lcars
logo

TOS 1x25

The Devil in the Dark

Ďábel v temnotě

 • Základní informace

  Synopse

  Dělníky důlní kolonie na Janusu IV vraždí bytost procházející skálou, která je láká do svých tunelů. Enterprise je povolána, aby bytost zničila, ale Kirk a Spock zjišťují, že je to inteligentní bytost Horta, jejíž útoky byly vyprovokované a oprávněné.

  Galerie

  • Horníci na Janus VI žijí už tři měsíce v neustálém strachu. Něco či někdo jich už několik desítek zabil. Zůstávají po nich kyselinou spálené mrtvoly a vyleptané obrysy.

   Horníci na Janus VI žijí už tři měsíce v neustálém strachu. Něco či někdo jich už několik desítek zabil. Zůstávají po nich kyselinou spálené mrtvoly a vyleptané obrysy.

  • Enterprise byla vyslána na pomoc. Hned v prvních okamžicích pobytu v kolonii se stvoření dostalo k životně důležitému oběhovému čerpadlu reaktoru a ukradlo je.
   Enterprise byla vyslána na pomoc. Hned v prvních okamžicích pobytu v kolonii se stvoření dostalo k životně důležitému oběhovému čerpadlu reaktoru a ukradlo je.
  • Horníci v poslední době nacházejí tisíce takovýchto křemíkových útvarů. Spock začíná spekulovat o životní formě na křemíkové bázi.

   Horníci v poslední době nacházejí tisíce takovýchto křemíkových útvarů. Spock začíná spekulovat o životní formě na křemíkové bázi.

  • Posílený výsadek z Enterprise i horníci začínají pátrat po zabijákovi ve spletitém komplexu tunelů. Kirk a Spock na něj narazili a dvěma phasery ho zranili a přinutili k ústupu.

   Posílený výsadek z Enterprise i horníci začínají pátrat po zabijákovi ve spletitém komplexu tunelů. Kirk a Spock na něj narazili a dvěma phasery ho zranili a přinutili k ústupu.

  • Kapitán a Spock se museli rozdělit. V tunelu začne žhnout stěna a ze skály se vynoří stvoření. Ke Kirkově překvapení na něj neútočí.

   Kapitán a Spock se museli rozdělit. V tunelu začne žhnout stěna a ze skály se vynoří stvoření. Ke Kirkově překvapení na něj neútočí.

  • Spock se pokouší o splynutí myslí s naprosto cizím organismem. Dozvídá se tak o vysoce inteligentním, logicky uvažujícím a mírumilovném druhu Hortů.

   Spock se pokouší o splynutí myslí s naprosto cizím organismem. Dozvídá se tak o vysoce inteligentním, logicky uvažujícím a mírumilovném druhu Hortů.

  • Aby získali důvěru stvoření, pokouší se ho doktor vyšetřit. Léčit křemíkatou bytost nebude nic snadného. Ovšem bez čerpadla budou muset kolonii evakuovat.

   Aby získali důvěru stvoření, pokouší se ho doktor vyšetřit. Léčit křemíkatou bytost nebude nic snadného. Ovšem bez čerpadla budou muset kolonii evakuovat.

  • Matka Horta pochopila a poslala Kirka pro čerpadlo. Objevil je v místnosti se stovkami rozbitých vajec. To byl motiv, Horta chránila budoucí generaci. Kdyby neuspěla, Hortové by vyhynuli.

   Matka Horta pochopila a poslala Kirka pro čerpadlo. Objevil je v místnosti se stovkami rozbitých vajec. To byl motiv, Horta chránila budoucí generaci. Kdyby neuspěla, Hortové by vyhynuli.

  • Doktor si poradil, i když se při tom cítil jako zedník, ne jako lékař. Spravilo to půl metráku termobetonu, materiálu s vysokým obsahem křemíku. Spock zatím vyjednal dohodu.

   Doktor si poradil, i když se při tom cítil jako zedník, ne jako lékař. Spravilo to půl metráku termobetonu, materiálu s vysokým obsahem křemíku. Spock zatím vyjednal dohodu.

  • Správce kolonie Vandenberg je navýsost spokojený: malí Hortové pobíhají skalami a razí tak nové tunely, jeho horníkům stačí jen sbírat pergium a další nerostné bohatství planety.

   Správce kolonie Vandenberg je navýsost spokojený: malí Hortové pobíhají skalami a razí tak nové tunely, jeho horníkům stačí jen sbírat pergium a další nerostné bohatství planety.

 • V kostce

  Hvězdné datum:

  3196.1

  Označení:
  1x25, #25
  Český název:
  Ďábel v temnotě
  Premiéra:
  9. 3. 1967
  Autor:
  Coon Gene L.
  Režie:
  Pevney Joseph
  Hodnocení:

  84 % (19 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Janos Prohaska (Horta)
  • Ken Lynch (Vanderberg)
 • Reference

  druhy
  Hortové
  planety
  Janus VI
  postavy
  základny a kolonie
  Pergiové doly
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • S jinou inteligentní bytostí na křemíkové bázi se setkáváme také v epizodě TNG Home Soil. Posádka kapitána Kirka však tento první kontakt zvládla úspěšněji než posádka kapitána Picarda.

  Hostující herci

  • Jak vypadá herec Janos Prohaska, vůbec netušíme. Kromě Horty hrál v TOS ještě Mugata v epizodě A Private Little War, Yarneka v epizodě The Savage Curtain a antropoidní opici/humanoidního ptáka v pilotní epizodě The Cage. Sám všechny tyto tvory také navrhl.

  Režiséři

  • Joseph Pevney režíroval celou řadu epizod původního seriálu. Kromě toho se v 50. a 60. letech minulého století jako režisér podílel na celé řadě tehdy známých seriálů jako The Twilight Zone (Zóna soumraku), The Fugitive (Uprchlík) a mnoho dalších.
 • Perličky a statistiky


divider <<< Space Seed This Side of Paradise >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)