xmas lightslcars
logo

ENT 3x10

Similitude

Symbiont

 • Základní informace

  Synopse

  Trip je vážně zraněn při testování warp pohonu a upadne do kómatu. Doktor Phlox navrhuje velmi neobvyklé řešení: použít lyssarianskou pouštní larvu, která má tu vlastnost, že když je naočkována cizí DNA, dokonale napodobí tento cizí druh, který pak vyroste, ale také zemře během dvou týdnů. Takový klon se nazývá mimetický simbiot. Doktor Phlox hodlá použít nervovou tkáň simbiota k transplantaci Tripovi. Kapitán Archer s postupem nakonec souhlasí. Sim během několika dní vyroste v dospělého muže a zapojuje se do činnosti posádky. Enteprise po poruše warp pohonu uvízla v nebezpečném polarizovaném poli částic. Nemá žádný pohon, a jak se na plášti lodi usazují částice ve stále větší vrstvě, selhává jeden systém za druhým. Sim problém vyřeší: Malcolm a Travis loď raketoplány s posílenými motory z pole vytáhnou. Sim, který ví, že operaci, která má zachránit Tripa, nepřežije, náhle nechce zemřít, ukradne raketoplán a chce utéct. V poslední chvíli se rozhodne zůstat, protože pochopil, že účelem jeho existence je záchrana Tripova života, čímž Zemi a lidstvu pomůže víc, protože on sám by stejně za pár dní zemřel.

  Galerie

  • Při testu warp pohonu se warp pole náhle destabilizuje. Trip warp pohon nouzově vypne, čímž, jak se ukáže, uchrání loď před explozí.

   Při testu warp pohonu se warp pole náhle destabilizuje. Trip warp pohon nouzově vypne, čímž, jak se ukáže, uchrání loď před explozí.

  • Enterprise přejde do normálního prostoru v polarizovaném poli částic, které nehodu zavinilo. Warp generátor je silně poškozen a Trip byl při explozi ve strojovně vážně raněn.
   Enterprise přejde do normálního prostoru v polarizovaném poli částic, které nehodu zavinilo. Warp generátor je silně poškozen a Trip byl při explozi ve strojovně vážně raněn.
  • Utrpěl těžké nervové poškození, je v kómatu a zřejmě zemře. Doktor navrhuje unikátní léčbu: vypěstovat Tripův klon z lyssarianské pouštní larvy a transplantovat nervovou tkáň.

   Utrpěl těžké nervové poškození, je v kómatu a zřejmě zemře. Doktor navrhuje unikátní léčbu: vypěstovat Tripův klon z lyssarianské pouštní larvy a transplantovat nervovou tkáň.

  • Kapitán má jediný cíl - zachránit Zemi - a tak s neobvyklým postupem přes jisté pochybnosti souhlasí. Doktor vstřikuje Tripovu DNA do larvy.

   Kapitán má jediný cíl - zachránit Zemi - a tak s neobvyklým postupem přes jisté pochybnosti souhlasí. Doktor vstřikuje Tripovu DNA do larvy.

  • Za dva dny už je na světě miminko, které dostává jméno Sim. Roste jako z vody.

   Za dva dny už je na světě miminko, které dostává jméno Sim. Roste jako z vody.

  • Malý Sim se velmi rychle učí a je velice zvídavý. Ukazuje se, že má Tripovy vzpomínky na rodiče a na domov na Zemi.

   Malý Sim se velmi rychle učí a je velice zvídavý. Ukazuje se, že má Tripovy vzpomínky na rodiče a na domov na Zemi.

  • Následujícího dne je ze Sima už osmiletý kluk. Kapitán se rozhodl, že mu řekne, kdo je a proč byl stvořen. Chlapec pochopí, že jeho život bude trvat pouhých 15 dní, a smíří se s tím.

   Následujícího dne je ze Sima už osmiletý kluk. Kapitán se rozhodl, že mu řekne, kdo je a proč byl stvořen. Chlapec pochopí, že jeho život bude trvat pouhých 15 dní, a smíří se s tím.

  • Sim jako sedmnáctiletý mladík je už platným členem posádky. Má všechny Tripovy vědomosti a zúčastní se oprav generátoru warp pole. Také je přitahován k T'Pol a neví si s tím rady.

   Sim jako sedmnáctiletý mladík je už platným členem posádky. Má všechny Tripovy vědomosti a zúčastní se oprav generátoru warp pole. Také je přitahován k T'Pol a neví si s tím rady.

  • Dospělý Sim navrhne použít raketoplány k vytažení lodi z pole částic. Částice usazené na trupu působí jako tlumicí pole na všechny systémy, které by během několika hodin zkolabovaly.

   Dospělý Sim navrhne použít raketoplány k vytažení lodi z pole částic. Částice usazené na trupu působí jako tlumicí pole na všechny systémy, které by během několika hodin zkolabovaly.

  • Sim se od doktora dozví, že existuje enzym, který by snad zastavil jeho rychlé stárnutí. Pohrává si s myšlenkou, že uteče, nakonec se ale rozhodne, že splní účel své existence.

   Sim se od doktora dozví, že existuje enzym, který by snad zastavil jeho rychlé stárnutí. Pohrává si s myšlenkou, že uteče, nakonec se ale rozhodne, že splní účel své existence.

  • Než odejde na ošetřovnu, zastaví se u něj T'Pol, aby mu řekla, jak bude na lodi chybět, a nečekaným způsobem se s ním loučí.

   Než odejde na ošetřovnu, zastaví se u něj T'Pol, aby mu řekla, jak bude na lodi chybět, a nečekaným způsobem se s ním loučí.

  • Transplantace byla úspěšná a Trip se spolu s posádkou účastní pohřbu svého klonu, který nikdy nepoznal a který operaci nepřežil.

   Transplantace byla úspěšná a Trip se spolu s posádkou účastní pohřbu svého klonu, který nikdy nepoznal a který operaci nepřežil.

 • V kostce

  Označení:
  3x10, #62
  Český název:
  Symbiont
  Premiéra:
  19. 11. 2003
  Autor:
  Coto Manny
  Režie:
  Burton LeVar
  Hodnocení:

  80 % (16 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
  • Shane Sweet (Tripův klon, věk 17 let)
  • Adam Taylor Gordon (Tripův klon, věk 8 let)
  • Maximillian Orion Kesmodel (Tripův klon, věk 4 roky)
 • Reference

  postavy
 • Zajímavosti

  Star Trek

  • Mimetický simbiot je nejen dokonalou fyzickou kopií dárce DNA, má také jeho povahu a vzpomínky. Vzhledem k mimořádně urychlenému stárnutí se také mimořádně rychle učí.
  • Pole, v němž uvízla Enterprise, se skládalo z největší části z částic železa a sloučenin železa, obsahovalo však také neznámé prvky. Částice byly silně magnetické a jejich vrstva na trupu měla tlumicí účinek na všechny systémy.
  • Vidíme Archerův model vesmírné lodi v akci. Prvně jsme ho viděli v pilotní dvojepizodě ENT Broken Bow).
  • Sedmnáctiletý Sim zval T'Pol na promítání filmu bratří Marxových. Groucho, Harpo a Chico Marxové jsou hvězdy amerických grotesek z doby němého filmu.

  Vývoj postav

  • Mladík Sim přiznává T'Pol své city k ní, ne proto, že by očekával, že je bude opětovat, spíš doufal, že mu T'Pol řekne, jestli se jedná o city jeho nebo Tripa. T'Pol mu však nepomůže.

  Režiséři

  • LeVar Burton byl třetím z herců TNG, kteří se postavili také na druhou stranu kamery. Je nyní jedním z kmenových režisérů Star Treku, který režíroval řadu epizod DS9, VOY i ENT.
divider <<< North Star Carpenter Street >>>

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)