lcars
logo
The Man Trap >>>

The Cage

 • Základní informace

  Synopse

  Kapitán Christopher Pike přiletí s Enterprise na Talos IV., kde je zajat Talosiany, mocnými telepatickými bytostmi, které dokáží, že lidé nejsou schopni rozlišovat mezi skutečností a vnucenými představami.

  Galerie

  Enterprise přiletěla k Talos IV, odkud zachytila 18 let starý nouzový signál zmizelé SS Columnbia. Na povrchu opravdu našli doktora Haskinse a skupinu trosečníků.
  Enterprise přiletěla k Talos IV, odkud zachytila 18 let starý nouzový signál zmizelé SS Columnbia. Na povrchu opravdu našli doktora Haskinse a skupinu trosečníků.
  Netušili, že se stali objekty experimentů Talosanů, kteří je pozorovali.

  Netušili, že se stali objekty experimentů Talosanů, kteří je pozorovali.

  Kapitán Pike následoval dívku Vinu, která se údajně narodila až po ztroskotání. Ta ale náhle zmizela a jeho omráčili.

  Kapitán Pike následoval dívku Vinu, která se údajně narodila až po ztroskotání. Ta ale náhle zmizela a jeho omráčili.

  Probral se v cele. Podle chovanců v sousedních klecích poznal, že se ocitl v jakési zoologické zahradě. Navíc Talosané, kteří se na něj přišli podívat, dokázali číst jeho myšlenky a on jejich.

  Probral se v cele. Podle chovanců v sousedních klecích poznal, že se ocitl v jakési zoologické zahradě. Navíc Talosané, kteří se na něj přišli podívat, dokázali číst jeho myšlenky a on jejich.

  Začali u něj vyvolávat různé iluze, které zhmotňovaly jeho vzpomínky. Nejprve musel znovu prožít boj s Kaylarem na Rigel VII, tentokrát navíc musel ochránit Vinu.

  Začali u něj vyvolávat různé iluze, které zhmotňovaly jeho vzpomínky. Nejprve musel znovu prožít boj s Kaylarem na Rigel VII, tentokrát navíc musel ochránit Vinu.

  Kapitán si stále dobře uvědomoval, že to vše je iluze. Když ovšem odmítl spolupracovat, cítil trest - pozemské peklo z pohádky v jeho vzpomínkách - jako velice skutečný.

  Kapitán si stále dobře uvědomoval, že to vše je iluze. Když ovšem odmítl spolupracovat, cítil trest - pozemské peklo z pohádky v jeho vzpomínkách - jako velice skutečný.

  Další iluzí byl idylický piknik s Vinou doma na Zemi. Pike si stále nebyl jistý, zda je Vina vúbec skutečná. Sdělila mi ale, že Talosané si přejí, aby k sobě dostala muže.

  Další iluzí byl idylický piknik s Vinou doma na Zemi. Pike si stále nebyl jistý, zda je Vina vúbec skutečná. Sdělila mi ale, že Talosané si přejí, aby k sobě dostala muže.

  Talosané pak vzali z jeho vzpomínek také pobyt v Orionské kolonii, kde viděl orionské otrokyně. Tato byla ovšem opět Vina.

  Talosané pak vzali z jeho vzpomínek také pobyt v Orionské kolonii, kde viděl orionské otrokyně. Tato byla ovšem opět Vina.

  Posádka se nepřestávala snažit o jeho záchranu. Místo šestičlenného výsadku však byly transportovány pouze Číslo Jedna a Coltová. Pike si měl jednu z nich vybrat.

  Posádka se nepřestávala snažit o jeho záchranu. Místo šestičlenného výsadku však byly transportovány pouze Číslo Jedna a Coltová. Pike si měl jednu z nich vybrat.

  Kapitán ale už věděl, jak se bránit: bude-li cítit primitivní emoce jako zlost, nedokážou Talosané přečíst jeho myšlenky. Podařilo se mu chytit Soudce a přinutil ho vyvést je na povrch.

  Kapitán ale už věděl, jak se bránit: bude-li cítit primitivní emoce jako zlost, nedokážou Talosané přečíst jeho myšlenky. Podařilo se mu chytit Soudce a přinutil ho vyvést je na povrch.

  Soudce mu prozradil minulost Talosanů i osudy Viny. Přestal na Pikea působit iluzemi a ukázal mu ji, jak opravdu vypadá. Vina odmítla přesun na Enterprise, rozhodla se zůstat.

  Soudce mu prozradil minulost Talosanů i osudy Viny. Přestal na Pikea působit iluzemi a ukázal mu ji, jak opravdu vypadá. Vina odmítla přesun na Enterprise, rozhodla se zůstat.

  Milosrdní Talosané ji dál nechali žít v iluzi, že je mladá a krásná, a obstarali jí i iluzi Pikea. Hvězdná flotila přesto dala Talos IV do karantény, moc talosanských iluzí byla příliš silná.

  Milosrdní Talosané ji dál nechali žít v iluzi, že je mladá a krásná, a obstarali jí i iluzi Pikea. Hvězdná flotila přesto dala Talos IV do karantény, moc talosanských iluzí byla příliš silná.

 • V kostce

  Označení:
  0x01, #0
  Český název:
  Klec
  Premiéra:
  1. 9. 1966
  Autor:
  Roddenberry Gene
  Režie:
  Butler Robert
  Hodnocení:

  3,9/5 (31 hlasů, Trekkies.cz)

  Hrají:
  Dále hrájí:
  • Susan Oliver (Vina)
  • Meg Wyllie (Soudce)
 • Reference

  druhy
  Talosané
  lodě
  Columbia, Enterprise NCC-1701 (USS)
  planety
  Rigel VII, Talos IV, Vega
  postavy
  Boyce Philip MUDr., Coltová J. M., Číslo Jedna, Garrison, Haskins Theodore dr., Pitcairn, Soudce, Tango, Tyler José, Vina, Washington George
  základny a kolonie
  Hvězdná základna 11
  civilizace a kultura
  Institut amerického kontinentu
  jídla, nápoje, koření a pochutiny
  Martini, Sendvič
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Původně nevysílaná pilotní epizoda. Paramount ji zamítl, protože se mu zdála příliš intelektuální.

  • Hned v první epizodě vidíme komunikátor.
  • Koncem minulého století uvedla firma Motorola na trh mobilní telefon Star Tec, jehož tvar vycházel z klasického komunikátoru kapitána Kirka. (Nebo bude komunikátor kapitána Archera a Kirka vycházet z ní? Záleží na úhlu pohledu...)

  Vývoj postav

  • Spock je jedinou postavou z této pilotní posádky Enterprise, která byla převzata do seriálu.

  • Postavy z této epizody (kapitán Pike, dr. Boyce, Vina ad.) uvidíme ještě v epizodě The Menagerie.

  Hostující herci

  • Meg Wyllie (1917-2002, Soudce) hrála tetu Lolly v seriálu Mad about You (Jsem do tebe blázen).

  Režiséři

  • Robert Butler režíruje od 50. let různé epizody pro celou řadu seriálů. Uveďme například Kung-fu, Remington Steele, Moonlighting, Půlnoční linka nebo Superman.

The Man Trap >>>

© 2000–2019 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries