lcars
logo

DS9 7x14

Chimera

Chiméra

 • Základní informace

  Synopse

  Při návratu z konference s sebou Odo přiváží neočekávaného hosta, Měňavce, jednoho ze "stovky", tj. ze sta dětí, které Foundeři rozeslali po celé galaxii, aby získali maximální vědomosti o cizích kulturách (viz epizoda DS9 The Search, Part II). Měňavec, který si říká Laas, je maximálně nedůvěřivý a nepřátelský k humanoidům a přemlouvá Oda, aby se s ním vydal pátrat po ostatních ztracených dětech a vytvořil spolu s nimi novou "Velkou linii" nezávislou na Founderech z Dominionu. Laas se dostane do konfliktu s dvěma Klingony, jimž je zatěžko uvěřit, že Laas není špehem Dominionu, a v hádce jednoho z nich smrtelně pobodá. Odovi je jasné, že Laasův soud bude ovlivněn předsudky, je velmi nešťastný, a tak Kira Laasovi umožní útěk. Odo ho vyhledá v jeho úkrytu a umožní mu odletět ze stanice, ale odmítne odejít s ním, protože miluje Kiru (viz epizoda DS9 His Way).

  Galerie

  • Při návratu na stanici se k runaboutu, v němž letí Odo a Miles O'Brien, připojí podivná loď, která vzápětí zmizí.

   Při návratu na stanici se k runaboutu, v němž letí Odo a Miles O'Brien, připojí podivná loď, která vzápětí zmizí.

  • Na palubu se dostal měňavec. Říká, že je jedním ze stovky dětí, které Zakladatelé před více než 200 lety vyslali do galaxie sbírat informace. Odo je přesvědčen, že není Zakladatel.

   Na palubu se dostal měňavec. Říká, že je jedním ze stovky dětí, které Zakladatelé před více než 200 lety vyslali do galaxie sbírat informace. Odo je přesvědčen, že není Zakladatel.

  • Odo se za Laase zaručil a provádí ho po stanici. Laas si o pevných nemyslí nic pěkného, je arogantní a poněkud se vysmívá Odovi, že se jim snaží zalíbit.

   Odo se za Laase zaručil a provádí ho po stanici. Laas si o pevných nemyslí nic pěkného, je arogantní a poněkud se vysmívá Odovi, že se jim snaží zalíbit.

  • Ovšem spojení, přirozený stav měňavců, zažívá Laas poprvé a je v extázi. Začíná Oda přesvědčovat, aby s ním odletěl hledat další děti ze stovky a aby založili novou Velkou linii.

   Ovšem spojení, přirozený stav měňavců, zažívá Laas poprvé a je v extázi. Začíná Oda přesvědčovat, aby s ním odletěl hledat další děti ze stovky a aby založili novou Velkou linii.

  • Pro Oda je to velmi lákavá představa a Kira to dobře cítí. Odo si musí vyřešit své priority.

   Pro Oda je to velmi lákavá představa a Kira to dobře cítí. Odo si musí vyřešit své priority.

  • Laas je humanoidem už déle než 200 let a umí se měnit na věci, na něž by Odo nepomyslel, například na oheň nebo mlhu.

   Laas je humanoidem už déle než 200 let a umí se měnit na věci, na něž by Odo nepomyslel, například na oheň nebo mlhu.

  • Laas také odmítá chovat se nenápadně. Na mlhu se změnil na Promenádě a vzbudil podezření Klingonů. Jeden z Klingonů na něj vytáhl nůž, Laas změnil paži na meč a zabodl ho.

   Laas také odmítá chovat se nenápadně. Na mlhu se změnil na Promenádě a vzbudil podezření Klingonů. Jeden z Klingonů na něj vytáhl nůž, Laas změnil paži na meč a zabodl ho.

  • Byl uvězněn a má být předán Klingonům. Kira mu umožňuje útěk a posílá ho na Koralis III s tím, že tam za ním přiletí Odo. Je téměř přesvědčená, že Odo dá přednost Laasovi před ní.

   Byl uvězněn a má být předán Klingonům. Kira mu umožňuje útěk a posílá ho na Koralis III s tím, že tam za ním přiletí Odo. Je téměř přesvědčená, že Odo dá přednost Laasovi před ní.

  • Odo se za Laasem opravdu vypravil, ale jen proto, aby mu řekl, že jeho místo je na stanici. Laas odlétá sám pátrat po dalších měňavcích.

   Odo se za Laasem opravdu vypravil, ale jen proto, aby mu řekl, že jeho místo je na stanici. Laas odlétá sám pátrat po dalších měňavcích.

  • Kira je nešťastná, že Odovi nemůže poskytnout uspokojení jedné z jeho základních potřeb - splynutí. Odo jí vysvětlil, že to nevadí, a změnil se ve světélkující záři, aby ji potěšil.

   Kira je nešťastná, že Odovi nemůže poskytnout uspokojení jedné z jeho základních potřeb - splynutí. Odo jí vysvětlil, že to nevadí, a změnil se ve světélkující záři, aby ji potěšil.

 • V kostce

  Označení:
  7x14, #164
  Český název:
  Chiméra
  Premiéra:
  17. 2. 1999
  Autor:
  Echevarria Rene
  Režie:
  Posey Steve
  Hodnocení:

  58 % (13 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Garman Hertzler (Laas)
  • ad.
 • Reference

  postavy
  jídla, nápoje, koření a pochutiny
  Rigelianská čokoláda Vilmový steak
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Chimera má dva významy. Jednak je to termín z řecké mytologie a značí "imaginární monstrum" a druhý význam je "nedosažitelný sen".

  Hostující herci

  • Garman Hertzler, Laas, není nikdo jiný než John Noah Hertzler, představitel generála Martoka, který se někdy dává v titulcích uvádět jako John G. Hertzler. Jako John Noah Hertzler hraje v DS9 generála Martoka. Kromě toho se objevil už jako vulkanský kapitán USS. Saratoga a hrál také hirogenského lovce v epizodě VOY Tsunkatse.
divider <<< Field of Fire Badda-Bing Badda-Bang >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)