 3852

Pozn.: Zoubkování Ks 13¾
hodnota barevnost motiv kat. číslo
6 $ vícebarevná Posádka Voyageru 3853

Pozn.: Aršík 407, zoubkování K 14

23. ledna 1997

Televizní seriál Star Trek Voyager

hodnota barevnost motiv kat. číslo
30 $ zlato/vícebarevná Posádka Voyageru

Pozn.: Ražba do papíru se zlatou vrstvou; zoubkování K 8¾

5. října 2010 (Oficiální známky)

Star Trek II: The Wrath of Khan

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2,75 $ vícebarevná Saavik 6831
2,75 $ vícebarevná Spock a dr. McCoy 6832
2,75 $ vícebarevná Kirk 6833
2,75 $ vícebarevná Khan 6834

Pozn.: Zoubkování K 12:11½

Star Trek IV: The Voyage Home

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2,75 $ vícebarevná Scotty 6835
2,75 $ vícebarevná Spock 6836
2,75 $ vícebarevná Kirk 6837
2,75 $ vícebarevná Dr. McCoy 6838

Pozn.: Zoubkování K 11½

21. září 2016 (Oficiální známky)

50. výročí Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
3,25 $ vícebarevná Bones (Dr. McCoy) 851
3,25 $ vícebarevná Scotty 852
3,25 $ vícebarevná Spock 853
3,25 $ vícebarevná Kirk 854
3,25 $ vícebarevná Uhura 855
3,25 $ vícebarevná Sulu 856

Pozn.: Zoubkování K 14
hodnota barevnost motiv kat. číslo
4 $ vícebarevná Druh z planety M-113 857
4 $ vícebarevná Andorian 858
4 $ vícebarevná Orionská žena 859
4 $ vícebarevná Mugato 860

Pozn.: Zoubkování K 14
hodnota barevnost motiv kat. číslo
7 $ vícebarevná Kirk 861
7 $ vícebarevná Spock 862

Pozn.: Zoubkování K 13¾

Tanzanie

Stát na východním pobřeží střední Afriky.

14. října 2010 (oficiální známky)

Star Trek: Deep Space Nine

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1400 šilinků vícebarevná Kira Nerys 4734
1400 šilinků vícebarevná Benjamin Sisko 4735
1400 šilinků vícebarevná Quark 4736
1400 šilinků vícebarevná Jadzia Dax 4737

Pozn.: Zoubkování K 11½

Televizní seriál Star Trek: Voyager

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1400 šilinků vícebarevná Kathryn Janeway 4730
1400 šilinků vícebarevná Tuvok 4731
1400 šilinků vícebarevná B'Elanna Torres 4732
1400 šilinků vícebarevná Chakotay 4733

Pozn.: Zoubkování K 11½

Tuvalu

Ostrovní stát v Oceánii ležící mezi Havají a Austrálií.

28. ledna 2016 (oficiální známky)

Ženy ze Star Treku

hodnota barevnost motiv kat. číslo
1,4 $ vícebarevná Beverly Crusherová 2206
1,4 $ vícebarevná Nyota Uhura 2207
1,4 $ vícebarevná Kathrin Janewayová 2208
1,4 $ vícebarevná Hoshi Sato 2209
1,4 $ vícebarevná Kira Nerys 2210
1,4 $ vícebarevná Jadzia Dax 2211
4,5 $ vícebarevná Sedmá z devíti 2212


Pozn.: Zoubkování K 14¼

30. prosince 2016

50. výročí Star Treku – Nyota Uhura

hodnota barevnost motiv kat. číslo
2,5 $ vícebarevná z epizody Platónovy nevlastní děti 2241
2,5 $ vícebarevná z epizody Zrcadlo, zrcadlo 2242
2,5 $ vícebarevná z epizody Trable s tribbly 2243
2,5 $ vícebarevná z epizody Jeho Veličenstvo vrah 2244
5,5 $ vícebarevná z epizody Podvrženec 2245


Pozn.: Aršík 258, zoubkování K 14

Vedle známek vyšla v Tuvalu v letech 2015 a 2016 řada mincí. V roce 2015 to bylo 11 jednodolarových mincí (ryzost 999/1000, váha 31,14 g, průměr 40,6 mm). Deset z nich bylo věnováno jednotlivým seriálům. Každý z nich byl reprezentován kapitánem a lodí, v případě DS9 vesmírnou stanicí. Jedenáctou mincí pak byla mince věnovaná Spockovi, která byla vydána v reakci na úmrtí Leonarda Nimoye.

2015 (oficiální mince)

Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Kapitán James T. Kirk
1 $ USS Enterprise NCC-1701
1 $ Kapitán Jean-Luc Picard
1 $ USS Enterprise NCC-1701-D
1 $ Kapitán Benjamin Sisko
1 $ Stanice Deep Space Nine
1 $ Spock
1 $ Kapitán Kathryn Janewayová
1 $ USS Voyager NCC-74656
1 $ Kapitán Jonathan Archer
1 $ Enterprise NX-01V roce 2016 bylo vydáno dalších 10 mincí. Dvě jsou s motivem, který byl použit v roce 2015, ale nyní byly raženy z hliníkového bronzu (váha 13,5 g, průměr 30,6 mm) a byly součástí obálek s australskou startrekovskou známkou. Další mince jsou stříbrné. Jedná se o jednodolarové (ryzost 999/1000, váha 31,14 g, průměr 40,6 mm) a dvoudolarové mince (ryzost 999/1000, váha 62,27 g, průměr 55,6 mm). Jednodolarová mince s motivem lodi Enterprise pak byla ražena v pěti variantách: v běžném provedení, s vysokým reliéfem jako jednouncová, s vysokým reliéfem jako pětiuncová (ta má hodnotu 8 dolarů), jako barevná a konečně jako částečně pozlacená a pokrytá rutheniem. Stejně jako Kanada, tak i Tuvalu vydala minci ve tvaru delty. Poslední vydanou mincí je stodolarová zlatá mince (ryzost 999/1000, váha 31,11 g, průměr 27,3 mm). Na aversu každé uvedené mince je portrét královny Alžběty II., na reversu příslušný motiv.

2016 (oficiální mince)

Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Spock
1 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701hodnota motiv kat. číslo
1 $ Kirk a Spock
hodnota motiv kat. číslo
1 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701
1 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701 (jednouncová s vysokým reliéfem)
8 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701 (pětiuncová s vysokým reliéfem)
1 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701 (barevná)
1 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701 1701 (pokrytá zlatem a rutheniem)


hodnota motiv kat. číslo
1 $ Insignie USS Enterprise NCC-1701 (řídicí sekce) a číslice 50
hodnota motiv kat. číslo
2 $ Posádka USS Enterprise NCC-1701
hodnota motiv kat. číslo
100 $ Vesmírná loď USS Enterprise NCC-1701

V roce 2017 byly vydány další 4 mince. Všechny jsou stříbrné. Jedná se o jednodolarové (ryzost 999/1000, váha 31,1 g, průměr 40,6 mm) a dvoudolarové mince (ryzost 999/1000, váha 62,21 g, průměr 55,6 mm, v případě mince s Worfem je průměr 40,6 mm). Na aversu každé uvedené mince je portrét královny Alžběty II., na reversu příslušný motiv.

2017 (oficiální mince)

Televizní seriál Star Trek

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Tvář Spocka a Spocka z paralelního vesmíru z epizody Zrcadlo, zrcadlo

30. výročí televizního seriálu Star Trek: Nová generace

hodnota motiv kat. číslo
1 $ Kapitán Jean-Luc Picard a Locutus z Borgu
2 $ Posádka lodi USS Enterprise NCC 1701-D
2 $ Nadporučík Worf

USA

Stát v Severní Americe.

17. září 1999 (oficiální známka)

Spojené státy americké ve 20. století (VII) – Roky 1960 – 1969.

(jedná se o aršík 15 známek s motivy nejdůležitějších kulturních, politických či sportovních událostí 60. let 20. století; Star Trek tak najdeme vedle Martina Luthera Kinga Jr., festivalu ve Woodstocku, prvního přistání na Měsíci, války ve Vietnamu, panenky Barbie, skupiny Beatles či baseballového hráče R. Marise ad.)

hodnota barevnost motiv kat. číslo
33 ¢ vícebarevná Enterprise 3175Pozn.: Zoubkování Ks 11½:13¾

2007

20 let televizního seriálu Star Trek: The Next Generation

hodnota barevnost motiv kat. číslo
41 ¢ vícebarevná USS Enterprise NCC-1701D
41 ¢ vícebarevná logo k výročí
41 ¢ vícebarevná posádka USS Enterprise NCC-1701D
41 ¢ vícebarevná Jean-Luc Picard
41 ¢ vícebarevná William Riker
41 ¢ vícebarevná Deanna Troi
41 ¢ vícebarevná Dr. Beverly Crusherová
41 ¢ vícebarevná Worf
41 ¢ vícebarevná Geordi La Forge
41 ¢ vícebarevná Dat


Vedle známek přímo věnovaných Star Treku se loď Enterprise NCC-1701 objevuje na aršících se známkami věnovanými kosmonautice.

2. září 2016

50. let televizního seriálu Star Trek

hodnota barevnost motiv kat. číslo
FOREVER
(49 ¢)
vícebarevná Enterprise v obrysu znaku Hvězdné flotily 5326
FOREVER
(49 ¢)
vícebarevná Silueta člena posádky v transportéru 5327
FOREVER
(49 ¢)
vícebarevná Silueta Enterprise ze shora 5328
FOREVER
(49 ¢)
vícebarevná Enterprise v obrysu vulkánského pozdravu 5329
Pozn.: Zoubkování K 10¾ detail známek

© 2000–2021 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)