lcars
logo

DS9 6x21

The Reckoning

Zúčtování

 • Základní informace

  Synopse

  Na Bajoru byla nalezena starobylá tabulka obracející se k Vyslanci Proroků. V okamžiku, kdy ji Sisko dostane do rukou, má vizi, v níž mu Proroci sdělují, že nastal čas "účtování". Nikdo nechápe, co to má znamenat, a Sisko si bere destičku na stanici, aby ji Jadzia rozluštila. Pak přiletí Kai Winn a požaduje, aby ji vrátil, že patří Bajoru. Bajor je postižen záplavami a tornády a Kai tvrdí, že to je trest Proroků za to, že dovolila destičku odvézt. V noci z destičky vytryskne pramen zvláštní energie a druhý den do Kiry vstoupí Prorok, který vysvětluje, že nastal čas konečné bitvy se Zlou entitou, jedním z Pah-wraithů. Jadzia a Bashir navrhují, že vypudí Proroka z Kiřina těla a bitvě zabrání, ale Sisko trvá na tom, že je nutné ji vybojovat, a to i tehdy, když Pah-wraith vstoupí do Jakea. Kai Winn se však podaří účtování ukončit dřív, než je rozhodnuto, čímž je pouze odložila.

  Galerie

  • Kapitán a Jake přiletěli na Bajor, kam je povolali archeologové. Našli prastarou kamennou desku s nápisem, jehož první slova znějí: Vítej, Vyslanče.

   Kapitán a Jake přiletěli na Bajor, kam je povolali archeologové. Našli prastarou kamennou desku s nápisem, jehož první slova znějí: Vítej, Vyslanče.

  • Když se jí kapitán dotkne, má opět vizi Proroků. Jako obvykle vůbec nic nechápe.

   Když se jí kapitán dotkne, má opět vizi Proroků. Jako obvykle vůbec nic nechápe.

  • Moderní bajorština se natolik vzdálila od jazyka desky, že nápisu nerozumějí ani archeologové. Sisko desku bere na stanici, ale i Jadzia si přeje, aby Proroci poskytli slovník.

   Moderní bajorština se natolik vzdálila od jazyka desky, že nápisu nerozumějí ani archeologové. Sisko desku bere na stanici, ale i Jadzia si přeje, aby Proroci poskytli slovník.

  • Kai Winn velmi rozzlobilo, že Sisko vzácný artefakt odvezl z Bajoru. Podle ní to připomíná plundrování Bajoru Cardassiany, je Sisko ale přesvědčen, že si to Proroci přáli.

   Kai Winn velmi rozzlobilo, že Sisko vzácný artefakt odvezl z Bajoru. Podle ní to připomíná plundrování Bajoru Cardassiany, je Sisko ale přesvědčen, že si to Proroci přáli.

  • Začínají se ale dít divné věci. Bajor je postižen záplavami a zemětřeseními a červí díra je nestabilní tak, že to otřásá celou stanici. Podle Winn to je právě proto, že deska opustila Bajor.

   Začínají se ale dít divné věci. Bajor je postižen záplavami a zemětřeseními a červí díra je nestabilní tak, že to otřásá celou stanici. Podle Winn to je právě proto, že deska opustila Bajor.

  • Podala formální protest k Federaci a admirál Ross přikázal, aby desku vrátili.

   Podala formální protest k Federaci a admirál Ross přikázal, aby desku vrátili.

  • Před jejím navrácením jde Sisko v noci ještě jednou zkusit dokončit překlad textu a hlavně mu porozumět. Ve vzteku nad svou bezmocí ji rozbije a ze střepů uniknou svazky energie.

   Před jejím navrácením jde Sisko v noci ještě jednou zkusit dokončit překlad textu a hlavně mu porozumět. Ve vzteku nad svou bezmocí ji rozbije a ze střepů uniknou svazky energie.

  • Stanice musí být kvůli nestabilitě červí díry evakuována. Kapitána ale volají na Promenádu, kde do Kiry proudí modrá energie. Ta pak prohlásí, že je Prorok a že nastal čas účtování se Zlým.

   Stanice musí být kvůli nestabilitě červí díry evakuována. Kapitána ale volají na Promenádu, kde do Kiry proudí modrá energie. Ta pak prohlásí, že je Prorok a že nastal čas účtování se Zlým.

  • A objevuje se Jake, jemuž červeně svítí oči. Posedl ho Kosst Amojan, Pah-wraith, který má bojovat s Prorokem konečnou bitvu, jak praví bajorské proroctví.

   A objevuje se Jake, jemuž červeně svítí oči. Posedl ho Kosst Amojan, Pah-wraith, který má bojovat s Prorokem konečnou bitvu, jak praví bajorské proroctví.

  • Zápas je vyrovnaný a Jake i Kira slábnou. Přestože bylo připraveno obranné opatření (chronitony, které Proroci a Pah-wraithové nesnášejí), přeje si Sisko, aby boj byl vybojován do konce.

   Zápas je vyrovnaný a Jake i Kira slábnou. Přestože bylo připraveno obranné opatření (chronitony, které Proroci a Pah-wraithové nesnášejí), přeje si Sisko, aby boj byl vybojován do konce.

  • Kai nesnesla, že by se Sisko stal mučedníkem, který budoucnosti Bajoru obětoval syna, a zaplavila Promenádu chronitony. Obě energetické bytosti opouštějí své hostitele a mizí.

   Kai nesnesla, že by se Sisko stal mučedníkem, který budoucnosti Bajoru obětoval syna, a zaplavila Promenádu chronitony. Obě energetické bytosti opouštějí své hostitele a mizí.

  • Kira doprovází Winn k její lodi. Říká, že Winn nejen zabránila porážce zla, ale že také ví, že to neudělala pro dobro Bajoru, ale ze žárlivosti na Siska.

   Kira doprovází Winn k její lodi. Říká, že Winn nejen zabránila porážce zla, ale že také ví, že to neudělala pro dobro Bajoru, ale ze žárlivosti na Siska.

 • V kostce

  Označení:
  6x21, #145
  Český název:
  Zúčtování
  Premiéra:
  29. 4. 1998
  Autor:
  Werksman Harry & Stanton Gabrielle
  Režie:
  Trevino Salvador Jesus
  Hodnocení:

  70 % (16 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • James Green (Koral)
  • Louise Fletcher (Kai Winn)
  • ad.
 • Reference

  postavy
 • Zajímavosti

  Hostující herci

  • James Greene (Koral) hrál také dr. Barrona v epizodě TNG Who Watches the Watchers a muže beze jména v epizodě VOY 11:59. Hostoval např. v seriálu Quantum Leap, který je pro fanoušky Star Treku zajímavý tím, že jeho hlavní postavu ztělesnil Scott Bakula, představitel kpt. Jonathana Archera ze seriálu Enterprise, a známe ho jako strýčka Moodriho ze seriálu Alien Nation (Lebkouni).
  • Louise Fletcher (Kai Winn) hostovala např. v seriálech Picket Fences nebo Profiler (Případ pro Sam). Její nejznámější rolí je zřejmě ošetřovatelka ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, za niž v roce 1976 dostala Oscara.

  Režiséři

  • Jesus Salvador Trevino je velmi známý režisér žánru sci-fi a akčních seriálů. Vedle DS9 spolupracoval na seriálech jako Star Trek: Voyager, Babylon 5 (režíroval i film Babylon 5: Thirdspace), Crusade (Křížová výprava, Burning Zone (Zóna ohrožení), Policie New York nebo Seaquest (Strážce moře).
 • Perličky a statistiky


divider <<< His Way Valiant >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)