lcars
logo

TOS 1x18

The Squire of Gothos

Zeman z Gothosu

 • Základní informace

  Synopse

  Kirk a výsadkový tým jsou vydáni na milost a nemilost Trelanovi, bytosti, která má moc přetvářet hmotu, jak se jí hodí, a která na důstojníky Enterprise pohlíží jako na hračky.

  Galerie

  • Z planety, která by tam neměla být a která je neobyvatelná, někdo posílá pozdrav. Chvíli nato zmizí z můstku kormidelník Sulu a po něm i kapitán.

   Z planety, která by tam neměla být a která je neobyvatelná, někdo posílá pozdrav. Chvíli nato zmizí z můstku kormidelník Sulu a po něm i kapitán.

  • Po čtyřech hodinách pátrání z orbity najdou místo, které se odlišuje od zbytku povrchu, a Spock riskuje výsadek: doktora, geologa Jaegera a poručíka DeSalla.

   Po čtyřech hodinách pátrání z orbity najdou místo, které se odlišuje od zbytku povrchu, a Spock riskuje výsadek: doktora, geologa Jaegera a poručíka DeSalla.

  • Ti se kupodivu nacházejí v pozemské atmosféře. Objeví starý palác a v něm historicky zařízený salón. Kromě toho tam stojí kapitán a Sulu jako voskové figuríny.

   Ti se kupodivu nacházejí v pozemské atmosféře. Objeví starý palác a v něm historicky zařízený salón. Kromě toho tam stojí kapitán a Sulu jako voskové figuríny.

  • Vítá je "generál Trelane ve výslužbě". Chce si povídat o pozemských válkách a pět mužů za žádnou cenu nechce propustit. Scottymu se ale podaří proniknout šítem a transportovat je zpět.

   Vítá je "generál Trelane ve výslužbě". Chce si povídat o pozemských válkách a pět mužů za žádnou cenu nechce propustit. Scottymu se ale podaří proniknout šítem a transportovat je zpět.

  • Trelane se hned nato objeví na můstku a je rozzlobený. Vrací pětici mužů na svou planetu a tentokrát přibere i Spocka, Uhuru a pobočníka Rossovou. Čeká na ně prostřená tabule.

   Trelane se hned nato objeví na můstku a je rozzlobený. Vrací pětici mužů na svou planetu a tentokrát přibere i Spocka, Uhuru a pobočníka Rossovou. Čeká na ně prostřená tabule.

  • Trelane se skvěle baví, tančí s Rossovou, zatím co jim k tomu Uhura hraje Straussův valčík. Muži přemítají, jak Trelanovi uniknout a kde je zdroj jeho síly.

   Trelane se skvěle baví, tančí s Rossovou, zatím co jim k tomu Uhura hraje Straussův valčík. Muži přemítají, jak Trelanovi uniknout a kde je zdroj jeho síly.

  • Kirk ho vyprovokoval až k souboji a svoji ránu zamířil na zrcadlo, od něhož se Trelane vůbec nevzdaluje. Měli pravdu, za zrcadlem se skrývá stroj, jeden ze zdrojů Trelanovy síly.

   Kirk ho vyprovokoval až k souboji a svoji ránu zamířil na zrcadlo, od něhož se Trelane vůbec nevzdaluje. Měli pravdu, za zrcadlem se skrývá stroj, jeden ze zdrojů Trelanovy síly.

  • Trelane se nevzdává. Znovu si přenesl Kirka, soudí ho a trestem má být oprátka. Kirk pochopil, že Trelanovi jde hlavně o zábavu, a přesvědčil ho, aby spolu bojovali o uvolnění Enterprise.

   Trelane se nevzdává. Znovu si přenesl Kirka, soudí ho a trestem má být oprátka. Kirk pochopil, že Trelanovi jde hlavně o zábavu, a přesvědčil ho, aby spolu bojovali o uvolnění Enterprise.

  • Náhle se objevují dvě svítící koule energie, které jsou podle svých slov Trelanovi rodiče. Omlouvají se za svého zpovykaného a protivného synáčka.

   Náhle se objevují dvě svítící koule energie, které jsou podle svých slov Trelanovi rodiče. Omlouvají se za svého zpovykaného a protivného synáčka.

  • Protesty Trelanovi nepomohly. Neumí se hezky chovat ke svým mazlíčkům, a tak ho rodiče berou zpět do své energetické dimenze.

   Protesty Trelanovi nepomohly. Neumí se hezky chovat ke svým mazlíčkům, a tak ho rodiče berou zpět do své energetické dimenze.

 • V kostce

  Hvězdné datum:

  2124.5

  Označení:
  1x18, #18
  Český název:
  Zeman z Gothosu
  Premiéra:
  12. 1. 1967
  Autor:
  Schneider Paul
  Režie:
  McDougall Don
  Hodnocení:

  76 % (20 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • William Campbell (Trelane)
 • Reference

  postavy
  základny a kolonie
  Beta VI
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Vyskytly se spekulace, že Trellane je vlastně Q (viz román Petera Davida Q na druhou).

  Hostující herci

  • William Campbell (Trelane) hrál také Kolotha v epizodě The Trouble wirh Tribbles a stejnou postavu si zahrál také v epizodě DS9 Blood Oath. S hereckou kariérou skončil v polovině 70. let minulého století, ale mohli jsme ho vidět v hostující roli v seriálu Kung fu: Legenda pokračuje. Namluvil také Trelana v počítačové hře Star Trek: Judgement Rites.

 • Perličky a statistiky


divider <<< Shore Leave Arena >>>

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)