lcars
logo

Křest knihy – Star Trek: Kusy

Slavnostní křest první sbírky původních českých a slovenských povídek

Termín

 • 6. 2. 2016, 18:00

Místo

 • Reportáž

  Star Trek: Kusy u Houmra

  Že mnozí z českých trekkies rádi píšou povídky ze světa svých miláčků, není žádným překvapením. Najdou se však mezi námi i tací, mající to štěstí, že jejich příběh vyhraje nějakou literární soutěž, či je otištěn a vydán knižně. A právě pro tuto příležitost vznikla sbírka s názvem „Star Trek: Kusy“, k jejímuž slavnostnímu křtu došlo v sobotu 6. února 2016. Sraz byl kolem šesté večerní v restauraci U Houmra na pražských Vinohradech.

  Salónek jsme dokázali naplnit téměř k prasknutí. Krom mé maličkosti v doprovodu svého Imzadiho, který od místa konání bydlí, co by phaserem dostřelil, dorazily samé známé tváře. Nešlo přehlédnout Iconera, Praotce Trekkieho, Samuela, Ziinu a její dva chlapy (velkého i malého, který spockojeně oddychoval v mámině náručí :) ), naši dvorní kreslířku Hana’an či Telemacha Rhadeho, editora celého projektu. Konkurenční univerzum Temné strany síly zastupovala Darth Zira, jako vždy s nezaměnitelným make-upem a smyslem pro humor.

  Asi půlhodinu poté, co jsme se všichni usadili, rozkoukali a objednali si něco k pití, se slova ujali Samuel s Telemachem, aby nám pověděli pár slov o vzniku knížky a následně ji pokřtili, shodou okolností příznačně za zvuku titulní melodie z „Přátel“, linoucí se v tu chvíli právě z rádia od baru, což kluci náležitě okomentovali. Vtom už ale mnohým z nás začalo kručet v bříškách, tak jsme si hezky popořadě objednali něco dobrého k večeři. Nutno podotknout, že dámy servírky měly co dělat, aby si v tom hluku a zmatku sepsaly, kdo si co dá.

  Sotva můj Imzadi krátce po sedmé odešel, zasednul jeho místo Praotec Trekkie – čistě přátelsky, v což aspoň plně doufám. Objednal si řízek s kroketami, které označil jako koule. Jídlo však bylo pro Honzovy chuťové buňky v tu chvíli moc horké, tudíž mu nezbývalo než si počkat až krapet vychladne a prohodit ještě s leckým kus řeči. Jeho spolusedící okamžitě využili příležitosti a do kroket se nadšeně pustili. „Kde jsou moje koule?! Vy jste mi sežrali koule!!!“ spustil Honza, sotva se chtěl pustit do jídla. Krátce a stručně řečeno – sežrali jsme Praotcovi (nebo snad praotcovy?!) koule a dali vzniknout hlášce, na níž v naší partě určitě nezapomeneme, ba naopak, přijde na přetřes na nejednom dalším setkání či conu.

  Relativně vesele pojatou večeří zábava rozhodně neskončila. Byli jsme vyzváni ke společnému focení a krátce poté k samotné koupi knihy, kterou si pořídil téměř každý, a to za rovných 170 Kč. Pyramida složená z jednotlivých výtisků se začala warpovou rychlostí snižovat a mnozí si nechali svůj svazek podepsat s věnováním od autorů, z nichž většina byla přítomna. A pak už se povídalo, veselilo až do zavíračky. :)

  Závěrem bych ráda popřála „Kusům“, ať se dobře prodávají a získají oblibu nejen mezi komunitou trekkies. Pokud se toto splní, mohlo by časem vyjít i pokračování, které by posunulo české autory Star Treku opět o něco blíže úrovni těch zahraničních. A pokud se k této příležitosti uskuteční i nějaká společenská akce, radíme ti, Honzo, dej na sebe majzla, abychom ti zase něco nesnědli!!! :)

  Masha Yar

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Program

  • křest knihy s možností jejího zakoupení za výhodnou cenu Kč 170,-
  • barvité líčení, jak tato kniha přicházela 9 let na svět
  • pár slov o Star Trek knihách v ČR
  • účast přislíbili
   • Albert "Telemachus Rhade" Balatka – editor sbírky
   • Jakub "JacobST" Schejbal – grafik obálky
   • většina autorů povídek
  • volná zábava

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)