lcars
logo
<<< His Way Valiant >>>

The Reckoning

 • Základní informace

  Synopse

  Na Bajoru byla nalezena starobylá tabulka obracející se k Vyslanci Proroků. V okamžiku, kdy ji Sisko dostane do rukou, má vizi, v níž mu Proroci sdělují, že nastal čas "účtování". Nikdo nechápe, co to má znamenat, a Sisko si bere destičku na stanici, aby ji Jadzia rozluštila. Pak přiletí Kai Winn a požaduje, aby ji vrátil, že patří Bajoru. Bajor je postižen záplavami a tornády a Kai tvrdí, že to je trest Proroků za to, že dovolila destičku odvézt. V noci z destičky vytryskne pramen zvláštní energie a druhý den do Kiry vstoupí Prorok, který vysvětluje, že nastal čas konečné bitvy se Zlou entitou, jedním z Pah-wraithů. Jadzia a Bashir navrhují, že vypudí Proroka z Kiřina těla a bitvě zabrání, ale Sisko trvá na tom, že je nutné ji vybojovat, a to i tehdy, když Pah-wraith vstoupí do Jakea. Kai Winn se však podaří účtování ukončit dřív, než je rozhodnuto, čímž je pouze odložila.

  Galerie

  Kapitán a Jake přiletěli na Bajor, kam je povolali archeologové. Našli prastarou kamennou desku s nápisem, jehož první slova znějí: Vítej, Vyslanče.

  Kapitán a Jake přiletěli na Bajor, kam je povolali archeologové. Našli prastarou kamennou desku s nápisem, jehož první slova znějí: Vítej, Vyslanče.

  Když se jí kapitán dotkne, má opět vizi Proroků. Jako obvykle vůbec nic nechápe.

  Když se jí kapitán dotkne, má opět vizi Proroků. Jako obvykle vůbec nic nechápe.

  Moderní bajorština se natolik vzdálila od jazyka desky, že nápisu nerozumějí ani archeologové. Sisko desku bere na stanici, ale i Jadzia si přeje, aby Proroci poskytli slovník.

  Moderní bajorština se natolik vzdálila od jazyka desky, že nápisu nerozumějí ani archeologové. Sisko desku bere na stanici, ale i Jadzia si přeje, aby Proroci poskytli slovník.

  Kai Winn velmi rozzlobilo, že Sisko vzácný artefakt odvezl z Bajoru. Podle ní to připomíná plundrování Bajoru Cardassiany, je Sisko ale přesvědčen, že si to Proroci přáli.

  Kai Winn velmi rozzlobilo, že Sisko vzácný artefakt odvezl z Bajoru. Podle ní to připomíná plundrování Bajoru Cardassiany, je Sisko ale přesvědčen, že si to Proroci přáli.

  Začínají se ale dít divné věci. Bajor je postižen záplavami a zemětřeseními a červí díra je nestabilní tak, že to otřásá celou stanici. Podle Winn to je právě proto, že deska opustila Bajor.

  Začínají se ale dít divné věci. Bajor je postižen záplavami a zemětřeseními a červí díra je nestabilní tak, že to otřásá celou stanici. Podle Winn to je právě proto, že deska opustila Bajor.

  Podala formální protest k Federaci a admirál Ross přikázal, aby desku vrátili.

  Podala formální protest k Federaci a admirál Ross přikázal, aby desku vrátili.

  Před jejím navrácením jde Sisko v noci ještě jednou zkusit dokončit překlad textu a hlavně mu porozumět. Ve vzteku nad svou bezmocí ji rozbije a ze střepů uniknou svazky energie.

  Před jejím navrácením jde Sisko v noci ještě jednou zkusit dokončit překlad textu a hlavně mu porozumět. Ve vzteku nad svou bezmocí ji rozbije a ze střepů uniknou svazky energie.

  Stanice musí být kvůli nestabilitě červí díry evakuována. Kapitána ale volají na Promenádu, kde do Kiry proudí modrá energie. Ta pak prohlásí, že je Prorok a že nastal čas účtování se Zlým.

  Stanice musí být kvůli nestabilitě červí díry evakuována. Kapitána ale volají na Promenádu, kde do Kiry proudí modrá energie. Ta pak prohlásí, že je Prorok a že nastal čas účtování se Zlým.

  A objevuje se Jake, jemuž červeně svítí oči. Posedl ho Kosst Amojan, Pah-wraith, který má bojovat s Prorokem konečnou bitvu, jak praví bajorské proroctví.

  A objevuje se Jake, jemuž červeně svítí oči. Posedl ho Kosst Amojan, Pah-wraith, který má bojovat s Prorokem konečnou bitvu, jak praví bajorské proroctví.

  Zápas je vyrovnaný a Jake i Kira slábnou. Přestože bylo připraveno obranné opatření (chronitony, které Proroci a Pah-wraithové nesnášejí), přeje si Sisko, aby boj byl vybojován do konce.

  Zápas je vyrovnaný a Jake i Kira slábnou. Přestože bylo připraveno obranné opatření (chronitony, které Proroci a Pah-wraithové nesnášejí), přeje si Sisko, aby boj byl vybojován do konce.

  Kai nesnesla, že by se Sisko stal mučedníkem, který budoucnosti Bajoru obětoval syna, a zaplavila Promenádu chronitony. Obě energetické bytosti opouštějí své hostitele a mizí.

  Kai nesnesla, že by se Sisko stal mučedníkem, který budoucnosti Bajoru obětoval syna, a zaplavila Promenádu chronitony. Obě energetické bytosti opouštějí své hostitele a mizí.

  Kira doprovází Winn k její lodi. Říká, že Winn nejen zabránila porážce zla, ale že také ví, že to neudělala pro dobro Bajoru, ale ze žárlivosti na Siska.

  Kira doprovází Winn k její lodi. Říká, že Winn nejen zabránila porážce zla, ale že také ví, že to neudělala pro dobro Bajoru, ale ze žárlivosti na Siska.

 • V kostce

  Označení:
  6x21, #145
  Český název:
  Zúčtování
  Premiéra:
  29. 4. 1998
  Autor:
  Werksman Harry & Stanton Gabrielle
  Režie:
  Trevino Salvador Jesus
  Hodnocení:

  3,4/5 (14 hlasů, Trekkies.cz)

  Hrají:
  Dále hrájí:
  • James Green (Koral)
  • Louise Fletcher (Kai Winn)
  • ad.
 • Reference

  postavy
  Koral (Bajoran), Kosst Amojan, Shabren
 • Zajímavosti

  Hostující herci

  • James Greene (Koral) hrál také dr. Barrona v epizodě TNG Who Watches the Watchers a muže beze jména v epizodě VOY 11:59. Hostoval např. v seriálu Quantum Leap, který je pro fanoušky Star Treku zajímavý tím, že jeho hlavní postavu ztělesnil Scott Bakula, představitel kpt. Jonathana Archera ze seriálu Enterprise, a známe ho jako strýčka Moodriho ze seriálu Alien Nation (Lebkouni).
  • Louise Fletcher (Kai Winn) hostovala např. v seriálech Picket Fences nebo Profiler (Případ pro Sam). Její nejznámější rolí je zřejmě ošetřovatelka ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, za niž v roce 1976 dostala Oscara.

  Režiséři

  • Jesus Salvador Trevino je velmi známý režisér žánru sci-fi a akčních seriálů. Vedle DS9 spolupracoval na seriálech jako Star Trek: Voyager, Babylon 5 (režíroval i film Babylon 5: Thirdspace), Crusade (Křížová výprava, Burning Zone (Zóna ohrožení), Policie New York nebo Seaquest (Strážce moře).
 • Perličky a statistiky


<<< His Way Valiant >>>

© 2000–2019 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries