lcars
logo
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
<<< Synthale Sýrová omeleta >>>

Synthehol

Anglicky:
Synthehol
Potvrzený původ:
Alfa kvadrant, Ferenginar
Výskyt:
TNG Family

Popis

Synthehol je chemicky vyrobená alternativa alkoholu, kterou vynalezli Ferengové. Má téměř stejnou chuť a vůni jako etanol, ovšem nemá stejné účinky na organismus humanoidů, tj. intoxikaci, závislost nebo otravu alkoholem. Organismus většiny humanoidů produkuje enzym, který odbourává alkoholu podobné proteiny, které jsou v syntheholu obsaženy. Je součástí alkoholických nápojů, které se podávají na vesmírných lodích a na hvězdných základnách Hvězdné flotily. Někteří barmani, jako například Guinan vedoucí Přední desítku na USS Enterprise-D kapitána Picarda nebo Quark na stanici Deep Space Nine mají obvykle v zásobě alkoholické nápoje s opravdovým alkoholem pro zákazníky, kteří to požadují či potřebují (viz například epizoda TNG Relics, několik epizod DS9).

Slabý rozdíl mezi syntheholem a pravým alkoholem je nepřijatelný pro znalce a milovníky ušlechtilých alkoholických nápojů jako je víno nebo skotská whisky. Bratr kapitána Picarda Robert byl přesvědčen, že pití syntheholu zničilo Jean-Lucovu chuť pro víno, když si roku 2367 při návštěvě Země spletl ročník 2346 a 2347. Kapitán byl ovšem přesvědčen, že díky syntheholovým náhražkám dokáže lépe ocenit originál (viz epizoda TNG Family). Kapitán Montgomery Scott okamžitě rozpoznal, že roku 2369 nepije v Přední desítce na Enterprise-D pravou skotskou, nýbrž její náhražku (viz epizoda TNG Relics).

Quark byl na Ferenginaru znám jako "Syntheholový král" (viz epizoda DS9 Body Parts). Roku 2369, během krátkého období, kdy byl Velkým Nagusem, se na něj obrátil Nava, který chtěl zavést synthehol do Gama kvadrantu. Quark to považoval za velmi lukrativní příležitost (viz epizoda DS9 The Nagus).

Sedmá z Devíti z USS Voyager kapitána Janewayové se přinejmenším při dvou příležitostech lehce opila syntheholem, protože její borgské implantáty nebyly uzpůsobeny k tomu, aby ho odbourávaly (viz epizoda VOY Timeless a Body and Soul).

Je však možné naprogramovat borgské nanosondy, aby odstranily synthehol z organismu. Když se roku 2375 syntheholem opil při návštěvě Voyageru kadijský vyslanec Tomin (Kadiové postrádají enzym, který ho odbourává), byl Doktor schopen odstranit synthehol z Tominova organismu pomocí nanosond Sedmé. Odstranit kocovinu se mu ale nepodařilo (viz epizoda VOY Someone to Watch over Me).

<<< Synthale Sýrová omeleta >>>
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

© 2000–2019 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries