lcars
logo

Planety

# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Krios Prime

Třída:

M

Kvadrant:

pravděpodobně Beta

Soustava:

Krios

Satelity:

neznámé

Federace:

ne

Obyvatelé:

Kriosané

Výskyt:

ENT Precious Cargo

Krios Prime je hlavní planeta soustavy Krios. Pořadí planety v soustavě není známé. Je to planeta třídy M, ovšem původní inteligentní život se na ní zřejmě nevyvinul.

Planetu kolonizovala část populace vyspělého humanoidního druhu pocházejícího z blízké hvězdné soustay. Bratři Krios a Valt, příslušníci vládnoucí rodiny, se krutě pohádali kvůli ženě a obyvatelstvo se od té doby rozdělilo. Část zůstala na domovské planetě, které začali říkat Valt Minor, a nazvala se Valtesané. Druhá část následovala Kriose, začala si říkat Kriosané, soustavu nazvala Krios a kolonizovanou planetu Krios Prime. Mezi oběma civilizacemi vypukla vleklá, stovky let trvající válka.

Historie:
2153

Komandér Tucker z NX-01 Enterprise kapitána Archera osvobodil unesenou budoucí vladařku Krios Prime, Kaitaamu (viz epizoda ENT Precious Cargo).

před 2367

Došlo k úpadku kriosanské dynastie, planetu Krios Prime dobyli Klingoni a zřídili zde svou kolonii. Kriosané ale proti jejich nadvládě bojovali.

2367

Na získání vlivu v soustavě a zřejmě celé bývalé kriosanské říši měli eminentní zájem Romulani, kteří tajně dodávali kriosanským rebelům zbraně. Klingonský guvernér na Krios Prime Vagh z vyzbrojování Kriosanů obvinil Federaci, vyšetřování ale ukázalo, že s tím Federace nemá nic společného a že klingonský vyslanec Kell je zrádce, který pomáhá Romulanům (viz epizoda TNG The Mind's Eye).

2368

Kriosané i Valtesané se konečně rozhodli pro mír a usmíření. Tento mír měla zajistit kriosanská empatická metamorfa Kamala, která se provdala za valtesanského kancléře Alrika. Kamala cestovala na USS Enterprise-D kapitána Picarda a zde byl také proveden svatební obřad (viz epizoda TNG The Perfect Mate).

Poznámka: Jisté známky nasvědčují tomu, že se v případě Krios jedná o dvě různé planety stejného jména. Jednak Krios z epizody TNG The Mind's Eye vypadá naprosto jinak než Krios Prime z epizody TNG The Perfect Mate, jednak by bylo možné očekávat, že při tak významném kroku, jakým je ukončení stovky let trvající války, alespoň padne zmínka o tom, že Kriosané jsou momentálně v područí Klingonů. Vzhledem k tomu, že dostupné informace nevylučují ani nepotvrzují žádnou z těchto možností, zahrnujeme je všechny do jednoho hesla.

Krios Prime (2367)
Krios Prime (2367)
Krios Prime (2368)
Krios Prime (2368)
Klingonské město na Krios Prime
Klingonské město na Krios Prime
# A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

© 2000–2017 Webdesign: Samuel David Thorn, CZ Kontinuum Star Trek fan klub; Pozadí: Simply Pastel Night Sky by Ali Ries

Zavřít X