ENT 3x05

Impulse

Vražedný impuls

 • Základní informace

  Synopse

  Enterprise odpoví na nouzový signál z vulkanské lodi Seleya, na níž T'Pol před časem sloužila a která uvízla v Delphském oblaku. Když se na ní Archer a výsadkový tým vylodí, jsou napadeni posádkou, která jedná naprosto iracionálně. Ukazuje se, že trellium, které těžili v poli asteroidů a které je mělo ochránit před prostorovými anomáliemi, na Vulkance působí jako prudký nervový toxin. Posádce Seleyi už není pomoci, ale nakaženou T'Pol dr. Phlox vyléčí. Trellium, které vytěžila Enterprise, je uskladněno v přísně izolovaném prostoru, aby T'Pol mohla zůstat na lodi.

  Galerie

  • Raketoplán letí do hustého asteroidového pole na pomoc Seleyi, která vysílá automatický nouzový signál.

   Raketoplán letí do hustého asteroidového pole na pomoc Seleyi, která vysílá automatický nouzový signál.

  • Podpora života funguje, trikordéry ukazují známky života, ale vnitřek lodi je ve strašném stavu.

   Podpora života funguje, trikordéry ukazují známky života, ale vnitřek lodi je ve strašném stavu.

  • Netrvá dlouho a na výsadek zaútočí vyzáblá, šílená posádka s obličeji plnými boláků. Odříznou výsadku cestu zpět k raketoplánu a výsadek se musí oklikou probít zpět.

   Netrvá dlouho a na výsadek zaútočí vyzáblá, šílená posádka s obličeji plnými boláků. Odříznou výsadku cestu zpět k raketoplánu a výsadek se musí oklikou probít zpět.

  • Vulkanci z asteroidů těžili trellium-D. Trip chce také nějaké získat, aby mohl izolovat loď proti prostorovým anomáliím. Transportér však není příliš účinný.

   Vulkanci z asteroidů těžili trellium-D. Trip chce také nějaké získat, aby mohl izolovat loď proti prostorovým anomáliím. Transportér však není příliš účinný.

  • Vydává se proto s Travisem raketoplánem vytěžit nějakou rudu. Pole asteroidů je zmítáno prostorovými anomáliemi a oni jen tak tak s poškozeným raketoplánem uniknou zkáze.

   Vydává se proto s Travisem raketoplánem vytěžit nějakou rudu. Pole asteroidů je zmítáno prostorovými anomáliemi a oni jen tak tak s poškozeným raketoplánem uniknou zkáze.

  • Na Seleyi je T'Pol čím dál hůř, cítí, že to, co postihlo Vulkance, už působí i na ni. Zejména ztrácí kontrolu nad svými emocemi.

   Na Seleyi je T'Pol čím dál hůř, cítí, že to, co postihlo Vulkance, už působí i na ni. Zejména ztrácí kontrolu nad svými emocemi.

  • Výsadek se probil do kontrolní místnosti a podařilo se jim kontaktovat Enterprise a požádat o pomoc. T'Pol je už paranoidní, tvrdí, že Archer chce zabít ji i posádku Seleyi.

   Výsadek se probil do kontrolní místnosti a podařilo se jim kontaktovat Enterprise a požádat o pomoc. T'Pol je už paranoidní, tvrdí, že Archer chce zabít ji i posádku Seleyi.

  • Podařilo se odvysílat také biodata Vulkanců, aby je doktor mohl analyzovat. Ten zjišťuje, že za stav Vulkanců může trellium-D a že jim už není pomoci. T'Pol nezbývá mnoho času.

   Podařilo se odvysílat také biodata Vulkanců, aby je doktor mohl analyzovat. Ten zjišťuje, že za stav Vulkanců může trellium-D a že jim už není pomoci. T'Pol nezbývá mnoho času.

  • Když se otevřela cesta k raketoplánu, musel kapitán T'Pol omráčit, aby ji mohl zachránit.

   Když se otevřela cesta k raketoplánu, musel kapitán T'Pol omráčit, aby ji mohl zachránit.

  • Loď začíná na řadě míst vybuchovat, avšak poškozené kotevní svorky drží raketoplán na místě. Naštěstí zvládl Trip opravu druhého raketoplánu a přiletěl včas, aby výsadek uvolnil.

   Loď začíná na řadě míst vybuchovat, avšak poškozené kotevní svorky drží raketoplán na místě. Naštěstí zvládl Trip opravu druhého raketoplánu a přiletěl včas, aby výsadek uvolnil.

  • T'Pol na ošetřovně je ve stavu šílené zuřivosti. Doktor však už vypracoval léčbu, která dobře zabírá, i když bude ještě několik dní trvat, než T'Pol plně získá kontrolu nad emocemi.

   T'Pol na ošetřovně je ve stavu šílené zuřivosti. Doktor však už vypracoval léčbu, která dobře zabírá, i když bude ještě několik dní trvat, než T'Pol plně získá kontrolu nad emocemi.

  • Když se dozvěděla, že kvůli ní nebude možné Enterprise izolovat, žádá, aby ji kapitán vysadil na první obyvatelné planetě. To Archer rezolutně odmítl: nikoho nikdy neopustí.

   Když se dozvěděla, že kvůli ní nebude možné Enterprise izolovat, žádá, aby ji kapitán vysadil na první obyvatelné planetě. To Archer rezolutně odmítl: nikoho nikdy neopustí.

 • V kostce

  Označení:
  3x05, #57
  Český název:
  Vražedný impuls
  Premiéra:
  8. 10. 2003
  Autor:
  Fernandez Jonathan & Matalas Terry
  Režie:
  Livingston David
  Hodnocení:

  74 % (14 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Sean McGowan (Hawkins)
  • ad.
 • Reference

  lodě
  Seleya
  postavy
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Zřejmě poprvé se lidé dozvídají něco o divoké, nenávistné a násilné minulosti Vulkanců z dob před Surakem. T'Pol také uvádí na pravou míru běžnou falešnou představu lidí, že Vulkanci nemají emoce: mají je, ale potlačují je a kontrolují.
  • Trip a T'Pol sice již jistou dobu pracovali na syntéze kapalného trellia-D, vyrobené množství však bylo tak malé, že se u T'Pol otrava neprojevila.
  • Vulkanská loď Seleya s více než 140 členy posádky se do Delfského oblaku vydala před devíti měsíci. Krátce poté, co do něj vstoupila, přišlo poslední vysílání: Seleya byla lapena v jakési subprostorové trhlině a všichni se domnívali, že zmizela nebo byla zničena.

  Vývoj postav

  • T'Pol sloužila na Seleyi necelý rok těsně před svým přidělením do vulkanského sboru na Zemi.
  • Desátníka Hawkinse jsme viděli už v epizodě Anomaly a uvidíme ho ještě v epizodě Hatchery.

  Režiséři

  • David Livingston je dalším z významných režisérů žánru sci-fi. Režíroval celou řadu epizod TNG, DS9, VOYa ENT. Kromě toho režíroval také jednotlivé epizody seriálů Sliders (Cesta do neznáma) nebo Seven Days (Sedm dní), na němž se podílel také jako producent.
divider <<< Rajiin Exile >>>

© 2000–2022 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)