lcars
logo
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
<<< Talaviané Talloniané >>>

Talaxiané

Známí též jako:
218 (borgské označení), druh 218, Talax-ilzay
Anglicky:
Talaxians
Vzhled:
humanoidní
Kvadrant:
Delta
Domovský svět:
Talax
Členství ve Federaci:
ne
Zástupci:
Neelix a další
Poprvé na obrazovce:
VOY Caretaker
Poprvé ve světě ST:
VOY Caretaker

Popis

Talaxiané jsou humanoidi vzhledem nepříliš odlišní od lidí. Jsou obecně menšího vzrůstu. Nejnápadnějšími odlišnostmi jsou pokožka žlutavé barvy pokrytá kulatými tmavými skvrnami a vlasový porost. Vlasy Talaxianů jsou tuhé a rostou pouze v nepříliš širokém pruhu od čela k temeni hlavy, takže rozsáhlá spánková partie je holá. Drobnější odchylky jsou také v utváření nosu a uší.

Talaxianský imunitní systém naprosto odmítá transplantaci orgánů jiných druhů. Jejich dýchací systém je v několika bodech přímo spojen s páteří (viz epizoda VOY Phage).

Jsou schopni mezidruhového křižení přinejmenším s Myleany, druhem obývajícím prostor sousedící s talaxianským. Neelix měl myleanského pradědečka (viz epizoda VOY Scientific Method).

Jedná se o technologicky relativně vyspělý druh, který je už delší dobu v kontaktu s dalšími druhy ve své oblasti Delta kvadrantu. Talaxiané jsou mírumilovní, velmi společenští, mají sklon být činní jako obchodníci, překupníci apod. V první polovině 24. století měli už delší, blíže nespecifikovanou dobu kolonie minimálně na Rinaxu, obyvatelném měsíci svého domovského světa.

Již před rokem 1484 pozemského letopočtu učinili zkušenost s druhem mimo svou planetu. Talax několikrát napadli Vaadwourové, kteří se podle starých Talaxianů vynořovali odnikud, ve skutečnosti ze subprostorového koridoru. Po Vaadwourech zbyly lidové příběhy, sebrané Eldaxonem a podruhé vydané roku 5012 Nového kalendáře, a slovo vaadwour, které ve staré talaxianštině znamenalo blázen. Do roku 1484 Vaadwourové označovali Talaxiany starotalaxianským jménem Talax-ilzay (viz epizoda VOY Dragon's Teeth).

V polovině 24. století vedli téměř deset let válku s Haakoniany. Ta skončila okamžitou kapitulací talaxianské vlády roku 2356 dne následujícího poté, co Haakoniané použili metreonovou kaskádu na Rinaxu a kdy zahynulo 300000 Talaxianů. Není zcela jasné, zda došlo k následné okupaci Talaxu ani jak se dále vyvíjely talaxiansko-haakonijské vztahy.

První kontakt s lidmi (a Klingony a Vulkanci a dalšími druhy z Alfa kvadrantu) učinil obchodníček Neelix, který se se svou malou vesmírnou lodí zdržoval nedaleko Ochráncovy stanice a planety Ocampa. Odcestoval pak na Voyageru (viz epizoda VOY Caretaker).

Roku 2365 zajali talaxianskou loď s 23 členy posádky Vidiiané. Přinutili je nejprve razit tunely v magnezitových dolech na Avery III a posléze použili jejich orgány na transplantaci. Roku 2371, kdy se do těchto dolů dostal výsadek z Voyageru, byl z této posádky naživu už pouze poslední muž (viz epizoda VOY Faces).

Obrázky

Talaxianský muž
Talaxianský muž
Talaxianská žena
Talaxianská žena
Talaxianský muž
Talaxianský muž
Talaxianský chlapec
Talaxianský chlapec
Talaxianská žena
Talaxianská žena
Talaxianský chlapec
Talaxianský chlapec
talaxianské písmo
talaxianské písmo
<<< Talaviané Talloniané >>>
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

© 2000–2019 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries