lcars
logo

Sedm divů vesmíru

První setkání CZ Kontinua v roce 2009

Termín

 • 24. 1. 2009

Místo

 • Reportáž

  Sedm divů vesmíru aneb Kontinuum opět v planetáriu

  Praotec trekkie

  Nebylo úmyslem vytvořit z návštěvy pražského Planetária začátkem roku přímo tradici, ale do organizace první akce klubu CZ Kontinuum zasáhly okolnosti. Původě měl již v lednu proběhnout první z Kokonkových tematických víkendů na Proseku, zaměřený na hraní a soutěže v rámci Star Treku, ale z technických důvodů jej bylo nakonec nutné přesunout na únor. Vedení klubu proto sáhlo k návštěvě pražského Planetária ve Stromovce, již osvědčené ze setkání v minulém roce.

  Protože bylo pěkné počasí, sešli jsme se v sobotu 24. ledna 2009 venku před Planetáriem a ještě se vydali na krátkou procházku Stromovkou, i když jsme záhy byli nuceni obrátit díky přípravným pracem na stavbu nového spojovacího tunelu. Před čtvrtou hodinou se celý dav nahrnul k pokladně a chudák pokladní měla co dělat, aby stačila včas prodat všechny lístky. Tentokrát se představení nekonalo v horní kopuli, ale v napůl podzemním kinosále, ovšem přesto bylo v převážné většině zaměřeno na vesmír a hvězdy. Úvod ovšem patřil představení sedmi divů starověku, z nichž bohužel přetrvaly do dnešní doby jen pyramidy v Egyptě. Pak už výklad plynule přešel k divům vně naší planety - v naší Galaxii, v jádru hvězd i ve Sluneční soustavě. Dozvěděli jsme se, jak vznikají planety i život na nich, a zhlédli cyklus života velkých i malých hvězd včetně katastrofického konce těch větších z nich v podobě kvasarů, supernov či černých děr. Postupně jsme navštívili i všechny planety Sluneční soustavy - zajímavé bylo, že v jejich výčtu se ještě objevil i Pluto s Charonem a komentátor jeho status jen zpochybnil, i když byl pořad natočen údajně v roce 2008 (nejspíš byl průběžně aktualizován).

  Po skončení promítání jsme se jako obvykle vydali na večeři do jedné z osvědčených restaurací ve Veletržní ulici. Tentokrát jsme po delší době opět "zakotvili" v restauraci U houbaře, kde jsme měli rezervovanou skoro celou zadní místnost u několika stolů. Jídlo bylo dobré a i pití bylo dost, takže všichni účastníci vydrželi v družné zábavě po několik dalších hodin. Řešilo se vše možné, především nadcházející akce v tomto roce, kterých bude díky premiéře nového filmu a slibované návštěvě dosud utajovaného ST herce požehnaně. Jak jsem zjistil později, u dalšího stolu se velká část diskusí točila kolem Facebooku - nejnovější komunikační platformy (tak trochu mezi blogem a chatem), která teď právě "letí" a do níž jsem se hned druhý den dostal i já v rámci příprav společného výletu do ženevského CERNu. Je zkrátka vidět, že většina trekistů už bez internetu dnes nedá ani ránu.

  Všechno má svůj konec a i poslední skupinka zbylých se odebrala domů. Setkání se rozhodně vydařilo, bylo velmi milé mít opět příležitost popovídat si se všemi kamarády. Děkujeme organizátorům, kteří si vzali na starost přípravu celé akce a zajistili i příjemné posezení - a už se těšíme za měsíc na první z Kokonkových víkendů.

 • Fotogalerie

  Fotogalerie

 • Základní informace

  Program

  • návštěva planetária - vstupné na program 70,-

   SEDM DIVŮ VESMÍRU
   Nejstarší výčet Sedmi divů světa známe z 2. století př. n. l. Pozdější autoři sedmičku zachovávali, avšak divy do ní zahrnuté se měnily. Na naší Zemi i v kosmickém prostoru však existují ještě další, mnohem záhadnější. Galaxie, temná hmota, reliktní záření, vznik vesmíru, hvězdy, planety, živá hmota, inteligence. Poznáme je v programu, poodhalujícím nejzajímavější a nejkrásnější záhady a místa vesmíru.
   Zdroj: Planetarium.cz

  • procházka po Stromovce
  • klubové záležitosti
  • obnova členství
  • volná zábava
  • Foto: ©2006 A&A Suk, ©2009 Fox Foxian Orlowy. 

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)