xmas lightslcars
logo

DSC 2x02

New Eden

Nový ráj *

 • Základní informace

  Synopse

  Objevuje se další signál, který zavede USS Discovery až do kvadrantu Beta. Naleznou tam planetu třídy M, na které žijí již 200 let lidští osadníci. Jak se tam dostali, když nedisponují žádnou pokročilou technologií? A co zde má dělat posádka Discovery, když podle Základní směrnice nesmí zasahovat do vývoje předwarpových civilizací?

  Galerie

  • Burnhamová najde ve Spockově tabletu nákres, který odpovídá sedmi signálům, které zachytila Flotila. Záznam je však starší. Zeptat se Spocka, jak je to možné, nebude jednoduché. Ten se totiž nachází na psychiatrickém oddělení na Hvězdné základně 5.

   Burnhamová najde ve Spockově tabletu nákres, který odpovídá sedmi signálům, které zachytila Flotila. Záznam je však starší. Zeptat se Spocka, jak je to možné, nebude jednoduché. Ten se totiž nachází na psychiatrickém oddělení na Hvězdné základně 5.

  • Objeví se další signál. Tilly a Burnhamová vymyslí postup, jak zaměřit přesné koordináty. Jde o místo v kvadrantu Beta, 51 450 světelných let daleko.

   Objeví se další signál. Tilly a Burnhamová vymyslí postup, jak zaměřit přesné koordináty. Jde o místo v kvadrantu Beta, 51 450 světelných let daleko.

  • Warpem by cesta trvala 150 let, je tedy nutné použít sporový pohon. Ten byl sice po skončení války s Klingony odstaven, ale situace se signály si žádá výjimku.

   Warpem by cesta trvala 150 let, je tedy nutné použít sporový pohon. Ten byl sice po skončení války s Klingony odstaven, ale situace se signály si žádá výjimku.

  • Na souřadnicích objeví planetu třídy M, která již 200 let vysílá nouzové volání. Na povrchu se nacházejí lidské formy života, avšak na oběžné dráze nejsou žádné vesmírné lodě ani satelity. Výsadek má zjistit, jak se sem předwarpová civilizace dostala.

   Na souřadnicích objeví planetu třídy M, která již 200 let vysílá nouzové volání. Na povrchu se nacházejí lidské formy života, avšak na oběžné dráze nejsou žádné vesmírné lodě ani satelity. Výsadek má zjistit, jak se sem předwarpová civilizace dostala.

  • Tilly se mezitím snaží z asteroidu v hangáru extrahovat metreonové částice, které reagují s temnou hmotou a mohly by tak být vodítkem k novému propojení se sporovým pohonem. Ne vše jde ovšem podle plánu.

   Tilly se mezitím snaží z asteroidu v hangáru extrahovat metreonové částice, které reagují s temnou hmotou a mohly by tak být vodítkem k novému propojení se sporovým pohonem. Ne vše jde ovšem podle plánu.

  • Výsadek hledá v kostele zdroj signálu. Zjistí, že zdejší náboženství není jen tak ledajaké. Odkazuje na anděla, který zachránil jejich předky, když je během třetí světové války přenesl i s celým kostelem na tuto planetu.

   Výsadek hledá v kostele zdroj signálu. Zjistí, že zdejší náboženství není jen tak ledajaké. Odkazuje na anděla, který zachránil jejich předky, když je během třetí světové války přenesl i s celým kostelem na tuto planetu.

  • Tilly se probouzí na ošetřovně a setkává se s dávnou známou, která k ní zmateně promlouvá. Saru Tilly vysvětluje, jak těžké je, když máte od sebe přílišná očekávání.

   Tilly se probouzí na ošetřovně a setkává se s dávnou známou, která k ní zmateně promlouvá. Saru Tilly vysvětluje, jak těžké je, když máte od sebe přílišná očekávání.

  • Senzory Discovery zaznamenají masivní výtrysk ionizované radiace v horních vrstvách atmosféry. Byla narušena gravitační stabilita nejvzdálenějšího prstence planety. Radioaktivní částice z něj míří na její povrch. Za 64 minut způsobí vyhynutí všeho živého.

   Senzory Discovery zaznamenají masivní výtrysk ionizované radiace v horních vrstvách atmosféry. Byla narušena gravitační stabilita nejvzdálenějšího prstence planety. Radioaktivní částice z něj míří na její povrch. Za 64 minut způsobí vyhynutí všeho živého.

  • Nelze použít transportér a raketoplán by jen urychlil radioaktivní částice. Zbývá 62 minut, než na planetě vypukne jaderná zima. Zdá se, že právě kvůli záchraně lidí na planetě sem tajemný signál přivedl Discovery.

   Nelze použít transportér a raketoplán by jen urychlil radioaktivní částice. Zbývá 62 minut, než na planetě vypukne jaderná zima. Zdá se, že právě kvůli záchraně lidí na planetě sem tajemný signál přivedl Discovery.

  • Výsadek mezitím našel vysílač a zjistil, že jeden z osadníků, Jacob, schválně vysílá dál, protože věří, že Země dál existuje, lidstvo se vyvinulo a přiletí je zachránit. Pike mu nechce kvůli Základní směrnici nic říct, a proto je Jacob omráčí a vezme jim vybavení.

   Výsadek mezitím našel vysílač a zjistil, že jeden z osadníků, Jacob, schválně vysílá dál, protože věří, že Země dál existuje, lidstvo se vyvinulo a přiletí je zachránit. Pike mu nechce kvůli Základní směrnici nic říct, a proto je Jacob omráčí a vezme jim vybavení.

  • Na lodi Tilly vymyslí, jak zabránit zkáze. S použitím asteroidu z temné hmoty v hangáru, který má obrovskou hustotu a tím obrovskou gravitační sílu, odkloní radioaktivní trosky prstence, aby nezasáhly planetu.

   Na lodi Tilly vymyslí, jak zabránit zkáze. S použitím asteroidu z temné hmoty v hangáru, který má obrovskou hustotu a tím obrovskou gravitační sílu, odkloní radioaktivní trosky prstence, aby nezasáhly planetu.

  • Asteroid však musí být vyhozen přesně do středu trosek prstence a to zvládne pouze Staments skokem pomocí sporového pohonu. Zbývají 2 minuty a 11 sekund.

   Asteroid však musí být vyhozen přesně do středu trosek prstence a to zvládne pouze Staments skokem pomocí sporového pohonu. Zbývají 2 minuty a 11 sekund.

  • Jacob ukazuje ostatním předměty, které vzal výsadku. Holčička se málem zabije, když nechtíc přetíží phaser. Naštěstí zasáhne Pike, je však sám vážně zraněn.

   Jacob ukazuje ostatním předměty, které vzal výsadku. Holčička se málem zabije, když nechtíc přetíží phaser. Naštěstí zasáhne Pike, je však sám vážně zraněn.

  • Discovery zatím dopraví asteroid mezi radioaktivní trosky, které tento svou gravitací odtáhne mimo vliv planety.
   Discovery zatím dopraví asteroid mezi radioaktivní trosky, které tento svou gravitací odtáhne mimo vliv planety.
  • Zraněného kapitána odnesou do kostela, kam za nimi vpadnou i osadníci, kteří tak vidí přenos paprskem. Představená to pokládá za dílo anděla, který je přivedl na tuto planetu.

   Zraněného kapitána odnesou do kostela, kam za nimi vpadnou i osadníci, kteří tak vidí přenos paprskem. Představená to pokládá za dílo anděla, který je přivedl na tuto planetu.

  • Ve své kajutě si Tilly vyvolá záznamy z Akademie, protože důstojnice, kterou po svém zranění potkává, je jí povědomá. Zjišťuje, že se jedná o May Ahearnovou, která je podle lodního počítače mrtvá.

   Ve své kajutě si Tilly vyvolá záznamy z Akademie, protože důstojnice, kterou po svém zranění potkává, je jí povědomá. Zjišťuje, že se jedná o May Ahearnovou, která je podle lodního počítače mrtvá.

  • Na lodi se Michael přizná Pikeovi, že viděla bytost podobnou andělovi při výsadku na asteroid (viz epizoda DSC Brother). To dává výskyt andělů a neznámé signály do širšího kontextu.

   Na lodi se Michael přizná Pikeovi, že viděla bytost podobnou andělovi při výsadku na asteroid (viz epizoda DSC Brother). To dává výskyt andělů a neznámé signály do širšího kontextu.

  • Pike se vrátí na planetu a prozradí Jacobovi, kdo jsou. Dá mu tím naději a odpoví na otázku, kterou hledali jeho předkové. Též mu předá výměnou za poškozenou kameru na helmě vojáka z třetí světové války silný zdroj energie,…

   Pike se vrátí na planetu a prozradí Jacobovi, kdo jsou. Dá mu tím naději a odpoví na otázku, kterou hledali jeho předkové. Též mu předá výměnou za poškozenou kameru na helmě vojáka z třetí světové války silný zdroj energie,…

  • … který mu poslouží nejen na zprovoznění jeho dílny, ale může znovu rozsvítit i kostel. Je na osadnících, aby se vyvinuli a časem se přidali třeba ke galaktickému společenstvu - Spojené federaci planet.

   … který mu poslouží nejen na zprovoznění jeho dílny, ale může znovu rozsvítit i kostel. Je na osadnících, aby se vyvinuli a časem se přidali třeba ke galaktickému společenstvu - Spojené federaci planet.

  • Pike si na lodi přehrává záznam z kamery na helmě, který pochází ze dne, kdy byli předkové osadníků přeneseni na tuto planetu. Na konci se objevuje záhadná bytost podobná andělovi.

   Pike si na lodi přehrává záznam z kamery na helmě, který pochází ze dne, kdy byli předkové osadníků přeneseni na tuto planetu. Na konci se objevuje záhadná bytost podobná andělovi.

 • V kostce

  Označení:
  2x02, #17
  Český název:
  Nový ráj *
  Premiéra:
  24. 1. 2019
  Autor:
  Akiva Goldsman & Sean Cochran
  Režie:
  Jonathan Frakes
  Hodnocení:

  91 % (13 hlasů, Trekkies.cz)

  divider
  Hrají:
  Dále hrají:
divider <<< Brother Point of Light >>>

© 2000–2023 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries (Casperium)