lcars
logo

Odznáčkový výsadek na Čertovu lávku

Tradiční výroční setkání hráčů odznáčkové hry spojené s výletem.

Termín

 • 26. 5. 2018, 08:00–19:00

Místo

 • Čertova lávka , Přírodní park Orlice , Brandýs nad Orlicí , [mapa]
 • Reportáž

  Na sobotu 26. 5. připadl další z již tradičních odznáčkových výletů, tentokrát volba padla na Brandýs nad Orlicí a jeho krásy a pamětihodnosti. Navštívili jsme Čertovu lávku opředenou pověstí, v lese ukryté zbytky hrádku Orlík, prozkoumali jsme naznačenou cestu, prohlédli si sochy v přírodě i ve městě, bloudili v bludišti, pobavili se s přáteli a celkově si užili báječný den. A jak se to všechno seběhlo?

  Výlet pro nás, pražské, začal v osm hodin ráno, když jsme se sešli na Hlavním nádraží a vyrazili koupit společnou jízdenku… vlastně dvě, protože bez předešlého objednání může na jednu skupinovou jízdenku jet maximálně pět osob. Vlak odjížděl v 8:24 a byl úplně plný, a tak nám nezbylo než přijmout místo v uličce. Někteří pak obsadili místa, na která sice byly vypsané rezervace, ale jejich majitelé nepřišli.

  Krajina za okny ubíhala a my si povídali a luštili výletové úkoly. Prvním úkolem byla křížovka, do které jsme měli doplnit slova sestavená z přesmyček. Všichni přemýšleli a občas padaly takové perly jako „To je přece jasná NÁSOSPRTKA, nebo KANÁLOPERT!“. Druhý úkol byl rozdělování sedmi strážných pomocí tří rovných čar, aby ve vzniklých sektorech byl vždy jen jeden strážce. Zabráni do luštění jsme málem přejeli výstupní, nebo vlastně přestupní, stanici Ústí nad Orlicí – město.

  Odtud jsme měli pokračovat do cílové stanice, Brandýsa nad Orlicí. Po chvilce čekání a mazání se proti sluníčku se kdosi zeptal: „A neměli bychom být na druhé straně, když tam čekají ti lidé?“. Samozřejmě měli. A tak jsme se rychle přesunuli na nástupiště v opačném směru a za chvíli pokračovali v cestě.

  V Brandýse nad Orlicí jsme se pak potkali s dalšími účastníky výletu a společně se vydali za prvním cílem, který dal celému výletu název – k Čertově lávce. Cesta k ní nebyla dlouhá a vedla po úbočí nádherné a hluboké Čertovy rokle. Když jsem se u jejího ústí dočetl, že v lokalitě žije mlok skvrnitý, netušil jsem, že zástupce tohoto krásného druhu uvidím na vlastní oči. U lávky jsme si přečetli místní pověst, pořídili společné foto a vydali se za dalším cílem – pozůstatky hrádku Orlík, které se nám přes bujnou vegetaci bohužel najít nepodařilo. Abychom se nemuseli vracet zase zpět, vyrazili jsme dál po modré značce k neznačené cestě, která nás měla dovést zpět do údolí Tiché Orlice.

  ​Vybaveni mobilními chytrými krabičkami jsme hledali onu cestu, ale ukázalo se, že mapové podklady nejsou tak úplně aktuální. Nakonec jsme ale uspěli a cestu objevili. Vyzkoušel jsem tedy v aplikaci volbu „Nahlásit chybu“ a zpravil tak společnost Seznam.cz o nalezené nepřesnosti (29. 5. 2018 mi přišla odpověď, že změnu zanesli do mapy a objeví se s další aktualizací – pozn. autora). Cesta dlážděná kluzkými kameny nás skutečně dovedla do údolí. Vyšli jsme přímo u jednoho z uměleckých děl v přírodě – Babylonské dělo soudného dne. Další zastavení bylo u velmi vydařené sochy Ti před námi a pomníku J. A. Komenského, který je v současné době v rekonstrukci.

  Přímo naproti pomníku se nachází přírodní bludiště, inspirované dílem J. A. Komenského Labyrint světa a Ráj srdce. Horko nehorko šli jsme do toho a byla to neskutečná zábava. Představte si zhruba metr široké chodby mezi skoro třímetrovými stěnami z keřů. Vaším cílem je dosáhnout středu bludiště, tedy pomyslného „ráje“ a pak najít zase cestu zpět. V bludišti se též nacházejí čtyři odpočívadla, každé s jiným geometrickým motivem. A tak jsme bloudili, smáli se, pomáhali si a bavili se.

  Hodina pokročila a my jsme se museli vydat dál do Restaurace U Nováků, kde jsme měli rezervaci na oběd. Objednali jsme si a obsadili zahrádku, kde jsme si čekání na jídlo krátili další sérií úkolů – (překvapivě) bludiště s tajenkou, osmisměrka, tangram puzzle a hádanky. Čas velmi příjemně ubíhal a i jídlo bylo báječně. Zhruba po hodině jsme se vydali za dalším cílem našeho výletu – zříceninou hradu Brandýs, která se nachází přímo nad městem a v současné době prochází sérií oprav a konzervačních prací. Zde jsme pořídili druhou společnou fotografii a vydali se na nedalekou vyhlídku, kam jsme ale bohužel už nedošli, protože se nám do cesty postavilo čerstvě oseté pole. Využili jsme tedy času a vrátili se do města a navštívili Cukrárnu Na Výsluní, kde jsme si zakoupili zaslouženou zmrzlinu.

  Pak už přišel čas loučení, automobilisté odjeli a my ostatní jsme si ukrátili čekání na vlak návštěvou místní pouti.

  Výlet se mimořádně podařil. I přes značné horko se dobrá nálada nevypařila, ani nezabloudila v labyrintu. A mně nezbývá než poděkovat omimu za organizaci, Rin za vskutku warpovou přípravu úkolů a všem účastníkům za báječný den. Na viděnou příště, přátelé!

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Vstupné

  • cca 400 Kč - předpokládaná cena vlakové jízdenky
  • Nezapomeňte si peníze na zakoupení oběda.

  Sraz a doprava na místo

  • 8:00 na Hlavním nádraží v Praze, nebo v 10:30 v Brandýse nad Orlicí
  • Pro zájemce je možnost hromadné slevy na skupinovou jízdenku z Prahy (zájem je nutné vyplnit v přihlášce) a dorazit na nádraží na 8:00 - bude následovat koupě jízdenky. Odjezd z Brandýse nad Orlicí zpět do Prahy je plánován po 18 hodině.

  Program

  Procházka má asi 7,1 km a vede po zpevněných turistických cestách. Podíváme se na krásná místa v okolí Brandýsa nad Orlicí.

  Další informace na webu Trekkies.cz

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)