lcars
logo
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
<<< Kraus IV Kurl >>>

Krios Prime

Anglicky:
Krios Prime
Třída:
M
Kvadrant:
pravděpodobně Beta
Soustava:
Krios
Satelity:
není známo
Federace:
ne
Obyvatelé:
Kriosané
Výskyt:
ENT Precious Cargo

Popis

Krios Prime je hlavní planeta soustavy Krios. Pořadí planety v soustavě není známé. Je to planeta třídy M, ovšem původní inteligentní život se na ní zřejmě nevyvinul.

Planetu kolonizovala část populace vyspělého humanoidního druhu pocházejícího z blízké hvězdné soustay. Bratři Krios a Valt, příslušníci vládnoucí rodiny, se krutě pohádali kvůli ženě a obyvatelstvo se od té doby rozdělilo. Část zůstala na domovské planetě, které začali říkat Valt Minor, a nazvala se Valtesané. Druhá část následovala Kriose, začala si říkat Kriosané, soustavu nazvala Krios a kolonizovanou planetu Krios Prime. Mezi oběma civilizacemi vypukla vleklá, stovky let trvající válka.

Historie

2153

Komandér Tucker z NX-01 Enterprise kapitána Archera osvobodil unesenou budoucí vladařku Krios Prime, Kaitaamu (viz epizoda ENT Precious Cargo).

před 2367

Došlo k úpadku kriosanské dynastie, planetu Krios Prime dobyli Klingoni a zřídili zde svou kolonii. Kriosané ale proti jejich nadvládě bojovali.

2367

Na získání vlivu v soustavě a zřejmě celé bývalé kriosanské říši měli eminentní zájem Romulani, kteří tajně dodávali kriosanským rebelům zbraně. Klingonský guvernér na Krios Prime Vagh z vyzbrojování Kriosanů obvinil Federaci, vyšetřování ale ukázalo, že s tím Federace nemá nic společného a že klingonský vyslanec Kell je zrádce, který pomáhá Romulanům (viz epizoda TNG The Mind's Eye).

2368

Kriosané i Valtesané se konečně rozhodli pro mír a usmíření. Tento mír měla zajistit kriosanská empatická metamorfa Kamala, která se provdala za valtesanského kancléře Alrika. Kamala cestovala na USS Enterprise-D kapitána Picarda a zde byl také proveden svatební obřad (viz epizoda TNG The Perfect Mate).

Poznámka: Jisté známky nasvědčují tomu, že se v případě Krios jedná o dvě různé planety stejného jména. Jednak Krios z epizody TNG The Mind's Eye vypadá naprosto jinak než Krios Prime z epizody TNG The Perfect Mate, jednak by bylo možné očekávat, že při tak významném kroku, jakým je ukončení stovky let trvající války, alespoň padne zmínka o tom, že Kriosané jsou momentálně v područí Klingonů. Vzhledem k tomu, že dostupné informace nevylučují ani nepotvrzují žádnou z těchto možností, zahrnujeme je všechny do jednoho hesla.

Obrázky

Krios Prime (2367)
Krios Prime (2367)
Krios Prime (2368)
Krios Prime (2368)
Klingonské město na Krios Prime
Klingonské město na Krios Prime
<<< Kraus IV Kurl >>>
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

© 2000–2017 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries