lcars
logo

Křest knižního přepisu posledního Star Trek filmu

Termín

 • 12. 3. 2012

Místo

 • Reportáž

  NOVÝ STARTREK PŘICHÁZÍ V KNIZE

  Už při uvedení nového startrekového filmu v roce 2009 jsme všichni očekávali, že v brzké době vyjde i jeho knižní zpracování od zkušeného autora “novelizací“ Alana Deana Fostera, které by podpořilo návštěvnost filmu jako takového a fanouškům doplnilo informace o světě nové časové linie pozměněné Neronem (nebo Nerem? Ne, nebudu to tu rozhodovat. :P). Bohužel se z řady pracovních i osobních důvodů vydání knihy posunulo – ne o několik týdnů i měsíců, ale o celé tři roky. Teprve díky obnovenému vydávání startrekové řady a především úsilí nového redaktora Laser-books pro Star Trek Alberta Balatky, známého i pod přezdívkou Telemachus-Rhade, se fanoušci po době tak dlouhé konečně dočkali. Kniha byla přeložena, úspěšně vydána a samozřejmě proběhl i nezbytný křest – stejně jako v případě předchozí knihy opět v pražské restauraci Mandragora v pondělí 12. března 2012.

  Když jsem o půl sedmé dorazil na místo, byli v restauraci nejenom fanoušci, ale především i hlavní “aktéři“ – Telemachus jako redaktor, Jakub Schejbal (Jacob Carter) jako hlavní grafik, překladatel Jakub Jungmann a tentokrát dokonce dorazil i sám nakladatel Tom Jirkovský. Na stole ozdobeném vlajkou klubu CZ Kontinua byla rozmístěna řada výtisků nového románu - a taky několika předchozích, pokud by měli fanoušci zájem doplnit si chybějící kusy ve sbírce.

  Když se zadní místnost restaurace Mandragora zaplnila, ujal se slova Samuel jako pořadatel, všechny přivítal a předal slovo zástupcům nakladatelství, kteří promluvili o knize, jejím vzniku, překladu i vydávání. Vedle “zavedené“ terminologie Star Treku překladatel samozřejmě přihlédl i k překladu dialogů ve filmu, ale leccos musel doplnit sám zejména proto, že kniha obsahuje řadu pasáží, které se ve filmu neobjevily. Z obnovení startrekové řady má radost i nakladatel Tomáš Jirkovský a spolu s Telemachem přislíbili, že knížky budou samozřejmě vycházet dál, přičemž budou především uzavřeny započaté řady (voyagerovská Teorie strun a TOSovská Zkouška ohněm), do léta by snad mohl vyjít druhý díl řady Star Trek: Titan a poté by měl následovat “TNG Relaunch“, tedy knihy odehrávající se po 10. filmu Star Trek: Nemesis. A pozor, premiéra v ČR – měla by vyjít i první knížka z nejnovější série, Star Trek Enterprise! Musíme tedy doufat, že se vše zdaří a knih vyjde co nejvíc – snad se někdy opravdu dočkáme i masivní invaze Borgů a zásadních změn v Galaxii v trilogii Davida Macka “Destiny“.

  Pak už následovala volná zábava a konzumace jídel i nápojů (přiznávám, že jsem spíš než Star Trek řešil neočekávaný konec známé herní trilogie Mass Effect, který právě v těchto dnech většinu fanoušků hodně zaskočil), ovšem pozornosti v diskusi neunikl ani můj právnický cech – všichni víme, jak moc jsou mí takzvaní kolegové “v oblibě“ (ještě že z toho snad vybočuji...). Čas ubíhal a zřejmě bychom ještě delší dobu pokračovali, avšak restaurace po jedenácté hodině zavírala a tak se i naše skupinka jako poslední vydala směrem ke “krtkovi“ a k domovu.

  Křest knihy všechny přítomné potěšil díky možnosti prohlédnout si (samozřejmě i zakoupit za výhodnou cenu) zbrusu novou knihu z řad překladů Star Treku do češtiny a nabídl zároveň možnost příjemného posezení a popovídání si s kamarády – kdoví, jestli na blížícím se STARconu bude ve smršti pořadů na něco takového čas. Děkuji proto na tomto místě všem, kteří se o zdar akce zasloužili – pořadatelům z klubu CZ Kontinuum, zástupcům nakladatelství Laser-books, kteří nám knihu dovezli přímo na stůl, a samozřejmě všem přítomným, kteří přispěli k dobré zábavě. Díky všem – a už brzy na shledanou na STARconu.

  Live long and prosper!
  Praotec trekkie

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Účastníci

  • > 31
  • Annais, Deus, Draugwen, Elirwen, Garfield, Hollywood Rose, Hypospray, Iconer, Jacob Carter, Jakub Jungmann, Jim Kirk, Kapitán Jack, Kubulla, Lagga VortaVor, little_borg, Margh, Masha Yar, MiCRO, omi, Penegal, Praotec trekkie, Samuel Thorn, Snorchl, Sokar, Šťopka, Tar-ara Istandil, Telemachus Rhade, Tomáš Jirkovský, Trunecz, Xyll, Ziina ad.

  Program

  • křest knihy
  • pár slov o Star Trek knihách v ČR
  • možnost zakoupení knihy za zvýhodněnou cenu 235 Kč (maloobchodní cena je 289 Kč)
  • pro zájemce možnost zakoupení ve výhodném balíčku společně s knihou Star Trek Nemesis za 375 Kč
  • účast přislíbili:
   • Tomáš Jirkovský - nakladatelství Laser-Books
   • Albert "Telemachus Rhade" Balatka - vedoucí edice
   • Jakub Jungmann - překladatel knihy
   • Jakub "Jacob" Schejbal - editor obálky
  • volná zábava

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)