lcars
logo

Trekken 2023

Tradiční Star Trek programová linie KoprConu 2023. Neonlinový old-school con plný přednášek ohledně aktuálního dění i nadčasových témat vesmíru Star Treku.

Program letošního Trekkenu na rozdíl od předešlých ročníků nebude mít jedno ústřední téma — to proto, že se vesmír Star Treku v poslední době rozvíjí takovým tempem, který v dvacetileté historii Trekkenu nepamatujeme. Ať už mluvíme o seriálu Strange New Worlds, Lower Decks nebo Picard nebo o celé řadě dalších témat tak platí, že určení jednoho hlavního tématu by zbytečně bralo prostor dalším zajímavým tématům. Než tedy dokončíme přípravy programu, můžeme vám slíbit, že letošní program bude plný nových témat a informací, které neznáte, stejně jako tradičních přednášek, kvůli kterým na cony chodíme.

Termín

 • 1.–2. 12. 2023

Místo

 • ZŠ Milady Horákové , Obránců Míru 369/2 , Kopřivnice , [mapa]
 • Základní informace

  Program

  PÁTEK 1. 12. 2023

  20:00 - Dabing DS9 s Pavlem Soukupem (Dabingové studio JohAlbRax)
  Představujeme nově upravenou verzi dabingu pilotního dílu DS9 (Emissary), ve které konečně dabuje kapitána Picarda Pavel Soukup a kde také počešťujeme původně nenadabované části ve spolupráci s Drahomírou Kočovou, Arankou Lapešovou, Zdeňkem Dvořákem, Zdeňkem Burešem a dalšími dabéry českého Star Treku. Včetně srovnávacích ukázek a popisu výrobního procesu.

  21:00 - Kde nakoupit modely lodí (Marek Tvrdý)
  Od modelů od ATM, které byly mnohokrát použity při samotném natáčení, přes plastikové kity Revell, až po nejnovější modely od Eaglemoss. Podíváme se na historii modelů a kde si je můžete koupit jinde než na eBay.

  22:00 - DS9: Emissary
  Promítání nově upraveného dabingu (viz přednáška v 20:00).

  SOBOTA 2. 12. 2023

  9:00 - Projekce: SNW: Those Old Scientists

  10:00 - Mark Twain: průkopník sci-fi v Americe (Praotec trekkie)
  Americký spisovatel a novinář Mark Twain je všeobecně známým autorem, jeho Tom Sawyer ho proslavil po celém světě. Příznivci žánru sci-fi znají i dobrodružství Yankeeho ve středověké Anglii, méně je známo i jeho další dílo využívající cesty vesmírem a teleportace. Proto se dříve nebo později musel objevit i ve Star Treku na palubě Picardovy Enterprise. Anebo to s tou inspirací bylo obráceně?

  11:00 - Stroje času ve Star Treku (Skarabes)
  Strážce věčnosti, Atavachron, prakový efekt, červí díry, chronitony, USS Relativity, orb času či časové krystaly. Jen několik způsobů, jak lze ve startrekovém universu cestovat napříč časem. Co mají společného? Kdy si dali scenáristé na jejich vytváření záležet a kdy se uchýlili k laciným technoblábolům? Pojďme si projít nejznámější prostředky a možnosti přesunů do minulosti a budoucnosti a připomenout jejich úlohu při formování našeho oblíbeného světa.

  12:00 - Projekce: TOS: Mirror, Mirror (pauza na oběd)

  13:00 - Historia Cardassia (Tar-ara Istandil)
  Cardassijská unie, jedna z mocností nejen Alfa kvadrantu, která ovlivňovala průběh dějin galaxie. Co se zde vše událo, důvody, které k tomu vedly a kdo vlastně tahal za nitky. Nahlédněte do minulosti od Hebitianů po Dominionskou válku.

  14:00 - Skupinové focení v kostýmech

  14:30 - ČR: č. 2 v produkci fanfilmů na světě (Xyll)
  Jako přímý účastník, který v Česku psal a píše historii ST fanfilmů, vám povyprávím, jak to začalo a jak jsme bezděky dokázali, stát se v této tvorbě doslova světovým fenoménem.

  15:30 - Jak se tvoří fan film (Flash)
  Nahlédněte do tajů vzniku filmu: Od přípravy scénáře, přes kamerové rozkresy a přípravy herců na jejich role, přes proces natáčení, líčení, přípravy masek až po střih, barevné korekce 2D a 3D vizuální efekty a finální přípravu standardizovaného balíčku pro kinoprojekci v jakémkoli sále, třeba i na filmovém festivalu.

  16:30 - Nepříjemná rozhodnutí (Iconer)
  Zkuste se vcítit do role kapitána a rozhodnout několik nepříjemných otázek. Rozebereme si těžká rozhodnutí velících důstojníků z Picarda, Lower Decks a Strange New Worlds.

  17:30 - Technika Enterprise třídy Constitution (Korax)
  Poctivě "vysezená", fakty nabitá old school přednáška. Co jsou to vlastně duotronické obvody, které prostupují napříč lodí? Kde je na Enterprise warpjádro, a jak warp samotný vlastně funguje? Nejen to se dozvíte. Kdo nevěří, ať tam běží.

  18:30 - Tvorba Star Trek scén ve 3D (Korax)
  Přijďte se podívat, co je spojeno s výrobou zvláštních "vesmírných efektů" pro fanfilm - jak vytvořit jednoduhou scénu průletu lodi vesmírem až po vesmírnou bitvu, včetně živé ukázky.

  19:30 - Projekce: TNG: First Contact (pauza na večeři)

  20:30 - Projekce nejnovějších fanfilmů (Flash)
  Zavítání do světa Lower Decks nejnovějším fan filmem Strážci času, A Star Trek Fan Production v režii Jana Krátkého a vydání se tam, kam se i nejnovější Star Trek vydal, … a to vod muzikálových s anglicky mluveným a zpívaným fan filmem filmu Can’t Stop, A Star Trek Fan Production v režii Radka Běliny na kterém se podílelo spousta lidí z divadla TyJáTrek.

  21:30 - Výlety s Trekkies (TZComics)
  Trekkies začali opět výletit. Probereme nejen, jak vypadaly předchozí "odznáčkové" výlety a jak probíhají ty současné, ale můžeme vymyslet i do jakých dalších koutů ČR se podívat.

  22:30 - Procházka s Klingonem (Mamut a Zuzka)
  Vzpomínkové povídání o Danešovi, jediném pravém Klingonovi, co ho kdy země nosila.

  23:30 - Star Trek Aktivity (SilviSaleva)
  Popis slov na čas: přijdťe na kreativní soutěž dvojic na způsob aktivit nebo kufru. Popis ST propriet, lodí, osob, míst, stanic a planet. Která dvojice uhádne nejvíce slov, vyhrává a postupuje do finále. Nemáš dvojici? Vůbec nevadí, i tak neváhej, třeba nakonec utvoříš dvojici s někým, kdo ji taky nemá a přesto přišel, a nebo se přijď jenom dívat a pobavit se.

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)