lcars
logo

Všefandomová maškaráda

Maškarní bál. Všechny kostýmy vítány. A i když nemáte kostým, dorazte také. Bude to stát za to.

Termín

 • 13. 11. 2015, 19:30

Místo

 • Na Marjánce , Bělohorská 35 , Praha 6 , [mapa]
 • Reportáž

  Všefandomová maškaráda 2015

  Byl pozdní listopadový večer, pátek třináctého. Nikomu to však nebránilo, aspoň co se nás, Pražáků týče, aby si jako každý jiný víkend vyrazil vyhodit si někam z kopýtka na své oblíbené zábavě. My scifisté měli jasno už s velkým předstihem; bude se přece konat v pořadí čtvrtá Všefandomová maškaráda, tak na co čekat?! A tak jsem přesvědčila svého Imzadiho, aby šel se mnou jakožto pánský doprovod, přičemž jsme hned po odložení věcí do šatny potkali společnou kamarádku Mirku.

  Hlavním pořadatelem se stal, jako ostatně každým rokem, klub Terryho Pratchetta za podpory našeho domáckého CZ Kontinua, které letos oslaví již neuvěřitelných dvacet let své existence. Výtěžek z akce, konané ve společenském sále kulturního centra Na Marjánce, putoval na konto AD Centra pro výzkum Alzhheimerovy choroby, která se, jen tak na okraj, stala osudnou právě Terrymu Pratchettovi.

  Warpovou rychlostí se však vraťme zpět do světa veselí, tance a jiných fantazáckých radovánek. Po krátkém, ale výstižném úvodu spojeném s proslovem předsedy AD Centra před natěšené diváky nastoupila pratchettovská kultovní skupina Mrakoplaš, aby nás všechny řádně nažhavila v rockovém rytmu svých skladeb a vyhnala ze židlí hezky pěkně na parket. V pauzách téměř dvouhodinového koncertu se však předvedli i někteří jednotlivci, ať už jedna dívčina s baletním vystoupením nebo ostřílení mazáci Grit a Holodoktor, jejichž songy „Alfa kvadrant“ či kultovní „Ostuda trekkerů“ již téměř zlidověly, a tak ani nebylo divu, že si je s nadšením s oběma chlapci zazpíval téměř celý sál. Nesmím opomenout ani taneční soutěž dvojic, z nichž každá obdržela balónek s úkolem ničit balónky konkurenčním párům ve snaze zachovat si co nejdéle ten svůj, což mnozí dobře znají ze školních či táborových diskoték, kde o podobné disciplíny nebyla nouze.

  Sotva kluci z Mrakoplaše zmizeli z pódia, čekal nás menší výlet do let osmdesátých, resp. do časů estrád typu Ein Kessel Buntes, kdy se o zábavu postarali imitátoři Hanky Zagorové a Vaška Neckáře. První jmenovaná vyzvala k tanci všechny zamilované svými chytlavými romantickými songy typu „Duhová víla“ či „Maluj zase obrázky“, přičemž nezapomněla zmínit dlouholeté spolupracovníky – Petra Rezka, Drupiho a samozřejmě manžela Štefana Margitu. „Vašek“ si přivedl svou kultovní skupinu Bacily, a to i včetně bratra Honzy. Slavným hitem „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“ nás chlapci dokázali vrátit do doby noků a údajně nezničitelných lžiček, zkrátka navodit atmosféru komedie Pelíšky. A popěvek „Halelůja“ dal najevo, že Vánoce už pomalu, ale jistě klepou na dveře.

  Hudební proud byl opět přerušen mluveným slovem. Uskutečnila se tombola o hodnotné ceny, v níž šlo vyhrát dárkové předměty potištěné našimi oblíbenci, láhev vína či vstupné na cony, jichž se vždycky rádi zúčastníme. Také byla vyhlášena nejlepší maska, a to na základě počtu céček, která každý obdržel u vstupu. Vyhrál trpaslík, čímž se jasně prokázalo známé rčení, že co je malé, to je také hezké. A nebyl by to sraz příznivců fantastiky bez společné fotky, takže seskupit, mrňousové dopředu, usmějte se – sýr!!! To už však nastával čas pro DJ Luckyho, aby obstaral finále večera diskotékou plnou známých hitů.

  A nutno podotknout, že parket se opravdu zaplnil, přičemž téměř každý si přišel na svůj oblíbený žánr či interpreta. Mohu zmínit třeba Michaela Jacksona, kdy nám jedna holčina převlečená právě za „Majkla“ ukázala, jak to tento zpěvák uměl rozbalit. My trekkies si s nadšením zajuchali na chytlavou a všem dobře známou „Raumschiff Edelweiss“. Krom tance jsem na parketu prohodila i pár slov s kamarády, které dobře znám z conů – Praotcem trekkiem a jeho ženou Jarkou, Gritem, Samuelem, Xyll či Ziinou, která pro tento večer nechala synka Adriana u rodičů, aby si s námi mohla plně zařádit. Na Dáše bylo od začátku vidět, že začínající matky nemusí tancovat pouze mezi kočárkem a sporákem, ale mohou si užívat mládí a radosti ze života. Aby nám tím tancem nevyhládlo, mohli jsme si každý nabídnout kousek ovocného dortu. Jenže to už se blížila půlnoc a nám nezbývalo, než v nejlepším přestat ve snaze dohnat poslední metro.

  Závěrem zbývá zhodnotit, že letošní Všefandomová maškaráda se opravdu povedla. Jak známo třeba z takového Festivalu fantazie, my trekkeři, stejně jako jiní fantazáci, trsáme rádi a s obrovským nadšením, takže bylo fajn potkat se s přáteli a skvěle přitom prošoupat kramflíčky. Jediné, co mohu celé akci vytknout, byl malý výběr občerstvení, ale to nikdo v tom mumraji neřešil. Tak zase za rok, jubilejním pátým ročníkem, sejdeme se na Vlachovce – tedy pardon, na Marjánce!!

  Masha Yar

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Vstupné

  • Vstupné je 300 Kč, v předprodeji 250 Kč.
  • Vstupenky si můžete objednat či rezervovat na e-mailu klub@discworld.cz.
  • Výtěžek z maškarního bálu bude tradičně věnován AD Centru na výzkum Alzheimerovy nemoci v České republice. Klub Terryho Pratchetta výzkum této nemoci podporuje již od roku 2012 a dosud bylo za jeho pomoci na tento výzkum přispěno několika stovkami tisíc korun.

  Program

  • K tanci a poslechu nám zahraje bluesová hudební skupina Mrakoplaš, která je již mnoho let považována za hlavní hudební skupinu Klubu Terryho Pratchetta, a to nejen kvůli svému názvu.
  • V dalším hudebním bloku se můžeme těšit na „Ajnkeslbuntes“, tedy Martinu Fialovou s písněmi Hany Zagorové a Pavla Tesaře, herce z Divadla v Dlouhé, který je proslulý nejen svými hudebními čísly s písněmi Václava Neckáře, a na jejich hosty, kteří je v duetech doplní.
  • Poslední hudební blok si vezme na starost DJ Lucky, se kterým se vrátíme v čase do 60. – 80. let 20. století.
  • Během přestávek mezi hudebními bloky promluví MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D. z AD Centra, proběhne tombola a několik hudebních, tanečních a jiných představení.
  • Hlavním sponzorem Všefandomového a zeměplošského maškarního bálu je nakladatelství Talpress.
  • Velmi se těšíme na vaši účast, ať už jste zeměplošan, trekkie, starwarsák, vrátkař, whovian nebo příznivec jakékoliv jiného vesmíru, který pronikl do našeho světa.

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)