lcars
logo

První setkání v roce 2012 - Kde začíná vesmír…

Termín

  • 15. 1. 2012

Místo

  • Reportáž

    DO VESMÍRU S MLUVÍCÍMI ROBOTY

    Začal nám nový rok 2012 a už zpočátku začala první z řady nových akcí, na které se všichni velmi těšíme (možná bude i oslava konce světa, ale ten zaručeně nepřijde). Jako už tradičně zorganizoval klub CZ Kontinuum návštěvu pořadu v pražském Planetáriu pod kopulí, na níž jsme mohli pozorovat blízká i vzdálená souhvězdí.

    Sešli jsme se v neděli 15. ledna 2012 jako obvykle ve Stromovce před Planetáriem a protože teplo právě nebylo, většina z nás se skoro hned vydala do fronty k pokladně. Prošli jsme nově instalovanými automaty s čárovými kódy (chvíli mi trvalo zjistit, jak se papírek má přikládat), a usadili se pod kopulí, kde záhy začal nový naučný pořad "Kde začíná vesmír" V programu ale nebylo uvedeno, že se jedná o pořad pro děti školního věku, takže byl pojat jako návštěva malé vítězky matematické olympiády na kosmické stanici na oběžné dráze Země v 50. letech 21. století. Ne všichni jsme byli na tenhle styl přednášky připraveni, kdy "šprtka" se svým instruktorem diskutovala o vlastnostech vesmírných těles v okolí Země, ve Sluneční soustavě (ovšem o Plutu se instruktor nezmínil už ani jako o planetce!) i v naší Galaxii a ve vesmíru jako celku. Vrcholem ovšem bylo, když pro předvedení prodlevy signálu z Měsíce na Zemi byli použiti známí roboti C3PO a R2D2 ze Star Wars, ovšem s odlišnými hlasy a "Artů" navíc normálně mluvil, i když podle jasně daného kánonu má jen pípat (přestože mu Luke i ostatní rozumějí). Některé efekty ale byly ve 3D udělané docela pěkně, například při startu raketoplánu ze Země nebo předvádění pohybu nebeských těles.

    Když pořad skončil, dali jsme si před odchodem do rezervované restaurace na hodinu rozchod a prošli se po aule Planetária. Prohlédli jsme si nově instalované výstavy o vesmíru a planetách i rostliny pěstované v podmínkách na kosmických stanicích, vyfotili se v maketě skafandru a někteří si i vyzkoušeli simulátor vozítka popojíždějícího po marsovském povrchu. Pak už jsme se vydali pěšky do již osvědčené Keltské restaurace na Ortenově náměstí (skoro v těsné blízkosti nového sídla oblíbeného merchandisingového obchodu FAN BASE). kde jsme strávili několik dalších hodin u dobré večeře, diskuse i promítání obrázků či TV epizod na mobilech. Ale protože byla neděle večer, nechtěli jsme svůj pobyt protahovat příliš a po deváté večer jsme se vydali k domovu.

    I přes poněkud nečekané ladění pořadu bylo setkání velmi vítanou příležitosti pro všechny fanoušky Star Treku, sci-fi vůbec i naše kamarády setkat se začátkem nového roku, popovídat si a strávit příjemné odpoledne v osvědčeném Planetáriu i na společném posezení. Jako vždy proto děkuji vedení klubu CZ Kontinuum za přípravu a organizaci akce a hlavně všem, kdo přišli a k dobré náladě přispěli. A už se těšíme brzy nashledanou – na Trekkenu, STARconu i dalších akcích.

    Live Long and Prosper
    Praotec trekkie

  • Fotogalerie

    Fotogalerie

  • Základní informace

    Účastníci

    • 20
    • Annais, Elirwen, Fitris, Hollywood Rose, Chak., Iconer, Irča, Iris, Jacob Carter, Kejpi, Masha Yar, omi, Penegal, Praotec trekkie, Samuel David Thorn, Sokar, Tar-ara Istandil, Xsoft, Xyll, Zephram

    Program

    • návštěva planetária - vstupné na program 130,-

      KDE ZAČÍNÁ VESMÍR

      ... Prolétáváme hvězdným okolím Slunce, známá souhvězdí se rychle rozpadají k nepoznání. Všechny hvězdy ubíhají kamsi dozadu, opačným směrem, než letíme, shlukují se a vytvářejí obrovitý, kulatý hvězdný ostrov. Ostrov, kterému říkáme naše Galaxie. Je v něm přes 100 miliard hvězd - nepředstavitelně mnoho ... Pořad namluvili: Johanka Sládková a Miroslav Vladyka

      Zdroj: Planetarium.cz
    • podle nálady procházka po Stromovce
    • volná zábava

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)