TNG 6x09

The Quality of Life

Kvalita života

 • Základní informace

  Synopse

  Dat bojuje za práva inteligentních robotků a je ochotný ohrozit i kapitánův život, aby dokázal, že se opravdu jedná o novou formu života.

  Galerie

  • Geordi se má vyjádřit k nové těžební technologii, částicové fontáně, doktorky Farallon. Když nastane problém na orbitální stanici, seznámí ho doktorka se svými nástroji - exocompy.

   Geordi se má vyjádřit k nové těžební technologii, částicové fontáně, doktorky Farallon. Když nastane problém na orbitální stanici, seznámí ho doktorka se svými nástroji - exocompy.

  • Exocompy jsou velmi sofistikované stroje, které si nejen zreplikují nástroj, který potřebují, ale samy také diagnostikují problém, sbírají zkušenosti a učí se.

   Exocompy jsou velmi sofistikované stroje, které si nejen zreplikují nástroj, který potřebují, ale samy také diagnostikují problém, sbírají zkušenosti a učí se.

  • Exocompy mají pomoci vyřešit problémy částicové fontány. Jeden z nich má provést opravu v tunelu, avšak vrátí se a odmítne přijímat povely. Chvilku nato tam exploduje plasmové vedení.

   Exocompy mají pomoci vyřešit problémy částicové fontány. Jeden z nich má provést opravu v tunelu, avšak vrátí se a odmítne přijímat povely. Chvilku nato tam exploduje plasmové vedení.

  • Všichni kromě Data to považují za poruchu, ale Dat s údivem zjistí, že exocomp sám vyřadil interface, jímž přijímá povely, a po dvou hodinách, když byl v bezpečí, ho zase opravil.

   Všichni kromě Data to považují za poruchu, ale Dat s údivem zjistí, že exocomp sám vyřadil interface, jímž přijímá povely, a po dvou hodinách, když byl v bezpečí, ho zase opravil.

  • Dat předkládá teorii, že se jednalo o pud sebezáchovy a že exocompy jsou formy života. Farallon hluboce nesouhlasí, ale kapitán nařizuje provést test se simulovaným ohrožením.

   Dat předkládá teorii, že se jednalo o pud sebezáchovy a že exocompy jsou formy života. Farallon hluboce nesouhlasí, ale kapitán nařizuje provést test se simulovaným ohrožením.

  • Exocomp v testu opakovaně propadal, dokud se Dat nezapovídal s Beverly a nenechal ho dokončit činnost. Exocomp totiž poznal, že se jedná o simulaci, a v klidu provedl opravu.

   Exocomp v testu opakovaně propadal, dokud se Dat nezapovídal s Beverly a nenechal ho dokončit činnost. Exocomp totiž poznal, že se jedná o simulaci, a v klidu provedl opravu.

  • Farallon pozvala na stanici kapitána. Vtom dojde k další vážné poruše a vnitřní prostory stanice zaplavuje radiace.

   Farallon pozvala na stanici kapitána. Vtom dojde k další vážné poruše a vnitřní prostory stanice zaplavuje radiace.

  • Kapitán nařizuje evakuaci. Geordi se však snažil zachránit jednoho z doktorčiných mužů a kapitán zůstává s ním. Jejich transport je prozatím nemožný.

   Kapitán nařizuje evakuaci. Geordi se však snažil zachránit jednoho z doktorčiných mužů a kapitán zůstává s ním. Jejich transport je prozatím nemožný.

  • Exocompy mají pomoci za cenu svého života, ale Dat zablokuje transportér. Když Riker navrhne, aby se rozhodly samy, Dat je naprogramuje. Přicházejí dokonce s vlastním řešením.

   Exocompy mají pomoci za cenu svého života, ale Dat zablokuje transportér. Když Riker navrhne, aby se rozhodly samy, Dat je naprogramuje. Přicházejí dokonce s vlastním řešením.

  • Umožní transport kapitána a Geordiho. Když mají být transportovány ony, povede se to jen se dvěma. Třetí z nich se obětoval pro záchranu zbylých dvou.

   Umožní transport kapitána a Geordiho. Když mají být transportovány ony, povede se to jen se dvěma. Třetí z nich se obětoval pro záchranu zbylých dvou.

 • V kostce

  Hvězdné datum:

  46307

  Označení:
  6x09, #135
  Český název:
  Kvalita života
  Premiéra:
  16. 11. 1992
  Autor:
  Shankar Naren
  Režie:
  Frakes Jonathan
  Hodnocení:

  71 % (22 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Ellen Bry (dr. Farallon)
  • ad.
 • Reference

  druhy
  druh z planety Tyrus VIIa
  planety
  Carema III Tyrus VIIa
  postavy
  základny a kolonie
  Orbitální stanice s částicovou fontánou
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Problematika "lidských" práv pro neorganické bystosti se několikrát objeví také v seriálu Star Trek: Voyager. Tam se jedná o hologramy.

  Vývoj postav

  • Připomeňme si epizodu TNG Measure of a Man, v níž kpt. Picard musel vybojovat podobná práva pro Data.

  Hostující herci

  • Ellen Bry (dr. Farallon) hostovala např. v seriálech MacGyver, To je vražda, napsala a zejména v Chicago Hope. Mohli jsme ji vidět také ve filmu Hluboký dopad.

  Režiséři

divider <<< A Fistful of Datas Chain of Command, Part I >>>

© 2000–2022 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)