lcars
logo

STARcon 2012

Termín

 • 30. 3.–1. 4. 2012

Místo

 • Reportáž

  HVĚZDNÝ (A KŘIŠŤÁLOVÝ) VÍKEND

  Uplynul rok a opět se přiblížil čas akce mezi fanoušky "hvězdných" seriálů velmi oblíbené – již druhého ročníku populárního STARconu, který obsahuje především program tří STAR fenoménů (Star Trek, Stargate a Star Wars) a navazuje na předchozí linii neméně populárních Sconů. Jako vždy se letošní ročník opět konal v budově Obchodní akademie ve Svatoslavově ulici v Nuslích a opět v něm byla zastoupena nejen hlavní STAR linie, ale i pásmo seriálové, literární a vědecké.

  Stejně jako loni i letos jsem spolu s několika dalšími dorazil na místu poměrně brzy, kdy se na místě hemžili jen organizátoři – měli jsme totiž přislíbenou brzkou stavbu jeviště v tělocvičně a možnost naposledy si na místě vyzkoušet nejnovější hru našeho divadla, těsně před premiérou. I když kvůli chybějícím nožičkám musela být zvýšená část jeviště odstraněna, abych se na něm nepřizabil, zkouška proběhla zdárně a nastala tolik očekávaná premiéra našeho divadla Tvéjátro – "Noc na Enterprise", kterou náš scénárista a režisér Sokar napsal podle známého filmového muzikálu "Noc na Karlštejně".

  Protože jsem se v rámci role oholil a vidělo mě jen několik málo lidí (díky omylu v domácí komunikaci to zčásti odneslo i temeno hlavy, ale naštěstí jsem měl stylovou čepičku ala vévoda Bavorský), schválně jsem se schovával za kulisami a nechodil jsem ani ke krajům, abych co nejvíc diváků překvapil. K tomu ještě "středověká" kroužková košile i nohavice – očekávaný efekt při nástupu se myslím povedl. :P Všichni jsme díky zkoušce měli repliky v čerstvé paměti, takže představení zřejmě dopadlo hodně dobře – písničky dle očekávání měly úspěch, vtípky rovněž (hrozící převelení na Hvězdu smrti, "plně funkční" Dat...), náš soubor měl dlouhý potlesk a na závěr jsme jako přídavek zopakovali "Strojovnu", kterou všichni dobře znají jako popěvek stráží "Hoja hoj" z původního muzikálu. A obecenstvo samozřejmě zpívalo s námi.

  Po divadle jsem s několika kamarády odjel do města, abych všechny dovedl na místo Valliných narozenin. Oslava se táhla do nočních hodin, takže jsme se vraceli nočními tramvajemi, ale stejně jsme našel na schodech stále diskutující skupinku, až mě zmohla únava.

  Ta si vybrala svou daň i v sobotní dopoledne, takže jsem spal bez přestávky a na představení mé oblíbené "onlinovky" Star Wars: The Old Republic, které Darth Paulus musel na Bioconu drasticky zkrátit, jsem vyslal jen svou "projekci" bez uniformy a v teplákách. :P Dozvěděli jsme se leccos zajímavého o souvislostech hry s tzv. Expandovaným vesmírem, který se tvůrce hry BioWare snaží co nejvíc respektovat, i o návaznostech na předchozí skvělou RPG Knights of the Old Republic (však taky Revan… spoiler). Moje "projekce" ještě všechny vyprovokovala otázkou "Kdo nehraje Bounty Huntera, ať zvedne ruku!" (asi ho máme všichni, Mandaloriani zřejmě táhnou), ale pak se odpotácela zpět a na další projekci jsem neměl sílu, takže jsem se probudil až pár hodin po poledni a prospal jsem jak Mášino povídání o hudbě ve Star Treku, tak i předvedení nejnovějšího hitu – hraní Star Wars na Kinectu (stejně bych asi neměl potřebnou "fyzičku"). Křišťálový zat’nik‘atel jsem znal už z předvedení na Trekfestu a povídání o uniformách jsem si taky přečetl až dodatečně na severu Trekkies (díky za vystavení!), ale po posilnění jsem si rozhodně nemohl nechat ujít přednášku o novém překrásném exempláři – křišťálové Enterprise. Pan Fiala z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy, Nový Bor nám jakožto mistr sklář a zároveň fanoušek Star Treku podrobně popsal, jak takový křišťálový skvost vzniká, jaké jsou výrobní postupy a s čím vším se musejí skláři potýkat – pak už Fox se Samuelem odkryli látku a našim zrakům se naskytlo vskutku nádherné dílo. Enterprise z křišťálu jsme si fotili ze všech stran i s ní společně a doufáme, že všechny akce v pořádku přežije a uvidíme ji i někdy příště. A nakonec jsem ještě stihl ještě kousek Lytina povídání v seriálové linii o vskutku komickém duu Davida Tennanta a Catherine Tate, kteří si tak skvěle sekundovali v úspěšných sezónách Doctora Who jakožto Desátý Doctor a jeho "spoľočníčka" Donna Noble.

  Po pauze "prokecané" v knihkupectví i obchodě FAN BASE jsem se opět vrátil na jednu z nejzajímavějších přednášek – povídání TelemachaRhade coby ST redaktora Laser Books o chystaných startrekových knihách v češtině. Telemachus shrnul současnou situaci, která nastala po odchodu předchozího redaktora a jeho převzetí této (pro trekkies nepochybně záslužné) činnosti. Potvrdil informace řečené už na předchozích dvou křtech a předvedl nám i některé obálky chystaných knih – Laser Books dovydá již načaté cykly bez ohledu na to, jak úspěšné byly či nebyly, tedy TOSkovou Zkoušku ohněm, ST Titan i voyagerovskou Teorii strun. Dokud u nás nepoběží celý seriál Deep Space Nine (ještě před STARconem to vypadalo bledě, ale kupodivu AXN začala nečekaně 4. sezónu vysílat!), nemá zřejmě cenu zahajovat knižní pokračování této série "DS9 Relaunch", ovšem naproti tomu u nás budou vydány TNG knihy navazující na filmovou Nemesis a následně i zásadní trilogie Destiny a dále romány o nastalé situaci v galaxii po ničivé borgské invazi, včetně dosud běžícího nejnovějšího cyklu Typhon Pact. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Enterprise – Telemachus slíbil vydání hned několika knih, kde se mimo jiné dozvíme, jak to mohlo být s ne zcela přesným záznamem o konci tohoto seriálu, který Riker s Deannou sledovali na holopalubě Enterprise-D. A to nejlepší nakonec – i když to už skoro nikdo nečekal, Telemachovi se podařilo obnovit i projekt "ST kusy", takže se snad konečně dočkáme speciální antologie českých autorů na téma Star Trek!

  Přednáška skončila právě načas, abychom se všichni stačili přesunout opět do tělocvičny na sobotní galavečer – naštěstí organizátoři předvídavě začátek o půlhodinu posunuli, Když jsme se všichni usadili, začalo druhé STARconové divadlo – očekávaný druhý díl trilogie o Jednom prstenu a osudech družiny složené z Vulkánců, Ewoků, Tok’rů (i jednoho Gungana – chudák Gimli!) a jejich boji proti ďábelskému Sauronovi a neméně zlotřilému Sarumanovi, kterého stejně jako loni představoval – kdo jiný než Vašek Pravda. Fandomové zpracování Tolkienových Dvou věží bylo skrz naskrz prošpikováno vtipky a narážkami na fandom, jeho protagonisty i nejnovější dění a královsky jsme se bavili vskutku všichni (Aldor coby Aragorn s Nikolou "Lístečkem" Legolasem v košili byl nezapomenutelný, skvělý byl i snový zpomalený souboj Arwen s Éowyn ve stylu Matrixu i s obligátními "smithovskými" brýlemi).

  Ale program zdaleka nekončil a jeden z nejúspěšnějších pořadů nás ještě čekal. Tar-ara si kromě tradičně skvělého traileru na celý STARcon připravila i mimořádně zajímavé diskusní téma o morálních dilematech ve světě Star Treku a Stargate. Člověk by ani nevěřil, kolik ošemetných situací museli hrdinové v obou seriálů řešit, aby přijali to "správné" rozhodnutí (pokud to bylo vůbec možné), a když byla zahájena diskuse, přicházeli jsme se stále dalšími a dalšími příklady. Notoricky známé je Siskovo rozhodnutí z epizody DS9 "In the Pale Moonlight", aby zatáhl Romulany do války proti mocnému Dominionu, ve světě Stargate zase musela major Carterová porušit daný slib, aby oddálila hrozbu invaze replikátorů, a i v Atlantidě měla posádka často nelehkou volbu. O rozhodnutí dalších kapitánů Picarda, Janewayové a Archera ni nemluvě, hodně se řešila i dilemata, před která byl postaven oblíbený Holodoktor z Voyageru (zachovat nebo zničit lékařskou databázi cardassijského válečného zločince, která by v budoucnu mohla opět někomu zachránit život?). Téma účastníky mimořádně zaujalo, takže se diskuse protáhla na několik hodin. Plánované promítání bylo odloženo na příští den, ovšem ani to nebylo všechno – několik nás "nočních sův" se slezlo v čajovně, kde jsme zpívali všechny možné písničky, hlavně country, za doprovodu kytary nového účastníka conu – trekisty Grita du Alatriste. A samozřejmě přišla na řadu opět Strojovna, jejíž text přepsala Xyll na tabuli, aby si mohli zazpívat všichni.

  V neděli ráno nám Xyll promítla dokument o vzniku seriálu Nová generace, který Prima Cool odvysílala po závěru samotného seriálu, a pak už byla STAR linie oficiálně ukončena – ale zdaleka ne samotný STARcon. Zájemce samozřejmě čekal už tradiční a oblíbený Pochod fantazie – cesta fanoušků filmů, seriálů a sci-fi či fantasy vůbec po Praze v uniformách, kostýmech a maskách až do středu města. Ještě před zahájením na nás ale čekalo milé překvapení – díky působení našich "agentek" Invi, Ziiny a dalších přivezla televize Prima Cool na zahrádku před školou obrovský dort se seriálovými postavami (Akta X, Simpsonovi a další) a byl tak velký, že se dostalo na každého – a ještě nás při tom natáčeli. Pak jsme už vyrazili na pochod a pomalu procházeli plánovanou trasou (tramvaják na náměstí bratří Synků, kde jsme přecházeli přes koleje, po nás koulel očima hodně vyděšeně, co se mu to valí před tramvají!). V parčíku nad Národním muzeem proběhlo focení jak hromadné, tak i jednotlivých skupin (trekkies, SG, starwarsáci, i "podivné britské fenomény" – jak označila Torchwood a jemu podobné Ziina v kostýmu odbojářky Michelle z populárního sitcomu Haló, haló!) a u sochy svatého Václava se s námi fotili i zahraniční turisté. Došli jsme až na Národní třídu, kde jsme si dali rozchod a já se se skupinkou trekkies vrátil do školy, abychom si vyzvedli uložené věci a ještě se společně naobědvali v nedaleké restauraci. A tím pro nás akce skončila už definitivně.

  STARcon se opět jako už tradičně skvěle povedl, každý z nás si našel to svoje a vždy se naskytla příležitost popovídat si buď na chodbě, u některého z obchůdků nebo v improvizovaném bufetu, kde kralovaly především Alkovy anglické speciality. Diskusní témata byla zajímavá a posluchače zaujala – snad se tak dobře vybraných dočkáme i příště. Proto je mi příjemnou povinností jako vždy poděkovat za skvělý víkend všem organizátorům, přednášejícím – a ano, neskromně i účinkujícím obou divadel. :D A především všem fanouškům, kteří vytvořili naprosto skvělou atmosféru, zvlášť pak účastníkům nedělního Pochodu fantazie. Byl to perfektní víkend a už teď se nám stýská, že další STARcon (i s dokončením dobrodružství Ewoka Froda) bude zase až za rok. Měli jsme se skvěle a těším se brzy zase na shledanou, ať už na Odznáčkovém srazu, na některé další klubové akci nebo na Trekfestu v Chotěboři.

  Live Long and prosper
  Praotec trekkie

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)