lcars
logo
Hlavní stránka / databáze / Hudba ve Star Treku

Hudba ve Star Treku

Na této stránce naleznete přehled hudby ve Star Treku rozdělený podle seriálů. Dočtete se také informace o autorech hudby, nebo o "hrajících, zpívajících" hercích a postavách.

The Next Generation - TNG

V r. 1987 se začíná točit nový televizní seriál Star Trek - The Next Generation. Znělku pro něj komponuje Jerry Goldsmith a je to vlastně jeho upravená a velmi moderně pojatá úvodní melodie napsaná původně pro první celovečerní Star Trek film. Goldsmith složil hudbu i pro několik epizod, ale kromě něj tvořila pro seriál řada dalších autorů: Ron Jones, Jay Chattaway, Don Davis, John Debney, Fred Steiner a George Romanis. Nejvýznamnějším z nich je však Dennis McCarthy, který napsal partituru pro pilotní díl Encouter at Farpoint (Setkání na Farpointu) a po ní více než 80 hodin hudby v průběhu 7 let pro 178 epizod vysílání seriálu. Že to byly ve srovnání s běžnou televizní hudbou skladby výjimečné svědčí fakt, že 4 jeho partitury pro Star Trek: The Next Generation byly nominovány na cenu EMMY, a to: Yesterday´s Enterprise (Enterprise včerejška), The Child (Dítě), Half a Life (Půl života) a All Good Things... (Všechny dobré věci...). Za epizodu Unification Part I (Sjednocení díl I.) pak získal přímo cenu - sošku EMMY.

K seriálu bylo vydáno několik soundtracků. Na prvním z nich je kompletní hudba z první epizody a na dalších vždy výběr z různých epizod zkomponovaných jedním autorem. Tyto soundtrackyuž se dají považovat nejen za záležitost pro sběratele ST rarit, ale i za poslechově zajímavou ukázku kvalitní televizní hudby.

Star Trek: The Next Generation Volume I

Na CD je znělka zkomponovaná J. Golsmithem s použitím Courageho fanfáry a kompletní hudba z pilotní epizody Encouter at Farpoint (Střetnutí na Farpointu) od Dennise McCarthyho.

 

Star Trek: The Next Generation Volume II

Na dalším CD je po znělce (J. Goldsmith + A. Courage) hudba z epizod The Best of Both Worlds Part I & Part II (To nejlepší z obou světů díl I a díl II), kterou zkomponoval a dirigoval Ron Jones a aranžoval Dennis McCarthy.

 

Star Trek: The Next Generation Volume III - Dennis McCarthy

Na tomto CD je po úvodní znělce (J. Goldsmith + A. Courage) hudba opět od D. McCarthyho z epizod Yesterday's Enterprise (Enterprise včerejška), Unification Part I a II (Sjednocení I. a II.) a Hollow Pursuits (Planá zábava).

 

Star Trek: Then Next Generation Volume IV - Jay Chattaway

Na tomto CD jsou opět po úvodní znělce (J. Goldsmith + A. Courage) skladby dalšího z řady skladatelů pro tento seriál. A to z epizod Tin Man (Plecháč), The Inner Light (Vnitřní světlo), Sub Rosa (Milenec), A Fistful of Datas (Tenkrát v Daedwoodu), Dark Page (Temný kout), Descent Part I. & II. (Vpád díl I.a II.) a Birthright Part I. (Dědictví otců díl I.).

Kromě těchto soudtracků obsahují hudbu z některých epizod ST TNG i různé kompilace.

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)