lcars
logo

ENT 4x22

These Are the Voyages…

Toto jsou cesty...

 • Základní informace

  Synopse

  Komandér Riker stojí před rozhodnutím, zda uposlechnout rozkaz admirála Pressmana ohledně Pegasu nebo zda kapitánu Picardovi všechno říct (viz epizoda TNG The Pegasus). Poradkyně Troi mu radí, aby se obrátil o radu k velkým mužům Flotily z minulosti, a Riker si pouští simulátorový program líčící rok 2161, poslední tři dny před podepsáním Charty koalice planet a před vyřazením Enterprise NX-01 ze služby. Dostává se mu příkladu věrnosti přátelům, která stojí za trochu rizika, když se na Archera obrátí bývalý komandér Shran, aby mu pomohl zachránit jeho dcerku Tallu, kterou unesli jeho nepřátelé, i přímého porušení rozkazu v zájmu dobré věci, když Trip jedná proti Archerovu rozkazu, jen aby mu umožnil včas se dostavit na slavnostní shromáždění, kde má pronést řeč a být jedním ze signatářů, i když ho to stojí život. Příklad těchto mužů z minulosti vzdálené přes 200 let mu naznačí cestu a Riker odchází za kapitánem, aby mu řekl, že část admirality Flotily porušila Alderonskou dohodu s Romulany roku 2358 a že se ji chystá porušit znovu.

  Galerie

  • Rok 2370: Komandér Riker řeší dilema: svěřit kapitánu Picardovi pravdu o Pegasu nebo poslechnout rozkaz admirála Pressmana a mlčet? Deanna mu radí, aby se inspiroval v minulosti.

   Rok 2370: Komandér Riker řeší dilema: svěřit kapitánu Picardovi pravdu o Pegasu nebo poslechnout rozkaz admirála Pressmana a mlčet? Deanna mu radí, aby se inspiroval v minulosti.

  • Rok 2161: Enterprise se vrací k Zemi, kde se bude konat obrovské slavnostní shromáždění u příležitosti podpisu Charty. Shran ale potřebuje pomoc, unesli mu dcerku.

   Rok 2161: Enterprise se vrací k Zemi, kde se bude konat obrovské slavnostní shromáždění u příležitosti podpisu Charty. Shran ale potřebuje pomoc, unesli mu dcerku.

  • Archer se rozhodl pomoci a Enterprise letí k Rigelu X. T'Pol přiznává kuchaři, s nímž si celá posádka chodila popovídat, že kapitán sice jedná nelogicky, ona si na to už ale zvykla.

   Archer se rozhodl pomoci a Enterprise letí k Rigelu X. T'Pol přiznává kuchaři, s nímž si celá posádka chodila popovídat, že kapitán sice jedná nelogicky, ona si na to už ale zvykla.

  • Riker zajde také do strojovny. Ač má být loď za pár dní vyřazena ze služby, Trip vyžaduje, aby všechno do poslední minuty klapalo jako hodinky.

   Riker zajde také do strojovny. Ač má být loď za pár dní vyřazena ze služby, Trip vyžaduje, aby všechno do poslední minuty klapalo jako hodinky.

  • Trip a T'Pol už šest let nejsou pár, cestou raketoplánem na Rigel si však přiznávají, že jeden druhému chybí a bude chybět, a slibují si, že zůstanou v kontaktu.

   Trip a T'Pol už šest let nejsou pár, cestou raketoplánem na Rigel si však přiznávají, že jeden druhému chybí a bude chybět, a slibují si, že zůstanou v kontaktu.

  • Shranův plán je úspěšný, malá Talla je ve zdraví předána otci a odchází s T'Pol. Shran má zůstat se svými zločineckými bývalými obchodními partnery.

   Shranův plán je úspěšný, malá Talla je ve zdraví předána otci a odchází s T'Pol. Shran má zůstat se svými zločineckými bývalými obchodními partnery.

  • Jakmile je holčička v bezpečí, vysvobodí výsadek také Shrana a v pořádku se vrací na Enterprise.

   Jakmile je holčička v bezpečí, vysvobodí výsadek také Shrana a v pořádku se vrací na Enterprise.

  • Shran je šťastný a Enterprise se vrací na kurs k Zemi. Kapitán svou slavnostní řeč a podpis Charty stihne, nesmí se už ale nikde zdržet.

   Shran je šťastný a Enterprise se vrací na kurs k Zemi. Kapitán svou slavnostní řeč a podpis Charty stihne, nesmí se už ale nikde zdržet.

  • Je to poslední cesta Enterprise, a tak Archer vytáhl láhev whisky, kterou jeho otec dostal od Zeframa Cochrana. Připíjejí si na nové lodě Flotily schopné warpu 7.

   Je to poslední cesta Enterprise, a tak Archer vytáhl láhev whisky, kterou jeho otec dostal od Zeframa Cochrana. Připíjejí si na nové lodě Flotily schopné warpu 7.

  • Na loď zaútočili podvedení Shranovi kamarádi a dokonce se dostali na palubu. Archer jim vběhne přímo do náruče a hrozí mu smrt. Trip ale neposlechne rozkaz, aby se stáhl, naopak.

   Na loď zaútočili podvedení Shranovi kamarádi a dokonce se dostali na palubu. Archer jim vběhne přímo do náruče a hrozí mu smrt. Trip ale neposlechne rozkaz, aby se stáhl, naopak.

  • Postará se, aby Archera složili, zavede kriminálníky do uzavřeného prostoru a odpálí přehřátou plasmu. Zločinci umírají v eplozi, Trip je těžce raněn, kapitán je však zcela v pořádku.

   Postará se, aby Archera složili, zavede kriminálníky do uzavřeného prostoru a odpálí přehřátou plasmu. Zločinci umírají v eplozi, Trip je těžce raněn, kapitán je však zcela v pořádku.

  • Trip má nevratně poškozené plíce, a přestože je umístěn do hyperbarického tunelu, umírá.

   Trip má nevratně poškozené plíce, a přestože je umístěn do hyperbarického tunelu, umírá.

  • T'Pol balí Tripovy věci a vyjadřuje přání, že by chtěla poznat jeho rodiče. Kapitán si snad poprvé říká, jestli to všechno stálo za to, T'Pol ho ale ujistí, že Trip by první řekl, že ano.

   T'Pol balí Tripovy věci a vyjadřuje přání, že by chtěla poznat jeho rodiče. Kapitán si snad poprvé říká, jestli to všechno stálo za to, T'Pol ho ale ujistí, že Trip by první řekl, že ano.

  • Na Zemi má posádka při slavnostní události VIP sedadla. Přemýšlejí o novém umístění, ale nespěchají: věří, že Archer se nedá zavřít do kanceláře, a doufají, že budou moci sloužit s ním.

   Na Zemi má posádka při slavnostní události VIP sedadla. Přemýšlejí o novém umístění, ale nespěchají: věří, že Archer se nedá zavřít do kanceláře, a doufají, že budou moci sloužit s ním.

  • V zákulisí si kapitán na poslední chvíli opakuje svůj projev a celý nesvůj přijímá chválu od T'Pol a Phloxe, kteří dobře vědí, že se o tuto Chartu zasloužil ze všech nejvíc.

   V zákulisí si kapitán na poslední chvíli opakuje svůj projev a celý nesvůj přijímá chválu od T'Pol a Phloxe, kteří dobře vědí, že se o tuto Chartu zasloužil ze všech nejvíc.

  • Archer vchází do sálu a Riker, poté, co zblízka sledoval události posledních dnů a city, které je doprovázely, už ví, co udělá. Vypíná program a odchází za kapitánem Picardem.

   Archer vchází do sálu a Riker, poté, co zblízka sledoval události posledních dnů a city, které je doprovázely, už ví, co udělá. Vypíná program a odchází za kapitánem Picardem.

 • V kostce

  Datum:
  2370, 2161
  Označení:
  4x22, #98
  Český název:
  Toto jsou cesty...
  Premiéra:
  13. 5. 2005
  Autor:
  Berman Rick & Braga Brannon
  Režie:
  Kroeker Allan
  Hodnocení:

  73 % (26 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Marina Sirtis (Deanna Troi)
  • Jonathan Frakes (William T. Riker)
  • Jeffrey Combs (Shran)
  • Jonathan Schmock (mimozemšťan)
  • Solomon Burke, Jr. (praporčík)
  • Jef Ayres (lékařský technik)
  • Jasmine Anthony (Talla)
  • ad.
 • Reference

  postavy
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Podpisu Charty koalice planet na Zemi roku 2161 se zúčastnili zástupci 18 druhů, pravděpodobně včetně lidí. Je pravděpodobné, že přítomní zástupci Chartu také podepsali. Musíme si tedy poněkud opravit představy o počátcích organizace, z níž vznikla Spojená federace planet. Víme, že jejími zakládajícími členy byli lidé, Vulkanci, Andoriani a Tellarité, zřejmě nám ale uniklo "mimo jiné". Dalším zakládajícím druhem je Denobula Triaxa (doktor Phlox pozval k podpisu své tři manželky), zcela jistě jím nejsou Coridané, kteří opustili první konferenci na toto téma roku 2155 (viz epizoda ENT Demons). Ostatní zakládající členové prozatím zůstávají zahaleni tajemstvím.
  • Roku 2161 uvádí Hvězdná flotila do provozu první hvězdné lodě schopné letu warpem 7.
  • Poznámka Shranova obchodního partnera o jeho šťastném manželství svědčí o neznalosti andorianské společnosti. Andorianské manželství obvykle tvoří čtyři osoby, T'Pol tedy klidně mohla být Shranovou manželkou (viz epizoda TNG The Offspring).

  Vývoj postav

  • Podle lidských měřítek by se mohlo zdát, že Shran hodně rychle překonal smutek po smrti Talas (viz epizoda ENT United). Tradiční andorianské manželství však tvoří čtyři osoby (viz epizoda TNG The Offspring), takže Shranovy city byly zcela v andorianské normě. O skutečnosti, že na Talas zřejmě nezapomněl, svědčí jméno jeho dcery.
  • Pouze šest postav se vyskytlo ve třech různých seriálech Star Trek: William Riker (TNG, VOY, ENT), Deanna Troi (TNG, VOY, ENT), Q (TNG, DS9 a VOY), Quark (DS9. TNG a VOY), Gul Evek (DS9. TNG a VOY) a Kang (TOS, DS9 a VOY).

  Hostující herci

  • Jeffrey Combs (Shran) je jediným hercem, který ve Star Treku hraje hned tři důležité vracející se postavy: Vortu Weyouna a ferengského likvidátora Brunta v seriálu DS9 a andorianského komandéra Shrana v seriálu ENT. Vytvořil také postavu Tirona v epizodě DS9 Meridian a Penka v epizodě VOY Tsunkatse. V ENT hraje ještě Ferenga Krema v epizodě Acquisition. Hostoval např. v seriálech Hunter nebo Babylon 5 a nejnověji v seriálu The 4400.

  Režiséři

  • Allan Kroeker začal pro Star Trek režírovat v průběhu 5. sezóny DS9. Kromě řady epizod pro VOY režíroval epizody seriálů jako Faktor Psí, Roswell, Andromeda nebo nová verze Battlestar Galactica z roku 2004.
divider <<< Terra Prime

© 2000–2024 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)