lcars
logo

Druhé setkání v roce 2012 - Já, Merkur

Termín

  • 12. 2. 2012

Místo

  • Reportáž

    ZA STAROU PRAHOU – A STAVEBNICÍ

    I když ve startrekovém fandomu převažuje mladá generace, ne každý si stále hraje s klasickými stavebnicemi (pardon – používá ji!) a konstruuje nejrůznější modely věží, lodí či letadel. Přesto řada z nás ráda vzpomíná na již klasickou stavebnici Merkur s kovovými součástkami a šroubky, z nichž kdysi vytvořili nejeden model. To vše jsme měli možnost si připomenout v neděli 12. února 2012, kdy klub CZ Kontinuum zorganizoval návštěvu výstavy "Já, Merkur" věnované právě tomuto fenoménu v budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci.

    Na sraz v metru jsem přišel těsně před odchodem, protože jsem ráno ještě vyspával po včerejší oslavě Mirexových narozenin, která se protáhla dlouho do noci. Přesto se mi podařilo dorazit načas a po chvíli jsme se už vydali do muzea prakticky hned vedle východu z podzemí. Zakoupili jsme lístky a dozvěděli se o zajímavé možnosti zhlédnout 6minutový 3D "průlet" známým Langweilovým modelem našeho hlavního města. Chvíli před třetí hodinou jsme si prohlíželi stálé expozice v přízemí a pak jsme se už ve dvou skupinkách vydali zhlédnout digitalizovaný model. Musím říci, že to byl (za pomoci 3D brýlí) opravdu hezký zážitek a navíc mi potvrdil, že i s mým zhoršeným viděním stále dokážu trojrozměrný obraz vnímat – což mě rozhodně potěšilo zejména po čtvrteční premiéře "3D" Star Wars Epizody 1 – Skrytá hrozba, kde oproti slibům byl trojrozměrnosti opravdu pramálo.

    Když se obě skupinky vystřídaly, vydali jsme se do prvního patra konečně zhlédnout onu putovní výstavu pověstné stavebnice. Hned na úvod nás v chodbě uvítal model "čertí polepšovny", kterou vynálezce postavil pro své zlobivé vnuky – bohužel se nepohybovala a ani při nejlepší snaze nebyli naši "inženýři" s to model opravit.

    Po průchodu sálem s proprietami z hlavního města jsme se konečně dostali k samotné výstavě. Exponátů byla celá řada, od ruského kola, Eiffelovky a těžní věže až k malým modelům letadel, vagónků a aut, především nákladních. Na obrovském kulatém stole si návštěvníci (samozřejmě hlavně děti, kterých na výstavě bylo ažaž) měli možnost sami zkusit ze stavebnice něco sestavit, menší modýlky byly umístěny v kójích podél zdí a panel nahoře zajímavě popisoval dějiny konstrukční továrny i příběh samotného vynálezce, který přežil i léta okupace, ale za komunistického režimu byl přinucen pracovat jako obyčejný dělník a sametové revoluce se už nedožil. Samotné továrně hrozila při privatizaci likvidace ze strany konkurenční francouzsko-anglické firmy Meccano (to jsem rozhodně netušil, když jsem si během vlastního dětství v Ženevě prohlížel v obchodech její stavebnice), ale naštěstí se našla další firma, která továrnu vykoupila a zajistila pokračování výroby, takže konstrukce pokračuje i dnes, především stavbou lokomotiv a vagónků.

    Výstava byla velmi pěkná, pořídli jsme řadu snímků a nakonec mě museli popohánět, abychom stihli obsadit místa v rezervované pizzerii Al Capone v ulici Na Poříčí. Kromě mě samotného si všichni dali samozřejmě pizzu (já sám sýry "nemusím"), ale aspoň jsem nemusel při vyúčtování vypočítávat "podíly pizzy" – servírka s tím měla i tak dost práce. Bylo to příjemné posezení na závěr nedělního odpoledne, než jsme se všichni vydali k domovu.

    Návštěva výstavy byla další z řady zajímavých akcí, kterou pro nás připravil klub CZ Kontinuum, dala nám možnost opět vidět něco méně obvyklého a současně si zavzpomínat na dny dětství a raného mládí. Děkuji proto jako vždy vedení klubu za zajímavý zážitek a velmi příjemně strávené nedělní odpoledne – a už teď se těšíme na další slíbenou klubovou akci v březnu a samozřejmě na každoroční STARcon s programem věnovaným jak Star Treku, tak i dalším "hvězdným" fenoménům.

    Live Long and prosper
    Praotec trekkie

  • Fotogalerie

    Fotogalerie

  • Základní informace

    Vstupné

    • vstupné na výstavu 120,-

    Účastníci

    • 22
    • Bonsaj + 3, BorgAI, Brůča, Hollywood Rose, Iconer, Irča, Jarda, Jimmy, KejPi, Lina, Marty, Masha Yar, Mirka, omi, Praotec trekkie, Rin, Samuel Thorn, Sokar, Xyll

    Program

    • návštěva výstavy Já, Merkur - vstupné na výstavu 120,-

      JÁ, MERKUR

      Od roku 1928 se ve výkladech hračkářství objevuje první stavebnice s názvem Merkur. O dva roky později se začíná prodávat již v šesti velikostech. Výroba oblíbené dětské hračky se nezastavila ani v nejtěžších dobách – továrna přežila válku i Vítězný únor, i když se ze stavebnice, vlivem vývozu, na nějaký čas stalo podpultové zboží.
      Navzdory překotnému vývoji v hračkářském průmyslu posledních dvacet let je stavebnice stále oblíbená.
      Její tvůrce Jaroslav Vancl jistě netušil, že jeho výrobek obstojí i v kosmickém věku virtuální reality.

      Přijďte se i Vy seznámit s prostou genialitou perforovaných plíšků, šroubků a koleček. V rámci výstavy můžete shlédnout unikátní statické i kinetické modely. Návštěvníci se budou moci projít pod sedmimetrovým modelem střední části věhlasného železničního viaduktu u Garabit navrženého A. G. Eiffelem. Z pohyblivých modelů bude k vidění obří ruské kolo, mechanický pavouk nebo robotická ruka. Nemalým překvapením bude jistě i model 3D tiskárny. 


      Zdroj: Muzeumprahy.cz
    • prohlídka dalších expozic muzea
    • volná zábava

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)