lcars
logo
Hlavní stránka / databáze / Hudba ve Star Treku

Hudba ve Star Treku

Na této stránce naleznete přehled hudby ve Star Treku rozdělený podle seriálů. Dočtete se také informace o autorech hudby, nebo o "hrajících, zpívajících" hercích a postavách.

Autoři hudby

Alexander Courage

Narodil se 10. prosince 1919 v Philadelphii, Pennsylvania, USA

Studoval na Eastman College of Music

Psal hudbu pro řadu filmů  (k filmům: Shake, Rattle and Rock, Hot Rod Girl, Sierra Strangle, Hot Rod Rir Undersea Girl, The Left Handed Gun, Handle with Care, Day of the Tokyo After Dark, Follow the Boys, The Pleasure Seekers, DoctorD, Superman IV.:The Quest for Peace) a televizních seriálů. Na řadě se podílel jako orchestrátor.

Od r. 1966, kdy se vysílal TV seriál Star Trek, napsal pro něj kromě úvodní znělky také hudbu pro řadu epizod 1., 2. i 3.sezóny.

 

Jerry Goldsmith (původním jménem Jerrald)

   

Narodil se 10. února 1929 v Los Angeles, California, USA.

Studoval na University of Southern California piano u Jacoba Gimpela. Kompozici a hudební teorii studoval u Maria Castelnuova-Tedeska. A u tehdy legendárního maďarského skladatele Miklóse Rozsa také studoval dirigování. Od r. 1950 začal psát hudbu pro TV seriály. Jako koncertní dirigent debutoval s Christus Apollo s California Chamber Symhony v r. 1969. Během své další kariéry dirigoval celou řadu předních světových orchestrů (např. Královský symfonický orchestr v Londýně, Londýnský filharmonický orchestr, Oklahoma Symhonic Orchestra a další).

Patří mezi nejuznávanější a nejzaměstnávanější autory filmové hudby. Složil velkou řadu hudebních skladeb pro filmy a TV seriály (na jejich seznamu je přes 250 položek) a při nahrávání svých děl je téměř vždy i sám diriguje. Je držitelem mnoha cen a nominací. Získal cenu Akademie za nejlepší hudbu k filmu Omen a nominován byl za nejlepší originální hudbu k více jak 15 dalším filmům. K těm nominovaným patří i Star Trek I, za jehož hudbu dostal Zlatý glóbus, dále pak např. Základní instinkt, Čínská čtvrť, Poltergeist, Patton, Motýlek, původní Planeta opic, Hoši z Brazílie, Vítr a lev, Loganův útěk, Vetřelec, Kozoroh 1 ad. Jeho další kompozice ke známým filmům jsou např. První rytíř, Congo, Divoká řeka, Mumie, ad.

7x zíslal nominaci Grammy, 6 Zlatých glóbů a další vyznamenání.

Oceněn byl i za televizní hudbu, je držitelem EMMY za nejlepší originální partituru ke QB 7, Červený pony, Masada, Babe a také za svoji znělku k seriálu ST Voyager.

Pro ST složil kromě této znělky hudbu k Star Trek I, k několika epizodám v původní sérii (TOS), Star Trek V, Star Trek  VII a Star Trek VIII. Často působí i jako producent a pro zajímavost: objevil se i jako herec na plátně v epizodních rolích ve filmu In Harm's Way jako hráč na piano a ve filmu Gremlins.

 

James Horner

Narodil se 14. srpna 1959 v Los Angeles, California, USA.

Studoval v Anglii na Royal College of Music v Londýně, po svém návratu do Californie pokračoval ve studiích na Californské státní universitě USC. Získal zde titul bakaláře umění za skladbu. Poté přešel na prestižní universitu UNCLA v Los Angeles. Zde získal titul magistra a učil hudební teorii. V r. 1970 mu Americký filmový institut (AFI) nabídl úkol utvořit hudbu pro film The Drought. Tuto šanci s úspěchem využil a pokračoval dále v tvorbě 6-7 filmů pro AFI. Pak opustil akademický svět a výuku, aby se plně věnoval komponování filmové hudby. Kromě hudby pro Star Trek II a Star Trek III napsal v krátkém sledu velké množství děl. Z těch nejznámějších např. k filmům: Dáma v červeném, Jméno růže, Vetřelec, Cocoon I a II, Battle beyond the Star, Humanoid from the Deep, Willow, The Land before Time, The Kids, Apollo 13, Jumanji, Statečné srdce, Bicentennial Man a Titanic, jehož soundtrack byl velmi populární.

Dostal nominaci na cenu Akademie a dvě nominace na cenu GRAMMY za filmy Pole snů a Sláva a nominaci na Zlatý glóbus za díla: Another 48 Hours, An American Tail I a II, I love You to Death a Class Action.

 

Leonard Rosenman

Narodil se 7. září 1924 v Brooklynu, New York, USA

Psal hudbu nejen k filmům, ale i k řadě televizních seriálů a dokumentárních pořadů, z těch i u nás známých např. The Twilight Zone, Amazing Stories, The Undersea World Of Jacques Cousteau, National Geographic Specials. Z hudby k filmům např. Druhá strana ráje, Návrat na planetu opic, Boj o planetu opic, Robocop 2.

 

Cliff Eidelman

 

Narodil se v r. 1967 v Los Angeles , California, USA

Z jeho dalších kompozic pro film je možno uvést např. i u nás známé filmy: Kryštof Kolumbus a Zachraňte Willyho 3.

Dennis McCarthy

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)