lcars
logo

Výsadek: Liberec

Další výsadek nás zavedl do Liberce.

Termín

 • 23. 9. 2023

Místo

 • Reportáž

  Výsadek: Liberec

  Tomáš „tzcomics“ Zděnovec

  Pro další výsadek jsme vybrali město Liberec, které nabízí hned několik míst, kam se podívat. Nechal jsem zájemce hlasovat, co by viděli raději, a to z možností jako Zoo, IQ Landie, nebo prohlídka přehrady, která je po více jak 100 letech vypuštěná. Nakonec vyhrála přehrada s prohlídkou města.

  V sobotu 23. září jsem se před devátou hodinou ranní sešel s pár účastníky výletu v Praze na Černém Mostě. Přidal se i nový výletník Lukáš, který s námi ještě nikde nebyl, a těsně po deváté se s námi už rozjel zcela plný autobus, do kterého jsme naštěstí měli předem zakoupené lístky. Cesta z Prahy byla za slunečného počasí, ovšem čím blíže jsme se přibližovali k Liberci, sluníčka ubývalo a nebe bylo zcela plné šedých mraků. Jako bychom se blížili k Mordoru :-D Obavy naštěstí byly zbytečné, v průběhu dne na nás občas sluníčko vykouklo a jinak bylo jen pro mrakem bez deště. Jen člověk měl potřebu jednou si bundu sundat a po deseti minutách si jí vzít opět na sebe :-)

  Sraz v Liberci byl stanoven na 10:15, na zastávce Fügnerova. Někteří už tam na nás čekali, jiní čekali na jiném místě, ale podařilo se nám dát celý výsadek dohromady. Když započítám i tři děti, bylo nás dohromady dvaadvacet, což je na výlet už slušný výsledek. Opět přibyli noví lidé – tříčlenná rodinka – a navíc se objevil výletník Goodman, kterého znám ze svých prvních akcí s Trekkies a který se na několik let odmlčel. Rovnou jsme udělali společnou fotku a další kroky už řídil Pavel, místní domorodec. První zastávka se uskutečnila před Liebiegovou vilou, postavenou v novorenesančním slohu, kde dříve sídlila Oblastní galerie. Kousek od vily se pak nachází zámek, který je krom parku nepřístupný. Do roku 2001 byla v zámku jedna z nejrozsáhlejších expozic skla na světě pod správou firmy Skloexport. Jediné, co to období v současnosti připomíná, je skleněná plastika v zámeckém parku.

  Další zastávkou byla přehrada Starý Harcov. Ta je momentálně obehnaná plotem a probíhá na ní rekonstrukce. A je to po 120 letech první možnost, vidět ji vypuštěnou. Bylo by zajímavé se na ni zajet po rekonstrukci podívat znovu. Průvodce Pavel dobře nastavil trasu, takže jsme každý bod prohlídky měli tak do deseti minut chůze. Následovalo Technické muzeum, před kterým jsme si stanovili, v kolik bude potřeba ho opustit, abychom stíhali rezervaci na oběd. Na muzeum jsme tak měli něco lehce přes hodinu, ale vzhledem k rozsáhlosti čítající několik hal a velkému počtu exponátů se stalo, že jsme prohlídku museli urychlit. Prohlédli jsme si stará fotografická zařízení, staré vozy, kola a motorky, historické tramvaje, ale třeba i první mobily, které ještě pamatuji :-D Samostatný sál měla výstava vynálezů Leonarda da Vinci.

  Oběd jsme si dali v Rybářské baště. Při jídle jako vždy probíhaly všemožné debaty, které byly, s ohledem na počet osazenstva, rozdělené na několik skupin. Při odchodu se pak celkově začalo probírat, jak se narodili Šmoulové a jestli se rozmnožují dělením :-D S ohledem na to, kolik času nám zbývalo do odjezdu, jsme se domluvili, že už se do ničeho většího nebudeme pouštět, a zvolna jsme zamířili k náměstí Dr. Edvarda Beneše. Po cestě jsme zastavili před budovou Severočeského muzea, které si ve filmu Jára Cimrman ležící, spící zahrálo patentový úřad. Následné náměstí Dr. Edvarda Beneše zase bylo nedávno k vidění ve filmu Spider-Man: Far From Home. Poslední zastávkou byl parčík, kde jsme si na lavičkách dali malý relax a děti se mohly vyblbnout na houpačkách. Mimo jiné jsme probrali, jaké další akce a srazy se budou konat a kde se tak můžeme zase příště vidět. V 18:00 byl čas návratu do Prahy, a tak ještě před tím probíhalo postupné loučení a rozpad společenstva.

  Byl to opět pěkný výlet, dobrá a zábavná společnost a jsem moc rád, že je o tyto výlety zájem. Tak zas někdy příště a LLAP.

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Sraz a doprava na místo

  • Info pro hromadný odjezd z Prahy: Pokud nechcete jet hromadnou dopravou sami, bude sraz v 8:45 na Černém Mostě u kašny před metrem (není těžké to najít) a pak odjezd busem v 9:00. Jízdenky si prosím zajistěte individuálně. Autobus pak jede ze stanoviště č. 6

  Program

  • Přiblížná trasa vycházky: Hráz vodní nádrže Starý Harcov (unikátní možnost vidět po 120 letech vypuštěnou přehradu), Masarykova ulice (jedna z nejhezčích ulic v Liberci), Severočeské muzeum (natáčel se zde seriál Génius nebo Jára Cimrman), Technické muzeum, Nerudovo náměstí, náměstí Doktora Edvarda Beneše s budovami radnice a Divadla F. X. Šaldy (natáčel se zde mj.  Spiderman). Podle času a chuti můžeme zkusit IQ Landii. Okruh cca 5–6 km.
  • Přiblížná trasa na Mapy.cz
  • Předpokládaný návrat z Liberce autobusem RegioJet v 18:00 ze stanoviště Fügnerova-Blažkova. Jízdenky si prosím zajistěte individuálně.

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)