lcars
logo

Timeline - časová linie Star Treku

Zde naleznete seznam událostí seřazený tak, jak k jednotlivým událostem docházelo.

Pro pohyb v samotné timeline slouží "posuvník" umístěný níže na této stránce.

Podrobnější úvod do časové linie a vysvětlení k jejímu pojetí

Tuto časovou linii jsem začala psát, abych sestavila chronologický sled událostí, k nimž došlo ve světě Star Treku (a částečně také relevantních událostí "skutečného" světa), a zařadila nejen jednotlivé epizody a filmy ST, ale také kreslený ST seriál a alespoň některé z románů a komiksů.

Zdálo by se, že není nic jednoduššího než sepsat jednotlivé události a seřadit je podle roků. Ale pravý opak je pravdou! Časových linií ST je celá řada a kupodivu se často výrazně liší. Asi nejznámější chronologie Star Treku je ta od Michaela a Denise Okudových. Je taktéž Paramountem pokládána za oficiální. A i když jsem při hledání materiálů našla časové linie, které údaje Okudových ignorují a považují za nesprávné (jedná se o období před ST:TNG) – a musím přiznat, že jich byla většina a že pod nimi byly podepsány opravdové kapacity světa Trekkies – rozhodla jsem se použít pouze zdroje, které údaje Okudových respektují. Mým cílem je totiž množství materiálů zařadit a udělat Vám v  nich, jak se říká, pořádek a ne ještě větší zmatek. Předpokládám totiž, že jestli nějakou, tak znáte právě chronologii Okudových, a dále – ať se to někomu líbí nebo ne – Star Trek je dítětem Paramountu a ten tedy určuje jeho data.

V této časové linii jsem se tedy co nejvíce snažila držet oficiální chronologie a zároveň do ní zařadit materiály, které v jejich linii chybí a s kterými ani nepočítali (tzv. tištěný ST, tj. romány a komiksy, a ST The Animated Series, které podle mne do ST patří, a proto patří i do časové linie). Zákonitě tak přeci jen nepatrné odchylky vznikly – a to tyto: Data u TV epizod TOS jsou posunuta do minulosti, aby se za ně ještě vešla celá TAS. Letopočty Okudových jsou uvedeny v závorkách – vyberte si, čemu dáváte přednost. Podotýkám jen, že nové letopočty nijak nenarušily ostatní události, zdají se mi naopak správnější (proto jsem je také použila) a lépe korespondují s událostmi tištěného Star Treku.

I když ve své časové linii nabízím řešení mnoha navzájem si odporujících informací, narazíte samozřejmě na nesrovnalosti typu: Původní Enterprise a Enterprise-A pod velením kapitána Kirka několikrát cestovala ke středu galaxie, původní Enterprise je také schopna urazit 1000 světelných let během několika dnů (epizoda TOS That Which Survives). Jsem si jista, že o sto let později by kapitán Janewayová byla velice zvědavá na konstrukci tak výkonných warp motorů, ale s tím už nic nenadělám.

Pokud u nějaké události existují dva nebo více navzájem si odporujících časových údajů, tak ty z televizních seriálů a filmů mají přednost před tištěným ST.

Hvězdná data jsou sice uvedena všude (pokud jsou známa), ale u TOS, TAS a bohužel v několika případech i v první sezóně TNG vedou spíše než k upřesnění události k nesrovnalostem. Doporučuji je tedy ignorovat.

p>Tato časová linie může sloužit jako zevrubný průvodce veškerou Star Trek tvorbou s licencí a autorizací od Paramountu. Mohou zde vzniknout diskuse o tom, co vše je ST, jestli sem např. patří komiksy apod. Takové věci však řešit nehodlám, stojím si za tím, že vše v mé časové linii je ST, a jestli se to někomu nelíbí, ať si sestaví svou vlastní. Pokud však někdo narazí na nějakou nesrovnalost nebo chybějící informaci, budu velice ráda, pokud mne na to upozorní. Stačí, když napíšete do diskusního fóra stránek CZK, popřípadě na můj e-mail: xyllborg@email.cz. Zprávu prosím označte heslem Timeline.

Věřím, že časovou linii shledáte užitečnou, a přeji Vám hodně zábavy.

Jana

Upozornění. Jedná se o soupis událostí a jako takový obsahuje množství spoilerů.

Význam barev a stylů:

  • text - běžná data
  • text - jména lodí
  • text - názvy TV epizod a filmů
  • text - tištěný ST (romány, komiksy)
  • text - skutečná historická data
  • Letopočty v závorkách jsou údaje z "oficiální" ST Chronologie od Michaela a Denise Okudových.

© 2000–2017 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries

Zavřít X